Ağızda Metalik Tat Neden Olur?

Daha önce hiç ağzınızdaki metalik tadın nedenini merak ettiniz mi? Bu tuhaf tat sağlık problemlerinden kaynaklanabilir. Eğer bu sorununuz zaman içinde geçmezse, nedenini çözmek ve komplikasyonlardan kaçınmak için bir uzmana görünmek önemlidir.
Ağızda Metalik Tat Neden Olur?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Yazan ve doğrulayan doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Ağızda metalik tat hissedilmesi, düşündüğünüzden çok daha sık görülen bir durumdur, ve pek çok sağlık probleminin habercisi olabilir. Durum geçici olabilir ve sebebine bağlı olarak sorunun şiddeti değişebilir. Çeşitli nedenlerden kaynaklanan bu problem iştahsızlığa neden olabilir ve konuşmak bir sorun haline gelebilir.

Ağızda metalik tat ve temel sebepleri

Bazı ilaçlar

ilaç içen kadın

Yeni bir ilaç tedavisine başladığınızda ağzınızda metalik bir tat hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda, bir uzmana görünebilir ve yan etkileri olmayan bir tedavi talep edebilirsiniz.

Bu etkiye neden olabilecek ilaçlar arasında şunlar bulunur:

 • Antibiyotikler
 • Antidepresanlar
 • Böbrek taşları için kullanılan ilaçlar
 • Kalsiyumun dengelenmesi için kullanılan bazı bileşenler
 • Hipertansiyon ilaçları

Ağız ve diş temizliğine dikkat etmemek

Bu sorunun nedeni, dişlerinizin temizliğine dikkat etmemeniz olabilir. Buna ek olarak, diş taşı fazlalığı diş eti iltihabına neden olabilir. Diş eti iltihabı, dişleri destekleyen dokuları tahrip eden bir enfeksiyondur.

Diş temizliğine ve bakımına dikkat etmek, ağızdaki rahatsız edici metalik tadı ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir.

Hamilelik

hamilelikte hissedilen metalik tat

Hamileliğin ilk aylarında, pek çok kadının ağzında metalik bir tat vardır. Bu tat, özellikle ilk trimesterde vücuttaki hormon değişikliklerinin sonucudur. Zamanla bu his yok olur.

Alerji ve enfeksiyonlar

Ağızda ve dilde meydana gelen bazı alerjiler ve mantar enfeksiyonları tat tomurcuklarını etkileyebilir ve ağız tadını değiştirebilir.

Alerjiler ve burun tıkanıklığı ağızda metalik bir tat oluşmasına neden olabilir.

Sinir sistemi problemleri

sinir sistemi

Beynin tat duyusunu kontrol eden bölgesinde bir dengesizlik meydana gelmesi de bu tip değişikliklere neden olabilir.

Yüksek mineral seviyesi

Metalik tat, demir ya da bakır gibi minerallerin vücutta aşırı miktarda bulunmasından kaynaklanabilir.

Aynı şekilde, vücuttaki çinko eksikliği de ağızda metalik bir tat oluşmasına neden olabilir. Bu mineral seviyelerini ölçtürmek için bir kan tahlili yaptırmak iyi bir fikir olacaktır.

Toksik etkiler

dur işareti yapan kadın

Benzen, kobalt ve vernik gibi toksik elementlerin teneffüs edilmesi ya da cıvaya maruz kalmak, yüksek seviyelerde teneffüs edilmesi durumunda bu sorun ortaya çıkabilir.

Ağızdaki metalik tadın diğer nedenleri şunlardır:

 • Özellikle balık ve deniz ürünlerinden kaynaklanan gıda zehirlenmesi
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri.

Problemi ortadan kaldırmak için tavsiyeler

Ağzınızı tuzlu suyla yıkayın

Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde tuz, diş etlerini tedavi etmede ve ağızda metalik tada neden olan ağız bakterilerini öldürmede çok etkilidir.

 • Ayrıca tuzlu su aşağıdakilere yardımcı olur:
 • Yemek sonrasında dişlerde kalan kalıntıları yok eder.
 • Boğazı rahatlatır ve solunum yollarını açar.

Narenciye meyveleri

Narenciye meyveleri, tükürük salgılanmasını tetikler ve ağızdaki metalik tadı azaltmaya yardımcı olur. Bunun için, portakal, limon ve greyfurt vb. gibi meyveler tüketebilirsiniz.

Ağız temizliğine dikkat edin

Dişlerinizi ve dilinizi günde 2-3 kez fırçalamanız önerilmektedir. Ayrıca, mikroorganizmaları tamamen ortadan kaldırmak için gargara yapmak iyi bir fikirdir.

Tüm mikroplardan kurtulmak için diş fırçanıza az miktarda karbonat ve tuz koyabilirsiniz.

Yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun

Vücudunuzun susuz kalmasını önlemek için günde 7 ila 8 bardak su için. Böylece ağız kuruluğunu önlemiş olursunuz.

Pastil ve şekerler

Nane, okaliptüs veya meyan kökü gibi pastillerin ve şekerlerin aromaları, ağzınızdaki metal tadı maskeleyebilir ve ağız tadınızı değiştirmeye yardımcı olabilir.

Aynı şekilde, gün ortasında bir parça kakule veya karanfil çiğnemek, nefesinizi tazelemeye yardımcı olur. Birkaç gün sonra sorun düzelmezse, buna neden olan bir patojen olup olmadığını kontrol etmek amacıyla bir doktora görünmelisiniz.

İlaçların ve tedavinin sorunun nedenine bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lawless, H. T., Schlake, S., Smythe, J., Lim, J., Yang, H., Chapman, K., & Bolton, B. (2004). Metallic taste and retronasal smell. Chemical Senses. https://doi.org/10.1093/chemse/bjh003
 • Davies, S. J. C., Underhill, H. C., Abdel-Karim, A., Christmas, D. M., Bolea-Alamanac, B. M., Potokar, J., … Prime, S. S. (2016). Individual oral symptoms in burning mouth syndrome may be associated differentially with depression and anxiety. Acta Odontologica Scandinavica. https://doi.org/10.3109/00016357.2015.1100324
 • IJpma, I., Renken, R. J., ter Horst, G. J., & Reyners, A. K. L. (2015). Metallic taste in cancer patients treated with chemotherapy. Cancer Treatment Reviews. https://doi.org/10.1016/j.ctrv.2014.11.006

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.