Adet Dönemleri Arasında Kanama Ne Anlama Gelir?

Her kadın hayatının doğurgan çağında bir noktada açıklanamayan vajinal kanama yaşayabilir, o yüzden hemen endişe etmeyin. Ama yine de doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

Regl dönemlerinin arasında görülen vajinal kanama veya lekenin tıbbi adı “ani kanama”dır ve genelde bunu yaşayan kadınlar için bir uyarı işlevi görür. Çünkü bu durum üreme sistemi ile ilgili daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.

Ancak bu durum her ne kadar normal sayılmasa da, her zaman daha ciddi bir durum ihtimalini de işaret etmez.

İşte bu yüzden tüm kadınların bu durum ve olası sebepleri hakkında herhangi ekstrem bir sonuca varmadan önce iyice bilgilenmesi gerekir.

Ani kanamalar hakkında bilinmesi gerekenler

regl-ağrısıNormal bir adet döngüsü 21 ila 35 gün arası, ortalama 28 gün sürer. Normal adet akışı ise iki ila yedi gün arası devam ederek, toplamda 30 ila 80 ml arası bir kan kaybına yol açar.

Anormal kanama adet döngüsünün son günü ile bir sonraki adet dönemi başlamadan önceki zaman aralığında hafif çaplı bir kan akıntısı olduğunda yaşanır.

Neredeyse tüm kadınlar doğurgan dönemleri boyunca en az bir kere “ani kanama” veya leke vakası yaşar, ancak çoğu durumda bu bir endişe sebebi değildir.

Buna rağmen, sağlık uzmanları ve jinekologlar bu belirtiyi yaşamanız durumunda doktorunuzla konuşmanızı önerirler, çünkü kanser veya başka bir ön kanser rahatsızlığı gibi daha ciddi bir sorunu işaret edebilir.

Ayrıca bakınız: 5 Jinekolojik Kanser Türü

Adet dönemi arasındaki lekelere ne sebep olur?

Yumurtlama

üreme-sistemiYumurtlama adet dönemleri arası anormal kanamanın bir sebebidir. Yumurtladığınızda, vücudunuz yumurtalıktan yumurta salgılanması ile ilgili östrojen hormonu üretimini arttırır.

Bu östrojen salgısı ise, özellikle adet döngünüzün 13 ve 16. günleri arasında olduğunu fark edebilirsiniz, adet dönemleri arasında ani kanamaya sebep olur.

Genelde bu gibi durumlarda, kanın rengi pembe ile kahverengi arasında değişir ve kimi zaman da beraberinde alt karında kramp hissi ile beyaz servikal mukus görülür.

Stres

Fiziksel ve zihinsel stresin de açıklanmayan ani kanama başlangıcı ile doğrudan bir ilişkisi olabilir.

Gerginlik ve stres anları beyinde normal adet döngünüzü değiştirecek tetiklere yol açarak, normal regli döneminizden önce veya sonraki günlerde kahverengimsi bir akıntıya yol açabilir.

Tanı konulmamış hamilelik

ultrasonHamile olduğunun farkında olmayan bir kadının açıklanmayan kanamanın sebebini öğrenmek üzere gittiği doktorun muayenehanesinde hamile olduğunu öğrenmesi çok da nadir rastlanan bir durum değildir.

Hamileliğin ilk birkaç haftasında, embriyo rahme yerleşirken açıklanmayan kanamalar yaşanabilir. Mutlaka doktora gitmelisiniz, çünkü bu kanama ayrıca bir düşük belirtisi de olabilir.

Ani kanama ne zaman acil bir durum olarak görülmeli?

Adet dönemi arası kanama yoğun veya normal adetinizden daha yoğun ise ya da koyu kırmızı, siyah veya kahverengi rengindeyse ve yanında terleme, baş dönmesi, aritmi veya karın ağrısı gibi başka belirtiler de görülüyorsa, derhal doktora gidiniz.

Çok fazla kanamanız varsa, ancak normal regl döneminde olduğundan daha yoğun değilse, miyom söz konusu olabilir. Her halükarda, adet dönemi arası aşırı kanama kökeninin rahim, serviks veya vajina mı olduğunu belirlemek üzere uygun bir tıbbi muayene ile tanı konulur.

Menopozdan sonra kanama olması ne anlama gelir?

menopozKadının adet döneminin sona ermesi menopoza girdiğinin işaretidir. Ancak düzenli kan akışı olmaksızın geçen bir dönemden sonra, bazı kadınlar daha büyük miktarlarda kanama veya leke fark edebilir ve bu da uyarı işareti olabilir.

Bu tür olağan dışı bir kanamaya fibroid veya polip sebep olabilir, ancak çoğu örnekte kanser öncesi lezyon ve kanserin erken bir belirtisi olabilir.

Okumanızı öneririz: Menopoz Hakkında Bilinmeyen 8 Detay

Hangi testler yaptırılmalıdır?

Jinekolojik anomaliler için yapılan en yaygın testlerden biri Pap smeardir. Sonuçlar genelde kanamanın rahimden mi geldiğini veya rahimde kanserli hücre olup olmadığını görmek için kullanılır.

Ultrason rahim ve yumurtalıklarda potansiyel değişiklikleri tespit edebilen son derece hassas bir tanı testidir.

Ancak, bunlar şüpheleri yok etmek için yetmezse, son çare daha detaylı bir sonuç elde etmek için genelde rahme vajinadan küçük bir kamera yerleştirilen histeroskopi işlemidir.