Sağlığınız İçin En Yararlı Egzersizler ve Öneriler

Sağlığınız İçin En Yararlı Egzersizler ve Öneriler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

İster iş ister aile veya kişisel nedenlerle, pek çok kişi neredeyse hiç bir egzersiz yapmadan, haraketsiz bir yaşam sürüyor. Belki bunu hemen fark etmiyorlar ama zaman içerisinde bedenlerinde yaşam kalitelerini etkileyebilecek sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Oysa sağlığınız için yararlı egzersizler ile hayatınıza hareket katabilirsiniz.

Eğer siz de benzer bir durumdaysanız, yavaş yavaş daha hareketli biri olmaya başlayabilmeniz için bir kaç egzersiz önerimiz var. Bu yararlı egzersizler ile sağlığınızı güçlendirin!

Obezite, kalp sorunları, kolesterol… Basit ve yararlı egzersizler ile hayatınızdan uzak tutabileceğiniz pek çok sağlık sorunu vardır.  Bazen sadece günde 30 dakika egzersiz bile yeterlidir. Ancak bu konuda mutlaka istikrarlı olmalısınız.

Bu anlattıklarımız sizi yeterince motive etmedi mi? Egzersiz yaparken istikrarlı olmanızı sağlayacak şeylerden birisi de bir başkasıyla birlikte egzersiz yapmaktır. Bir arkadaşınızı veya akrabanızı size katılmaya motive etmeye ne dersiniz?

Sevdiklerinizle birlikte aşağıda verdiğimiz yararlı egzersizler ve hareketleri, bu egzersizleri birleştirebilir veya dönüşümlü olarak uygulayabilirsiniz.

Bu aşamada sizin için en önemli şey, her gün egzersiz yapmanız ve bunu bir alışkanlık haline getirerek yaşam şeklinizin bir parçasına dönüştürmeniz. Bunu başardığınızda bedeniniz size teşekkür edecek.

Sağlığınız için yararlı egzersizler: merdiven inip çıkma

yararlı egzersizler merdiven

Bu size biraz şaşırtıcı gelebilir ama yapılan pek çok çalışma bu basit egzersizin önemini gösteriyor. Kardiyologlar da merdiven inip çıkmayı öneriyorlar.

Bu sayede hem kalp sağlığınızı iyileştirebilir hem de bacak kaslarını güçlendirebilirsiniz. Üstelik kalori yakıp gerekli kardiyovasküler çalışmayı yapabilirsiniz. Yarım saat içerisinde 342 kalori yakabilirsiniz!

Kanada, Toronto Üniversitesinden Dr. Roy Shepard, dakikada 20 cm yüksekliğinde 20 basamak çıkmanın sağlık için son derece yararlı olduğunu onaylıyor. Bu kesinlikle sağlığınız için yararlı egzersizler arasında en iyilerinden birisi.

Merdiven inip çıkmak:

 • Kolesterol ve tansiyon düşürür ve böylece kalp hastalığı riskini azaltır.
 • Hem bacak kaslarını güçlendiri hem de kardiyopulmoner dayanıklılığı arttırır.
 • Kalori yaktırıyor.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Dolaşımı düzeltir ve kasları çalıştırır.

Nasıl yapmalısınız?

 1. Evde, alışveriş merkezinde hatta iş yerinde yapabilirsiniz.
 2. Her gün 20-25 dakika.
 3. Her basamağı sırtınızı dik tutup bükmeden çıkmaya çalışın. Bacak hareketlerinize ve ayağınızın bükülmesine dikkat edin.
 4. Eğer diz proteziniz veya başka bir bacak sorununuz varsa, bu egzersizi çok yavaş yapın. Ayrıca bu egzersizi her gün uygulamaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bisiklete binmenin faydaları

yararlı egzersizler ve bisiklet

Yararlı egzersizler deyince bir başka öneri, bisiklete binmektir. Eğer bir bisikletiniz ve etrafta rahatça bisiklete binebileceğiniz bir yer varsa, hiç düşünmeden harekete geçin!

Ayrıca işe bisikletle  gidip gelme şansınız varsa bu fırsatı kaçırmayın. günde 30-35 dakika bisiklete binmek yeterli olacaktır. Yanınızda birisi daha olursa bu egzersizi çok eğlenceli bir geziye dönüştürebilirsiniz.

Bisiklet binmek:

 • Kalp krizi riskini %50 azaltır.
 • Sırt ağrısını önler ve eklemleri korur. Pedal çevirme hareketi sırt omurlarının kas hareketlerini tetikler ve lumbar bölgeyi güçlendirerek fıtık riskini azaltır. Ayrıca pedal çevirme hareketi diz eklemleri ve kıkırdak dokunun gücünü korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bisiklete binmek ve bu egzersizleri yapmak bedeninizdeki fagositleri yani bakterileri yiyen hücreleri aktifleştirerek vücudunuzu toksinlerden arındırır.

Her gün yürümenin faydaları

yürümek

Bu egzersizin etkili olabilmesi için hem her gün en az yarım saat hızlı bir tempoda yürümelisiniz. Bu egzersiz sırasında koşmamalı, hafif adımlarla hızlı bir şekilde yürümelisiniz ki bedeniniz ve kalbiniz bu kısa egzersiz boyunca maksimum işlevsellikte olabilsin.

Yürümek:

 • Kalbi güçlendirir, kalp hastalığı riskini azaltır, kolesterolü düşürür.
 • Kilo kontrolüne yardım eder. Eğer yavaş yavaş yürüyüş hızınızı arttırırsanız, zaman içerisinde kas kitlenizi arttırıp metabolizmanızı hızlandırır ve daha çok yağ yakarsınız.
 • Demans hastalığı ve serebrovasküler kazaları önler.
 • Osteoporoz yani kemik erimesini engeller. Kemikleri uyararak güçlendirir ve eklem işlevselliğini arttırır.
 • Kalça ve karın kaslarının biçimlenmesini sağlar. Bunun için yürüyüş sırasındaki duruşunuza dikkat etmelisiniz. Sırtınızı dik tutarak rahat bir posizyonda yürüyün. Kamburunuzu çıkartmayın.
 • D vitamini seviyelerini yükseltir. Gündüzleri yürüyerek bu önemli vitamini güneşten alabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
 • Enerjinizi arttırır ve genel halinizi iyileştirir. Bir arkadaşınızla günde yarım saat yürürseniz kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Yapılan çalışmalar bu tarz günlük yürüyüşlerin stres ve gerginlik seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Temiz havayı içinize çekerken bir anlığına bile olsa tüm yükümlülüklerinizden uzaklaşabilir ve gevşeyebilirsiniz. Bu da bu egzersizin kesinlikle sizin için çok faydalı olmasını sağlayacaktır.

Bugün egzersiz yapmaya başlamaya ne dersiniz? 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lee, I. M., & Buchner, D. M. (2008). The importance of walking to public health. Medicine and Science in Sports and Exercise. https://doi.org/10.1249/MSS.0b013e31817c65d0
 • C3 Collaborating for Health. (2012). The benefits of regular walking for health, well-being and the environment. The Benefits of Regular Walking for Health, Well-Being and the Environment. https://doi.org/10.1143/PTP.121.809
 • Oja, P., Titze, S., Bauman, A., de Geus, B., Krenn, P., Reger-Nash, B., & Kohlberger, T. (2011). Health benefits of cycling: A systematic review. Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports. https://doi.org/10.1111/j.1600-0838.2011.01299.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.