Saç Uzamasına İyi Gelen 8 Yiyecek

Saç uzamasını desteklemek için sadece beslenme faydaları sağlayan değil, aynı zamanda saç zayıflığını ve kırılmasını azaltmanıza da yardımcı olan gıdalar tüketmeniz gerekir. Buradaki sağlıklı gıdaları deneyin!
Saç Uzamasına İyi Gelen 8 Yiyecek
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğumuz uzun, sağlıklı, güçlü ve dolgun saçlar ister. Buna rağmen, çoğu insan saçlarını ısıya, kimyasal muamelelere ve saçlarının kalitesini ve güzelliğini etkileyen diğer kötü alışkanlıklara maruz bırakır. Saç uzamasına iyi gelen yiyecekler tüketerek saçımızın sağlığını iyileştirebiliriz.

Öte yandan, stres, kötü beslenme ve hormonal değişiklikler göz ardı edilir. Bunların hepsi saçınızda değişikliğe neden olabilir ve neredeyse her zaman aşırı saç kaybına neden olur.

Bu en yaygın sorunlardan biridir. Maalesef, bu durumu kontrol etmek genellikle oldukça zordur. Bu nedenle, güzellik rutininize daha iyi bakım yapımının eklenmesi önemlidir. Ayrıca, bunu tamamlamak için saçınıza gereken tüm besinleri veren bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.

Eğer saçınız uzunsa, daha kuvvetli saçlar hedefinizdir ve belirli gıdaları yemek akıllıca olacaktır. Özellikleri nedeniyle, saç uzamasını arttırmak için size avantaj sağlayabilirler.

Bu yazıda saçlarınız için en iyi 8 gıdayı paylaşmak istiyoruz. Böylelikle beslenme düzeniniz içerisinde onları daha düzenli şekilde yemeye başlayabilirsiniz.

Bunlara burada göz atın!

Saç Uzamasına İyi Gelen 8 Yiyecek

1. Somon

somon

Somon, sağlığınızın iyiye gitmesi için en eksiksiz gıdalardan biridir. Aynı zamanda sağlıklı saç uzamasını destekler.

Her şeyden önce, içinde D vitamini vardır. Saçlarınızı güçlendirmesinin yanı sıra, bu vitamin aşırı saç dökülmesini ve kuruluğu azaltır. Somonda sağlıklı bir yağ asidi olan omega-3 vardır. Bu besin, kafa derinizdeki sirkülasyonu destekler ve size daha kuvvetli, dolgun saçlar sağlar.

Omega-3 yağ asidi enflamasyon ile mücadele eder, saç dökülmesini azaltır ve diğer şeylerin yanı sıra hem kardiyovasküler hem de bilişsel sağlığı desteklemek için en çok önerilen besin ögelerinden biridir.

2. Sarı biber

Bu biberin C vitamini içeriği yüksektir. Sarı biber, narenciyelerden beş kat daha fazla vitamine sahiptir. Bu nedenle, sarı biber saç sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir alternatiftir.

Bu antioksidan besin saç foliküllerinin gücünü arttırır. Bu, saç dökülmesi sorununu önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda kollajeni doğru seviyede tutmaya yardımcı olur. Bu, saçınıza güç veren ve parlatan bir maddedir.

3. Muz

muz dilimleri saç uzamasına iyi gelir

Günlük olarak muz yemek saçınıza birçok fayda sağlayabilir.

Bu gıda da potasyum açısından zengindir. Genel olarak, bu önemli mineral, keratin oluşturmak için amino asitleri proteinlere dönüştürmenize yardımcı olur.

Muz, hızlı ve sağlıklı saç uzamasını destekleyen vitamin ve antioksidan maddeler bakımından zengindir.

4. İstiridye

Çinko eksikliğinin, kafa derinizle alakalı problemler ve aşırı saç dökülmesiyle yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir.Neyse ki, istiridye yemekleri size bu minerali önemli miktarda verir. Bu, bu tür etkilere karşı koymaya yardımcı olur.

Hatta, sadece 85 gramlık istiridye size bu mineralin önerilen günlük miktarının beş katına kadar mineral verir.

Ayrıca bakınız: Balık Yağının 5 Erdemi

5. Yumurta

yumurtalar

Yumurta birkaç nedenden dolayı saçlarınız için çok sağlıklıdır. İlk olarak, biyotin göze çarpar. Biyotin, saçınızın gelişimini güçlendiren ve hızlandıran doğal bir takviyedir.

Buna ek olarak, aynı zamanda birkaç temel amino asit verir. Bunlar, diğer yaygın saç sorunları arasında kuruluk ve saç dökülmesi ile mücadelede önerilir.

Yumurta ayrıca bazı gerekli yağ asitlerine sahiptir. Bu asitler saç derinizin nemi tutmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, daha kuvvetli, daha nemlenmiş bir saç elde edersiniz.

6. Turunçgiller

Turunçgiller bir çok önemli besin maddesinin doğal kaynağıdır. Sağlığınızı desteklemenin yanı sıra güzelliği de destekler. Çok miktarda C vitamini bulundurur. Bu, aşırı saç kuruluğunu, zayıflığını ve kırılmayı azaltan bir antioksidandır.

Güçlü ve bol miktarda saç oluşumu için önemli olan kollajen ve diğer maddelerin üretimini arttırır.

En çok önerilen meyvelerden bazıları şunlardır:

  • Portakal
  • Limon
  • Mandalina
  • Greyfurt

7. Patates saç uzamasına iyi gelir

haşlanmış patates

Patates vitamin ve diğer gerekli besin maddeleriyle doludur. Bunlar saçlarınızı köklerden güçlendirmeye yardımcı olur. Sonuç olarak, doğal saç uzamasını desteklersiniz.

Patates önemli derecede beta-karoten (veya A vitamini) konsantrasyonuna sahiptir. Beta karoten, kafa derinizi sağlıklı ve folikül problemlerinden uzak tutar.

Aynı zamanda kırılmayı ve aşırı saç dökülmesini azaltmak için liflerin kalitesini arttıran antioksidanlar ve gerekli mineralleri verir.

8. Avokadonun saç uzamasına etkisi

Şüphesiz, avokado yiyebileceğiniz en iyi gıdalardan birisidir. Bu durum özellikle diyetiniz aracılığı ile saçınıza yarar sağlamak istediğiniz zaman geçerlidir.

Esansiyel yağ asitleri, antioksidanlar ve yüksek kaliteli proteinlerle zengindirler. Bu lezzetli meyve, saç uzamasını desteklemek için hücrelerinizi ve saç tellerini beslemeye yardımcı olur.

Avokado ayrıca kollajen ve elastin üretimini de stimule eder. Bunlar hem cilt hem de saç sağlığını koruyan iki doğal maddedir.

Kafa derisi kuruluğunu, saç zayıflığını ve dehidrasyon ile ilişkili kırılmayı azaltır.

Gördüğünüz gibi, saçlarınızı güçlü, uzun ve sağlıklı tutmak için beslenmenizi tamamlayan birçok gıda var. Onları sıkça diyetinize ekleyin ve faydalarını görün!

İlginizi çekebilir ...
Saç Uzamasını Teşvik Etmek için Havuç Yağlı 5 Maske
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Uzamasını Teşvik Etmek için Havuç Yağlı 5 Maske

Bu makalede, saç uzamasını teşvik etmek konusunda çok iyi olan bazı havuç yağı maskelerini paylaşacağız. Onları çok seveceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.