Açıklanamayan Kilo Kaybının Olası Nedenleri

Açıklanamayan kilo kaybı, potansiyel sağlık sorunlarının bir uyarı işaretidir. Daha ciddi hastalıklarda kilo kaybına genellikle başka semptomlar eşlik eder. Bu başınıza gelirse doktorunuza danışmalısınız.
Açıklanamayan Kilo Kaybının Olası Nedenleri

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2021

Açıklanamayan kilo kaybı çoğu durumda sağlık sorunlarıyla ilgili olan birçok nedenle gerçekleşebilir. Her durumda, bu göz ardı edilmemelidir ve acil tıbbi konsültasyon gerektiğinin önemli bir işaretidir.

Günümüzde vücut ağırlığının birçok estetik ve sosyal çağrışımı vardır. Bu nedenle emin olmanız gereken ilk şey, gerçekten de açıklanamayan kilo kaybı yaşamış olmanızdır. Bazen, sadece beden imajı algısında bir değişiklik olur.

Bu bağlamda, Clínica Universidad de Navarra’da Dahiliye Bölümü direktörü Dr. Jorge Quiroga Vila, açıklanamayan kilo kaybı için başvuran hastaların %50’sinin aslında kilo vermediğine dikkat çekiyor.

Ancak, gerçekten kilo verdiyseniz, bunun birkaç olası nedeni vardır.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Düşük Karbonhidrat Diyeti ve Vücudunuza Etkileri

Açıklanamayan kilo kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı genellikle sistemik bir hastalığın belirtisidir. Ancak, devam etmeden önce, önemli veya klinik olarak anlamlı kilo kaybının ne anlama geldiğinin parametrelerini belirlememiz gerekiyor.

Kilo kaybının ne zaman endişe kaynağı olduğunu belirlemek kolay değildir. Bununla birlikte, belirli bir parametre üzerinde neredeyse mutlak tıbbi fikir birliği vardır. Altı ila 12 aylık bir süre içinde vücut kütlesindeki herhangi bir %5’lik kayıp tıbbi konsültasyon için bir neden olmalıdır.

Bu nedenle, önemli olan kaç kilo verildiği değil, verilen kilonun toplam vücut kütlesinin yüzde kaçını temsil ettiğidir. Bu nedenle, 100 kilo ağırlığındaki bir kişi, altı ila 12 ay içinde 5 kilo kaybederse bir şeylerin yanlış olduğundan şüphelenmelidir. Ancak 50 kilo olan bir kişi 2,5 kilo kaybederse doktoruna görünmelidir.

Bu gerçek aşikar görünse de, şunu belirtmek önemlidir: Kilo kaybı istem dışı olmalıdır. Başka bir deyişle, siz belirli bir şey yapmadığınızda kilo kaybı kendi kendine olduysa endişelenmelisiniz.

tartı tutan kadın

Ana sebepler

Açıklanamayan kilo kaybının birçok nedeni vardır. Vakaların %75’inde sebebi belirlemek mümkündür. İnsanlar genellikle ihtiyaç duyduklarından daha az kalori aldıkları için veya vücutlarının besinleri düzgün bir şekilde emmesini engelleyen bir rahatsızlıktan muzdarip oldukları için kilo verirler. Bazen, durum her ikisinden de kaynaklanır.

Bu açıklanamayan kilo kayıplarının depresyon sonucu olması çok yaygındır. Kilo vermeden önce kişinin bir ölüm, boşanma veya travmatik bir olay nedeniyle yas tutup tutmadığını veya acı çekip çekmediğini analiz etmek çok önemlidir.

Kilo kaybı bazı hastalıkların ilk belirtilerinden biridir. Bu, sindirim sistemi tümörleri, HIV gibi bulaşıcı hastalıklar, endokardit, tüberküloz ve mantar veya parazit hastalıkları durumudur.

Kilo kaybı hipertiroidizm veya feokromositoma, diabetes mellitus ve adrenal yetmezlikte yaygındır. Birkaç kanser türü kilo kaybıyla ilişkilendirilse de, bu durumlarda hasta başka semptomlar da yaşayacaktır.

tartılan sıkıntılı kadın
Açıklanamayan kilo kaybı, kanser gibi bazı kronik hastalıkların belirtilerinden biridir.

Yaş ve kilo kaybı

Kilo kaybının nedenlerini ve sonuçlarını analiz ederken yaş önemli bir faktördür. Bu, belirli aşamalarda veya koşullarda gerçekleşir:

  • Yeni doğmuş bebekler: Bebeklerin yaşamlarının ilk 15 günü boyunca vücut ağırlıklarının %10’unu kaybetmeleri nadir görülen bir durum değildir. Bunun nedeni, sıvıları dışkı veya idrar yoluyla dışarı atmalarıdır. O andan itibaren, bebeklerin altı aylık olana kadar haftada yarım kilo alması beklenir.
  • Daha yaşlı insanlar: Kilo kaybı, yavaş yavaş meydana geldiği sürece yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Kas ve kemik kütlesi kaybı da normaldir. Ancak ani kilo kaybı sağlık sorunlarının bir işaretidir.
  • Ayrıca, hamilelik sırasında çoğu zaman kilo verildiğini de belirtmeliyiz. Bu, ilk trimesterde başı dönen ve kusan ve bu nedenle yeterli beslenmeyi sürdüremeyen annelerde görülür. Bu hastaların doktorlarına danışmaları gerekir.

Duygusal stres de kilo kaybının yaygın bir nedenidir. Yüksek kortizol seviyeleri ve kötü saatlerde yemek yemek buna yol açar. Aynı şekilde, psikoaktif ilaçların kompulsif kullanımı da kiloyu etkileyebilir.

Daha fazlasını buradan öğrenin: Çok Hızlı Kilo Vermek Tehlikeli Mi?

Açıklanamayan kilo kaybı tespit ederseniz ne yapmalısınız?

Kısa sürede çok kilo verdiğinizi ve vücut fonksiyonlarınızda değişiklikler olduğunu fark ederseniz mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bir sağlık uzmanı, nedeni tespit etmek ve sorunu gidermek için izlenecek adımları bilecektir.

İlginizi çekebilir ...
Meyveler Kilo Vermeyi Engeller Mi?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Meyveler Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Meyveler vücudunuz için sağlıklı olan pek çok besin maddesi içermelerine rağmen içerdikleri şeker miktarı kilo vermenizi engelleyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Reig García-Galbis, M., Rizo Baeza, M., & Cortés Castell, E. (2015). Factores predictores de pérdida de peso y grasa en el tratamiento dietético: sexo, edad, índice de masa corporal y consulta de asistencia. Nutrición Hospitalaria, 32(3), 1028-1035.
  • Vaca, Giancarlo Erazo, et al. “Factores de riesgo en pacientes con enfermedades sistémicas para los enfermedades periodontales.” RECIAMUC 4.1 (2020): 83-92.
  • Amzallag, William. “De perder peso, al control del peso.” Revista cubana de investigaciones biomédicas 19.2 (2000): 98-115.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.