Ağız Sağlığı için Aktif Kömür Riskleri

Aktif kömürün dişleri sihirli bir şekilde beyazlattığını belirten birçok video dolaşıyor. Bununla birlikte, aktif kömür ve ağız sağlığınızla ilişkili riskler vardır.
Ağız Sağlığı için Aktif Kömür Riskleri

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2020

Son zamanlarda, dişleri beyazlatmaya yardımcı olmak için aktif kömür özelliklerinden bahseden influencerlardan çeşitli videolar ve yayınlar ortaya çıktı. Genel Dişhekimliği Konseyi başkanı Óscar Castro Reino da dahil olmak üzere birçok diş hekimi bu bilgileri şiddetle reddetmiştir.

Castro Reino, aktif kömürün dişleri beyazlattığı iddialarının sadece yanlış olmakla kalmadığını, aynı zamanda ağız sağlığı için de ciddi riskleri olduğunu belirtti. Ayrıca, internette viral yayınları dinlemek yerine ağız sağlığı uzmanlarına danışmanın önemini de vurgulamaktadır.

Ayrıca aktif kömürün oldukça aşındırıcı bir madde olduğunu da ekledi. Bu nedenle, ciddi diş problemlerine neden olabilir. Ayrıca, bunun dişlerinizi zımpara kağıdı ile fırçalamak gibi olduğuna da dikkat çekti. Bununla birlikte, aktif kömür ile ilgili en kötü şey dişlerinizi beyazlatmaya bile yardımcı olmamasıdır.

Aktif kömürün riskleri

Reino, aktif kömürün, Hindistan cevizi kabuğunun kimyasal bir işlemden geçirilmesinden sonra elde edilen bir madde olduğunu belirtti. Bu malzeme son derece agresiftir. Dişlere uygulandığında ise diş minesini önemli ölçüde yıpratabilir.

Aşınmış diş minesi oldukça risklidir. İlk olarak, sinirler daha korunmasızdır ve bu diş hassasiyetine neden olur. Ayrıca, aktif kömür o kadar agresiftir ki diş etlerine de ulaşabilir.

En çelişkili şey, aktif kömürü dişlerinize sürttüğünüzde ve mineyi yıprattığınızda geriye kalan şeyin dentin adı verilen bir katman olmasıdır. Çünkü, dentin doğal emayeden daha sarımsıdır. Başka bir deyişle, aktif kömür kullanımının risklerinin yanı sıra dişlerinizi beyazlatmaz bile.

aktif kömür diş macunu

Viral videolar ne gösteriyor?

Aktif kömür kullanmadan öncesi ve sonrasını gösteren çok sayıda etkileyici video vardır. Sarımsı dişlere aktif kömür uyguladıklarını görebilirsiniz. Sonra, durulandıktan sonra, dişlerin inanılmaz bir beyaz rengi varmış gibi görünür.

Ancak, bu görüntülerde gerçekte olan şey çok basit bir görsel etkidir. Kömür ile dişler siyah görünür. Onları durularken, önceki görüntü ile ortaya çıkan kontrast aniden daha beyaz görünmesini sağlayacaktır. Ancak, aslında daha beyaz değiller.

Dr. Oscar Castro için bu bilginin tamamen yanlış olduğu açıktır. Ne yazık ki, izleyiciler üzerinde güçlü bir izlenim bırakıyor, bu yüzden etkili bir tedavi olduğunu düşünüyorlar. Onları inandırıcı kılan yanıltıcı kanıtlar gösterdiklerini görebiliriz.

Diş rengi

Uzman ayrıca dişlerin normalde beyazın bu tonuna sahip olmaması konusunda da ısrar etti – dişlerin doğal tonu aslında fildişidir. Genetik faktörler ve diğer bazı maddelerin tüketimi bu doğal rengin değişmesine neden olur. Örneğin, çay, kahve veya tütün.

Ultra beyaz dişlere sahip olmamak, hijyen sorunlarına sahip olduğunuz veya bir kusurunuz olduğu anlamına gelmez. Bu oldukça normaldir. Castro, önemli olanın tehlikeli aldatıcı estetik etkiler değil, ağız sağlığı olduğunu vurguladı.

Dişlerinizi günde en az iki kez florür içeren bir diş macunu ile fırçalamak en iyisidir. Ayrıca, periyodik olarak dişçiye gidin ve talimatlarını izleyin. Diş hekimi, diş beyazlatma prosedürlerini uygulamak için ideal bir profesyoneldir.

aktif kömür öncesi sonrası

Diş beyazlatmada aktif kömür kullanılmaz

Çok önemli bir konuda ısrar etmeliyiz: Dişlerinizdeki herhangi bir işlem bir ağız sağlığı uzmanı tarafından denetlenmelidir. İnfluencerların veya profesyonel olmayan sayfaların söylediklerine inanmayın.

Diş hekimleri kalifiye profesyonellerdir. Sadece diş beyazlatma işlemleri yapmakla kalmazlar, aynı zamanda herhangi bir tedavi yapmadan önce her hastanın ağız sağlığını değerlendirirler. Örneğin, diş eti problemleri, çürükler veya diğer problemler varsa, diş beyazlatma riskli olabilir.

Diş beyazlatma prosedürleri planlanmalıdır ve ayrıca dikkatle izlenmelidir. Bu şekilde beklenmedik sonuçlarla karşılaşmazsınız. Aynı şekilde, hastaların bu prosedürün olası riskleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

İlginizi çekebilir ...
İlaç Dolabınıza Aktive Edilmiş Kömür Koymanız İçin 6 Neden
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İlaç Dolabınıza Aktive Edilmiş Kömür Koymanız İçin 6 Neden

Aktif kömürün kullanımlarını biliyor musunuz? Onu eczane ya da doğal gıda mağazalarında bulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.  • Rodríguez, S. B. V., Sánchez, J. A. A., Beltrán, M. D. J. T., & Álvarez, J. J. R. 20. Blanqueamiento dental. principios básicos de endodoncia clínica, 215.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.