Aç Karnına Asla Yapmamanız Gereken 6 Şey

Her ne kadar bazı aktiviteler için en uygun zaman sabahları aç karnına olmak olsa da, sağlığımıza zarar vermek istemiyorsak bu durumdayken kaçınmamız gereken bazı şeyler de var.
Aç Karnına Asla Yapmamanız Gereken 6 Şey

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğu zaman günün belirli saatlerinde yapılmaması gereken bir dizi alışkanlıklar olduğunu kabul ediyoruz. Yine çoğumuz aç karnına yapılan bazı alışkanlıklar da ediniyoruz.

Bu yazımızda sabahları ilk iş olarak yapılmaması iyi olan bazı değişik şeyleri anlatmak istiyoruz. Bunları not alın ve bunlardan uzak durmaya çalışın.

1. Anti-enflamatuvar almak

Bazı ilaçları aç karnına almak tavsiye edilmez ve bu anti-enflamatuvarlar için de geçerlidir. Aspirin, parasetamol ve bu özelliklere sahip diğer ilaçlar aç karnına alınmamalıdır.

  • Bunun nedeni, aç olmanın bunların etkisini azaltmasının yanı sıra, mide kanaması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmasıdır.
  • Süt bu tür ilaçların olumsuz etkilerini azaltabilir, bu nedenle bunları süt ile almak iyi bir seçenektir. Diğer bir seçenek ise suyla almaktır.

Bunu biliyor muydunuz?

En iyi 9 doğal ağrı kesici

2. Kahve içmek

kahve çekirdekleri

Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız şey bir kahve içmek mi? Bu iyi bir fikir değildir çünkü kahve kafeinsiz olsa bile asit üretimini uyarmaktadır.

Bunun anlamı, eğer aç karnına içerseniz, midede yanmaya ve sindirim sisteminde diğer sorunlara neden olabilmesidir.

Eğer aç karnına kahve içmenin yanı sıra, bir de kahvaltı da yapmıyorsanız, sizi bütün gün boyunca kötü bir ruh haline sokacak bir serotonin eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz.

  • Eğer aç karnına kahve içme alışkanlığını bırakmakta güçlük çekiyorsanız, yapılacak en iyi şey kahveye krema veya süt katmaktır, çünkü içerdiği yağlar sayesinde aç karnına kahve içmenin olumsuz etkileri azalacaktır.
  • Ayrıca doğal kahvenin seçilmesi ve dondurularak kurutulmuş kahvenin tercih edilmemesi de önemlidir.

3. Alkol almak

Eğer hiçbir şey yemediyseniz, alkol almak mide için bir bomba olabilir. Bunun nedeni, aç karnına alkolün emiliminin iki katına çıkmasıdır, bu da alkolün damar içi emilimi ile benzer bir etki demektir.

Eğer aç karnına alkol alırsanız, vücuttan çok daha yavaş bir şekilde atılacaktır, bu da daha güçlü bir akşamdan kalmalığa neden olur. Ayrıca bu; karaciğeri, kalbi ve böbrekleri etkileyecektir.

Herhangi bir sebeple aç karnına bir şeyler içmeniz gerekiyorsa, en iyi seçenek soğuk servis edilen ve daha yavaş emilen gazsız içecekleri tercih etmektir.

4. Sakız çiğnemek

sakız çiğneyen kadın

Sakız çiğnemek mideniz için iyi bir fikir değildir çünkü çiğneme hareketi ile ürettiğimiz klorhidrik asit, aç karnına mukozaya etki edebilir, bu da gastrite sebep olabilir.

Sakız çiğnemek istediğinizde en iyi şey şeker, siklamat ve aspartam yerine ksilitol ve sorbitol gibi doğal tatlandırıcılar ile yapılan sakızları seçmektir. Her durumda, yemek yemiş bile olsanız, sakızı 10 dakikadan fazla çiğnemeyin.

5. Egzersiz yapmak

Eğer karnınız açsa, yoğun egzersiz yapmamak en iyisidir. Bu kas kütlesini daha yoğun bir şekilde kaybetmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca, antrenmanınızı pek de etkin olmayan bir şekilde sonlandırırsınız çünkü yemek yemediyseniz vücudunuzda enerji de yoktur. Eğer karnınız aç ise, yoğun egzersiz yapmak yerine, aerobik egzersizler yapmaya çalışın.

Eğer sindirim sisteminizde tekrar eden sorunlarınız varsa, herhangi bir egzersiz yapmadan önce yemek yemek en iyisidir, çünkü fiziksel aktivite mide sıvılarının üretimini uyarır ve bu da mide için iyi değildir.

6. Yiyecek alışverişine çıkmak

aç karnına

Aç bir şekilde alışverişe gitmemek en iyisidir, çünkü eğer bu şekilde giderseniz kendinizi daha çok şeyi alırken bulursunuz. Bu nedenle boş bir mideyle alışverişe çıkmamak en iyisidir. Açlık hissinin, gerçekten ihtiyacımız olandan daha fazla yiyecek almamıza neden olduğu gösterilmiştir.

Bu tür hatalara düşmemek ve aç olmadığınız zamanlarda alışverişe gitmek için, önceden evde hazırladığınız bir alışveriş listesi ile gitmeyi denemelisiniz. Bu tasarruf etmenize ve daha az satın almanıza yardımcı olacaktır.

Bunun için başka bir hile kart yerine nakit ödeme yapmaktır, çünkü o zaman ne kadar harcama yaptığınıza dair daha gerçek bir algıya sahip olursunuz. Kart ile alışveriş yaptığınızda bu pek de böyle olmaz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.