Kalp Sorunlarına Neden Olan 8 Alışkanlık

28 Ocak, 2021

Kalp, romantik bir bakışla “aşkın organı” diye anılagelmiştir. Artık duyguların beynimizde oluştuğunu bilsek de, kalbimizin sağlığını etkilediklerini gözardı edemeyiz.

Aslında yaptığımız her şey, yaşam şeklimiz, beslenme düzenimiz, zorlukların üstesinden gelme şeklimiz ve benzeri şeyler, gerek dolaylı yoldan gerekse doğrudan kalbimizi etkiler. Bu yazımızda size kalp sorunlarına neden olan 8 alışkanlıktan bahsedeceğiz.

Kalbiniz ve Siz

Kalbiniz dolaşım sisteminizin ana organıdır ve kan pompalayarak besinlerin, oksijenin, hormonların ve vücuttan atılması gereken şeylerin gerekli yerlere iletilmesini sağlar. Bedeniniz, her çarkın son derece önemli olduğu mükemmel şekilde işleyen bir makinedir ve en ufak aksaklık ciddi sorunlara neden olabilir.

Kalbiniz ve damarlarınız çalışmaları gerektiği gibi çalışmadıklarında çeşitli kalp ve damar hastalıklarına neden olurlar. Bu hastalıkları fark etmek bazen zor olabilir ancak aşağıdaki belirtiler bu konuda yardımcı olabilir:

Kardiyovasküler sistem sorunlarının belirtileri

 • Aterosklerosis: Damarlar sertleşir ve kalınlaşır. Bunun sonucu olarak çapları daralır ve daha az kan taşıyabilirler. Bu kalbinizin zarar görmesine neden olur.
 • Göğüs anjini: Anjin olduğunuzda göğsünüzde dayanılmaz bir ağrı hissedersiniz. Bunun nedeni kalbinizin size yeterince kan alamadığını göstermeye çalışmasıdır. Bu durum bir an önce tedavi edilmelidir.
 • Kalp krizi: Damarlar veya ana arterler kan pıhtısı ve benzeri nedenlerle tıkandığında, kalbin o bölgesindeki kan akışı sekteye uğrar ve kriz yaşanır.
 • Beyin kanaması veya felç: Bir damarın çatlaması veya tıkanması beynin yeterince oksijen alamamasına veya felce neden olabilir.

Kardiyak sorunların yol açtığı pek çok risk vardır. Genelde bu kardiyak sorunların nedeni yaşlanma veya doğuştan olan nedenler sonucu damarların aşınması olsa da, yaşam şeklinizin de kalbiniz üstünde büyük etkisi vardır. Bu yüzden kardiyak sorunlara neden olacak alışkanlıkların farkında olmalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Kalbinize Hasar Veren 8 Alışkanlık

kalp

Günümüzde hayat aşırı hızlı bir tempo ile ilerliyor ve buna ayak uydurabilmek için bazen kötü alışkanlıklar ediniyoruz. Ancak bu kötü alışkanlıklar olmadan da yapabiliriz. Kötü beslenmek, sigara içmek, fazla alkol tüketmek, aşırı çalışmak ve stres hem ömrümüzü kısaltır hem de bedenimizin performansının düşmesine neden olur.

Bu yazımızı da okuyun :Sağlıklı Bir Kalp İçin 6 Beslenme Alışkanlığı

Masa Başı Hayat

Masa başı bir yaşam şekli, dolaşım sisteminin düzgün çalışmamasının da neden olduğu diyabet, ateroskleroz ve obezite gibi çeşitli hastalıkların ana nedenleri arasındadır.

Düzenli olarak egzersiz yapmak hem yağ dokusundan kurtulmanızı sağlar hem de kalbinizi güçlendirip damarlarınızı daha esnek hale getirir.

Sigara İçmek Kalp Ritmini Arttırıyor

sigara içmek ve kalp sağlığı

Sigara içmek hem solunum yolu yetersizliklerine neden olur hem de kalp ritmini arttırır, kalbin aldığı oksijen miktarını azaltır ve kalbinizin kan pompalamak için daha çok çalışmasına neden olur. Bu da yağ birikimine ve hipertansiyona yol açar.Sigara içmeyerek dolaşım sisteminiz için çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Kötü Beslenmek Kalp Sorunlarına Davetiye Çıkarıyor

Abur cuburlar bol miktarda bedenimize zararlı olan doymuş yağ, rafine şeker, tuz ve un içerir. Bedeninizin gün sonunda metabolik süreç ile atamadığı her şey yağa dönüşerek bedeninizde saklanır.

Eğer bu birikim çok artarsa zaman içerisinde damarlarınız ve organlarınız da yağ ile kaplanmaya başlar. Dar ve esnekliğini kaybetmiş damarlar, kalp sorunlarına davetiye çıkartır. Obeziteyi önlemek için uğraşın ve bedeninizi arındıracak meyve, sebze ve lifleri tüketmeye özen gösterin.

Aşırı Çalışmak Kalp Sorunu Riskini Arttırıyor

Eğer kendinize hiç zaman ayırmıyor, çok yoğun çalışıyorsanız veya çok yoğun ve duygusal baskı oluşturan bir iş-aile-egzersiz programınız varsa dikkatli olmalısınız. Bunlar kalp sorunu riskini arttırır.

Pek çok sorunumuzun nedeni strestir; stres bağışıklık sistemini baskılar, enfeksiyona yakalanma ihtimalinizi arttırır ve kan basıncını değiştirerek kalp krizi riskini yükseltir.

Dinlenmeli, hayatın tadını çıkartmalı ve her gün en az bir saatinizi ailenizin, etrafınızdaki şeylerin ve yaşamın tadını çıkartmaya ayırmalısınız. Akıl sağlığınızın önemini unutmayın ve rahatlamaya vakit ayırın. Kendinizi germeyin.

Uykusuzluk

uyku

Kalbinizin dinlenip bedeninizi yeni bir iş gününe hazırlayabilmesi için günde 8 saat uyumalısız. Uykusuzluğa neden olan hormonsal sorunlar dolaşım sisteminizi etkileyip kalp sorunlarına neden olabilir.

Yeterince Su İçmemek

Yeterince su içmediğinizde, bedeninizde toksik maddeler birikmeye başlar. Eğer kalbinize yardımcı olmak ve dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlamak istiyorsanız, bol miktarda su içmelisiniz. Bu sayede vücudunuzdaki atıkların atılmasını hızlandırırsınız.

Alkol

alkol

Sık sık alkol tüketmek kalbinize ve karaciğerinize ciddi şekilde zarar verir. Sağlıklı bir yaşam tarzınız olması kalp sorunlarından sizi korur.

Vejetaryen Beslenme Düzeni ve Kalp Damar Sistemine Etkisi

Çok sıkı bir vejetaryen beslenme düzeni B 12 vitamini eksikliğine neden olur ve bu da kalp damar sisteminizi etkiler. Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz.

Birkaç Önemli Nokta

Umarız bu yazımız sağlığınızı kötü yönde etkileyen bazı alışkanlıklarınızın farkına varmanızda size yardımcı olmuştur. Sağlığınızı koruyup kalp sorunlarına karşı önlem almak istiyorsanız aşağıdakileri yapmanız yeterli olacaktır:

 • Beslenme düzeninize meyve, sebze, protein ve lif ekleyerek kalp kaslarınızı güçlendirin.
 • Yağ, şeker ve tuz tüketiminizi azaltın.
 • Günde en az iki litre su için.
 • Düzenli olarak yürüyüş, koşu, yüzme veya başka sevdiğiniz bir egzersizi yapın.
 • Kahve ve çay gibi tetikleyici şeyleri çok tüketmemeye çalışın.
 • Stresten uzak durun.
 • Rahatlama egzersizleri yapın.
 • Yeterince uyuyun.
 • Sigara içmeyin.
 • Alkol tüketmeyin.
 • Cuántas horas necesitamos dormir. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://www.sanitas.es/sanitas/seguros/es/particulares/biblioteca-de-salud/prevencion-salud/horas-necesarias-dormir.html
 • TABACO Y CORAZÓN: ¿Cómo afecta el tabaco a nuestro corazón? | Blogs Quirónsalud. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://www.quironsalud.es/blogs/es/corazon/tabaco-corazon-afecta-tabaco-corazon
 • ¿Cómo afecta el sedentarismo a nuestra salud? (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://www.feda.net/como-afecta-el-sedentarismo-a-nuestra-salud/
 • Seguir unos hábitos de vida saludables reduce el riesgo de mortalidad total hasta cuatro veces – Fundación Española del Corazón. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://fundaciondelcorazon.com/prensa/notas-de-prensa/2475-seguir-unos-habitos-de-vida-saludables-reduce-el-riesgo-de-mortalidad-total-hasta-cuatro-veces.html
 • Khaw, K.-T., Wareham, N., Bingham, S., Welch, A., Luben, R., & Day, N. (2008). Combined Impact of Health Behaviours and Mortality in Men and Women: The EPIC-Norfolk Prospective Population Study. PLoS Medicine, 5(1), e12. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.0050012
 • ¿Qué es un Derrame Cerebral? | UI Health. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://hospital.uillinois.edu/es/primary-and-specialty-care/ui-health-derrame-cerebral/que-es-un-derrame-cerebral
 • Conozca qué son los ataques o derrames cerebrales Conozca las señales : National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://espanol.ninds.nih.gov/trastornos/ataque_cerebral.htm
 • Ataque cardíaco | National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/espanol/ataque-cardiaco
  Angina de pecho. (n.d.). Retrieved from https://medlineplus.gov/spanish/angina.html
 • Arteriosclerosis, qué es y qué consecuencias tiene – Salud al día. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://www.webconsultas.com/salud-al-dia/arteriosclerosis/que-es-la-arteriosclerosis
 • ¿Cómo funciona el corazón? | CardioSalud. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from http://www.cardiosalud.org/corazon-y-salud/como-funciona-el-corazon
 • Salud cardiovascular: Anatomía del corazón | Texas Heart Institute. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://www.texasheart.org/heart-health/heart-information-center/topics/anatomia-del-corazon/
 • Anatomía del corazon – Fundación Española del Corazón. (n.d.). Retrieved December 2, 2018, from https://fundaciondelcorazon.com/prevencion/como-funciona-el-corazon/mas-detalles.html