8 Genel İç Tasarım Hatası

Harika bir iç mimar olmak için, kendinizi yapmanız gerekenleri düşünerek sınırlayamazsınız. Bazen, nelerden kaçınılacağını bilmek daha önemlidir. En yaygın iç tasarım hatalarını burada keşfedin!
8 Genel İç Tasarım Hatası

Tarafından yazılmıştır Maria Fernanda Ramirez Ramos

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bazen insanlar evlerine sığmayan nesneler satın alırlar. Bu yazıda, insanların yaptığı sekiz yaygın iç tasarım hatasını açıklayacağız. Bu şekilde, onları önleyebilir veya düzeltebilirsiniz.

Herkes kendisini rahat hissettiren ve kişisel tarzını yansıtan güzel bir eve sahip olmak ister. Dekorasyonda kişisel zevk ve rahatlık öncelikli olmak zorunda olsa da, diğer temel kurallar uyumlu ve keyifli mekanlar yaratmanın yolunu açabilir.

Bazen, sadece küçük değişiklikler yapmak, bir odayı tamamen farklı gösterme konusunda büyük bir adım olur.

En yaygın iç tasarım hataları

Eviniz kişiliğinizin ve zevklerinizin bir yansımasıdır. Orada özel hayatınızın tadını çıkarırsınız. Bu nedenle, kendinizi rahat hissetmelisiniz.

Bununla birlikte, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışsanız bile, eviniz istediğiniz gibi olmayabilir ve nedenini bilmeyebilirsiniz. En yaygın iç tasarım hataları, neyi yanlış yaptığınıza dair ipuçları verebilir:

1. İç tasarım hataları: Dekorasyonu planlamamak

Yeni bir eve taşımak veya evinizi yenilemek söz konusu olduğunda, bir tasarım oluşturmanızı ve her odanın özelliklerini değerlendirmenizi sağlayan bir plana sahip olmanız gerekir. Profesyonel bir iç mimar tutacak bütçeniz olmasa bile, alan planlamasını hafife almamalısınız.

Bunu atlamanın sonucu, genellikle birbirine veya alanlarınıza uymayan birkaç uyumsuz dekoratif ögeye sahip olmak olacaktır. Bu sizi hüsrana uğratacak ve tatminsiz hissetmenize neden olacaktır.

Ancak, bütçenizi doğru planlarsanız ve kendinizi tasarımın temelleri konusunda eğitirseniz, daha iyi bir sonuç elde edersiniz.

planlama yapan kadın
Bir tasarım planı yapmak, hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlayacağı için başarının anahtarıdır.

2. Aydınlatmaya yeterince dikkat etmemek

Aydınlatma, iç tasarımda en önemli faktörlerden biridir. Bu konudaki en yaygın hata zayıf aydınlatmadır.

Bununla birlikte, alanlar aşırı aydınlatılabilir veya ışık, evinizin daha az hoş alanlarını vurgulayabilir. Ayrıca, bazı insanlar farklı renk sıcaklığı aralıklarındaki ampulleri birlikte kullanma hatasını yapar.

Ediciones UC, Pratik Aydınlatma Kılavuzunda (Practical Lighting Manual) aydınlatmanın, mekanlar ve görsel aktivite gerektiren görevler için çok önemli olduğunu belirtir. Ne kadar ışığa ihtiyacı olduğunu belirlemek için bir alanın genel aydınlatmasını değerlendirerek başlamalısınız.

Ardından, dikkat çekmek istediğiniz alanlara veya çalışma alanı veya okuma köşesi gibi daha fazla ışık gerektiren alanlara daha fazla aydınlatma ekleyebilirsiniz. Ayrıca, ışık kaynaklarının oluşturacağı gölgeleri de değerlendirmelisiniz. Örneğin, yüzlerde gölge oluşturduğundan banyolara tepe lambaları takmak uygun değildir.

3. İç tasarım hataları: Oranları ihmal etmek

Alanlardaki uygun ölçekleri ve oranları ihmal etmek, genel bir iç tasarım hatasıdır, çünkü bu genellikle karmaşık bir konudur. Bir odaya çok sayıda büyük öge yerleştirmek, odayı küçük gösterecektir. Aksine, bir alanı küçük eşyalarla doldurmak, onun dağınık görünmesine neden olacaktır.

Bu sorunu çözmenin anahtarı dengeyi sağlamaktır. Böyle bir uyum yaratmak için, birkaç boyut ve şekli karıştırıp eşleştirmeniz gerekir. Büyük bir eviniz varsa, onu sadece büyük unsurlarla dekore etmekten kaçının. Aynı şey küçük bir daire için de geçerli.

4. Odak noktası seçmemek

Julio Madrigal’in İç Tasarım ve Dekorasyon için Pratik Rehberine (Practical guide to interior design and decoration) göre her odanın bir odak noktası olmalı. Odadaki aktivitenin orada gerçekleşmesi yaygındır. Örneğin bir yemek odasında odak noktası yemek masası ve sandalyeleridir.

Bu odak noktasını hesaba katmazsanız, genellikle kanepe veya yatak gibi en büyük nesne dikkat çekecektir. Ve eğer bu nesne ihmal edilmişse, bu ters bir etki yaratacaktır.

Bu nedenle, her odada bir odak noktası seçmek ve hangi ögelerin diğerlerinden daha öne çıkmasını istediğinize karar vermek önemlidir. Örneğin, bir sanat eseri iyi bir seçenektir.

5. İç tasarım hataları: Geçişin engellenmesi

İyi bir iç tasarım elde etmek için ögeleri alanda hareket etmeyi kolaylaştıracak şekilde yerleştirmeniz gerekir. Hareketi engelleyen mobilyalara sahip olmak, en yaygın iç tasarım hatalarından biridir; ve aynı zamanda düzeltmesi en kolay olanlardan biridir!

Tek yapmanız gereken bir odayı birkaç kez çizmek ve her çizimde farklı bir tasarım planlamaktır. Ardından odada dolaşmayı en çok kolaylaştıranı seçin.

6. Fazla mobilya ve dekoratif ögeler

Birçok ev çok fazla mobilya ve dekoratif unsurla doludur. Aile yadigarlarını nereye yerleştireceğinizi bilmiyorsanız ve sadece odalarınızı dağınık gösterdiklerinde onları tutmak sakıncalı olabilir.

İç tasarımda, nesneleri mekana, kullanışlılığa veya estetiğe katkılarına göre değerlendirmek esastır.

Oldukça zengin olan kitsch dekorda bile unsurların belirli bir tarzı takip etmesi ve dekoratif amaçlı olması gerekir. Evinizin iyi dekore edilmiş olmasını istiyorsanız, hiçbir şeyi gözden kaçırmayın. Hangi mobilya ve dekoratif unsurları artık sevmediğinizi veya hangilerinin dekorasyona katkı sağlamadığını değerlendirin.

7. Yeterli mobilya ve dekoratif unsur olmaması

Minimalizm az miktarda ögenin kullanımından ibaret olsa da, ilkelerinden biri hepsinin işlevsel olmasını sağlamaktır. Mobilya ve dekoratif ögelerinizin belirli organizasyonel işlevleri yerine getirmemesi büyük bir iç tasarım hatasıdır.

Yeterli mobilya ve eleman olmadığında, eve geldiğinizde anahtarlarınızı ve paltonuzu koyacak yerinizin olmaması gibi rahatsız edici durumlar yaşayabilirsiniz. Bu durumlar kaos yarattığı için evinizin tarzını tamamen bozar.

Çok popüler olan “Her şeyin bir yeri var” sözünü uygulamak en iyisidir.

8. Zevkinizi düşünmeden trendleri takip etmek

En yaygın iç tasarım hatalarından biri, en son trendlere bağlı kalmaya çalışmak ve kendinize en çok neyi sevdiğinizi sormadan başkalarının görüşlerini dinlemektir. Ünlü İspanyol iç mimar Susanna Cots, çeşitli röportajlarda, mekan tasarımının terapötik etkisi anlamına gelen duygusal iç tasarımın çok önemli olduğunu söyledi.

Bu tasarımcı, kokular, renkler, dağılımlar ve ışık gibi belirli iç tasarım ögelerinin ruh halini etkilediğine dikkat çekiyor. Bu yönlerin çoğu kişiliğe bağlıdır.

Bu nedenle, evinizin dekorasyonunu duygu ve rahatlığınıza dayandırmalısınız. Sadece beğendiğiniz trendleri uygulayın.

rengarenk mutfak dolapları
Renkler duyguları uyandırır ve ruh halini etkiler. Evinizin tasarımında bunu dikkate almalısınız.

Ne yapmalısınız

Yapmamanız gereken şeyleri bilmek, iç tasarımda neyin işe yaradığını anlamak için bir başlangıç noktasıdır. Evinizin dekorasyonu ve tarzıyla kendinizi rahat ve memnun hissetmenizin en önemli şey olduğunu unutmayın.

Ancak, göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Çevrimiçi ortamdan, sosyal medyadan ve dergilerden ilham alın. Aslında, ev dekorasyonu bölümümüzde en iyi püf noktalarını, ipuçlarını ve trendleri bulabilirsiniz.
  • Doğal ışıktan yararlanın. Özellikle çalışma alanlarında doğal ışığın evinizi aydınlatmasına izin verin.
  • Kaliteli ögeler satın alın. Eviniz için yeni dekoratif unsurlara yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bunların kaliteli olduğundan emin olmalısınız.
  • Kullanmadığınız şeyleri bağışlayın. Bu amaçla ünlü Marie Kondo tekniğini kullanabilirsiniz. Bir duyguyu uyandırmayan veya bir işlevi yerine getirmeyen her şeyi bağışlayın.

Farklı şeyler deneyin!

Artık en yaygın iç tasarım hatalarını bildiğinize göre, işe kendi alanlarınızı değerlendirerek başlayabilirsiniz. Uyumlu bir tasarıma ulaşmadan önce yol boyunca birkaç hata yapmanız kaçınılmazdır.

Esnek olmaya çalışın ve değişikliklere izin verin. Profesyonel tavsiye alma imkanınız varsa, bu değerli bir yatırım olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Küçük Odalar: Dekorasyonda Yapılan 7 Hata
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Küçük Odalar: Dekorasyonda Yapılan 7 Hata

Kimsenin küçük odalar tamamen kullanışsızdır dediği yok. Önemli olan küçük odaları dekore ederken bazı kritik hatalardan kaçınmanız.