Moral Yükselten 7 Doğal Yol: Keşfedin

Yorgun musunuz? Sinirli misiniz? Moraliniz mi bozuk? Bu doğal 7 yolu keşfedin!
Moral Yükselten 7 Doğal Yol: Keşfedin

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2019

Duygusal ve zihinsel yorgunluk, moralde ani iniş çıkışlar genellikle hayat kalitenizi etkileyen fiziksel aşırı yüklenmenin sonuçlarıdır. Aşırı stres altındayken, önceliklerinizi belirleyemediğiniz zamanlarda veya sosyal ya da kişisel hayatlarımızın çok yorucu olduğu zamanlarda yüksek bir moral sahibi olmak o kadar da kolay değildir.

Bu, bir haftada tamamlanması zor bir görevdir. Ancak, günlük küçük değişiklikler beynin kimyasını geliştirip, perspektifini geliştirmeye yardımcı olur.

Bu yazımızda, moral yükselten 7 yoldan bahsedeceğiz. Değişimi fark edeceksiniz, hem içten hem dıştan daha iyi hissedeceksiniz.

Harika sonuçlar getiren küçük adımlar.

1.Her bir buçuk saatte bir 5 dakikalık mola verin

Tuhaf gelebilir ancak her bir buçuk saatte bir kendinize 5 dakika zaman ayırmak bir çok şey yapmanıza izin verir.

 • Öncelikle zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olur.
 • Dinlenmek şimdiyi ve şu anı düşünmenize, kendi ihtiyaçlarınıza odaklanmanıza yardımcı olur.
 • Kafanızın sesinden, çevrenizdeki baskıdan uzaklaşmanıza yardım eder.

Bunu yapabilmek için:

 • Ellerinizi karnınıza koyun ve 5 saniye boyunca nefes alın. 7 saniye nefesinizi tutun ve 8 saniyede nefesinizi verin.
 • Bu nefes alıp verme egzersizi boyunca gözleriniz kapalı olsun ve 3 kez tekrar edin.
 • Rahatlayın, nasıl hissettiğinizin farkına varın, pozitif bir şeyler düşünün: güzel bir anı, ya da sizi motive eden bir şey.

2. Uyandıktan 1 buçuk saat sonra kahve içmek daha iyidir

Muhtemelen okuyucularımızın çoğu böyle düşünmüyordur. Güne iyi bir fincan kahve ile başlamazsak zihinlerimizi nasıl rahatlatabiliriz? Söz konusu moral yükseltmek ve daha enerjik olmak olunca, metabolizmanın ve beyin kimyasının nasıl çalıştığını anlamalıyız.

Eğer boş karna kahve içerseniz adrenalin salgılayan bezelere zarar verebilirsiniz, bu da enerji kaybetmenizle sonuçlanır. Boş mideye kahve içtiğiniz zaman, beyin doğal olarak dopamin salgılar. Ancak, bir ya da iki saat sonra dopamin seviyesi düşer. Ve bu durum en çok kafeine ihtiyaç duyduğumuz zamandır.

Unutmayın: Uyandıktan sonra antioksidan deposu bir bardak taze meyve suyu içebilirsiniz. Ardından bir ya da iki saat sonra kahvenizi içebilirsiniz.

3. Enerjinizi yüksek tutmak için yemek yedikten sonra çikolata yiyin

Çikolata da kahve ile aynıdır. Moralinizi yükseltip, enerjik olmak istiyorsanız sabah ya da akşamüstü yemek yedikten bir saat sonra çikolata yemek en iyisidir.

 • En saf ve şekersiz olanı bitter çikolata olduğu için onu tercih edin.
 • Günde bir parça çikolata yediğinizde, iyi miktarda endorfin salgılarsınız.

4. Sessizlik

manzara

Hedef günde en az bir saat doğada sessiz, sakin ve rahatlatıcı vakit geçirmektir. Eğer bu mümkün değilse, günde 1 saat yürüyün. Her şey zihninizi rahatlatmak ve dışarıdaki baskıyla iç huzurunuz arasında mesafe koymak için zaman, huzur ve denge ayarlamak ile alakalıdır.

Sessiz kalmak için zaman yaratın çünkü moralinizi fark edilir bir şekilde yükseltip, size iyi gelecektir.

5. Aküpresür

akupresur

Aküpresür, vücudun farklı noktalarına baskı uygulayarak acıyı azaltıp organları harekete geçirmeyi amaçlayan eski bir Çin geleneğidir.

Denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Nasıl tepki verdiğinizi görmek için sadece vücudun bazı bölgelerine masaj yapmanız gerekiyor. Baskı uygulan bölgelerin sizi rahatlatması, tükenmişlik sendromunu yok etmesi, acıyı azaltması ve daha iyi hissettirmesi gerekiyor.

Yapmanız gerekenler:

 • Baş parmaklarınızla ensenize masaj yapın (kafatasınızın omurganızla birleştiği yer)
 • Bir diğer nokta ise, yukarıdaki fotoğrafta görülen yerdir yani Baş parmağınız ile işaret parmağınız arasındaki boşluk

Rahatlamak için birkaç dakika bu bölgelere hafif bir şekilde baskı uygulayabilirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Depresyonu Alt Etmek için 3 Yol

6. Hayatınızı çeşitlilik katmak için yeni bir şey yapın

Daha önce de söylediğimiz gibi, bazen hayatınızdaki küçük değişiklikler büyük sonuçlar doğurabilir. Moral birçok faktöre bağlıdır. Stresten ya da hipotiroidizm gibi hastalıklardan etkilenebilir. Örneğin, çok basit bir can sıkıntısı bile, sürekli aynı rutini tekrar etmekten kaynaklanıyor olabilir.

Değişiklik yapın; Dans dersi alın, kursa yazılın, yeni arkadaşlar edinin, seyahate çıkın, resim yapın, günlük tutun, saçınızı kestirin, gönüllü olun, hayvan bakın, bir müzik aleti çalmayı öğrenin… ve liste uzar gider!

Herhangi bir uyarıcı beyninizi motive eder ve moralinizi yükseltir.

7. Mono doymamış yağlar tüketin

avokado

Omega 3 ve 6 yağ asitlerinde bulunan mono doymamış yağlar, kan şekerinizi dengelemeye, yağ yakmaya, kalp ve beyin sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Avokado, zeytin yağı, yumurta, ceviz ve somon moralinizi yükseltmeye birebirdir.

Unutmayın, dengeli beslenmek ve serotonin seviyesini arttıran yiyecekler tüketmek moralinizi günden güne yükseltmek için en iyi yoldur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • American Phychiatric Association. (2002). Trastornos del estado de ánimo. DSM-IV-TR Manual diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2013.09.028
 • Jiménez, M. G., Martínez, P., Miró, E., & Sánchez, A. I. (2008). Bienestar psicológico y hábitos saludables: ¿Están asociados a la prática de ejercicio físico? International Journal of Clinical and Health Psychology. https://doi.org/10.1109/ICSICT.2010.5667623
 • Jiménez-Torres, M. G., Pilar Martínez, M., Miró, E., & Sánchez, A. I. (2012). Relación entre estrés percibido y estado de ánimo negativo: Diferencias según el estilo de afrontamiento. Anales de Psicologia. https://doi.org/10.1038/nmeth.4333

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.