Ağızdaki Sinyallerden Hastalık Tespiti

Dişleriniz sallanıyor gibi hissederseniz bu periodontitin bir sonucu olabilir. Bir enfeksiyon yoksa diş kaybı kemik erimesinin bir işareti olabilir.

Ağzınız vücudunuzun optimal düzeyde işlev görmesi için gereken gıdalardan gelen besin maddeleri, su ve geri kalan her şey için vücudunuza bir giriş kapısıdır.

Ayrıca mikroorganizmaların girerek sonunda bir hastalığa yol açabileceği bir araç olarak da sağlığınızda önemli bir rol oynamaktadır.

Muhtemelen diş sorunları veya ağız kokusuyla savaşmak ve her gün birçok virüs ve bakteriyi yok etmek için ağız hijyeninizi korumaya çalışıyorsunuz.

Bu endişenin üzerine ayrıca ağzınızın diğer sağlık sorunlarını işaret etmek için gönderebileceği bazı uyarı işaretlerini de dikkate almalısınız. Bunların ne olduğunu biliyor musunuz?

Diş ve çene ağrısından hastalık tespiti

çene-ağrısıÇenenizin alt kısmında bir ağrı duyuyorsanız ve kollarınıza doğru bir göğüs ağrısı veya yorgunluk buna eşlik etmeye başlamışsa, bir kalp krizinin işaretçisi olabilir.

Ağrı ağzınızın üst kısmında ise, bu da bir sinüs enfeksiyonunun habercisi olabilir. Bunlar geniz yollarınızı çevreleyen doğal kaviteler iltihaplandığında yaşanır ve genelde çene, diş ve başınızı etkileyen bir ağrıya sebep olur.

Çoğu zaman, bu tür bir ağrı geceleri dişlerinizi sıkmaktan kaynaklanan bir kas gerilimidir.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: Dişlerinizi doğal yoldan beyazlatın

Yara ve ağız ülserlerinden hastalık tespiti

Aftlar, uçuklar, lökoplakiler ve mantar enfeksiyonları ağzınızda herhangi bir zamanda çıkabilecek en yaygın görülen yara çeşitlerindendir.

Bunların her birinin çok farklı sebepleri bulunur; bu nedenle ne olduklarına dikkat etmek gerekir, çünkü sizi saklı bir hastalık, enfeksiyon, yüksek ateş veya ağız tahrişi hakkında uyarabilirler…

Ağız kokusundan hastalık teşhisi

ağız-kokusuAğız kokusunun neredeyse %90’ı ağızda başlar ve dilinizin arkasındaki özel bir bakteri türü veya diş eti hastalığı ile bağlantılıdır.

Geri kalan %10 ise özellikle ağız kokusu aniden görüldüğünde sizi endişelenmelidir. Tip 2 diyabet, karaciğer yetmezliği veya böbrek ve bağırsak sorununun habercisi olabilir.

Diş etinizdeki değişikliklerden gelen hastalık tespiti

Diş etinizin beyaz renk alması kansızlığın açık bir işareti olabilir. Alyuvar hücre sayısı azaldığında bu da diş etlerinizin solgun bir renk almasına yol açabilir. Ayrıca dilinizin kızarıp şiştiğini de fark edebilirsiniz.

Ancak diş etleriniz kızarır ve iltihaplanırsa, bu muhtemelen diş eti iltihabı veya bakteriyel enfeksiyonun bir işaretidir.

Dişlerin dökülmesinden hastalık tespiti

diş-kaybıAnsızın dişleriniz sallanıyor gibi hissetmeye başlarsanız ve bu hisse kızarmış parlak diş etleri eşlik ederse, periodontit ihtimaline karşı doktorunuzu görmelisiniz.

Bu durumda, diş eti iltihabı dişlerinizi yerinde tutan dokuyu etkileyecek noktaya gelmiş demektir.

Enfeksiyona dair açık bir işaret yoksa ve dişiniz çürümüşse, bu da kemik erimesine dair erken bir haberci olabilir.

Halihazırda menopozu atlatmış kadınlar özellikle bu işaretlere önem göstermelidir, çünkü bu aşamada kemik yoğunluğunuz azalır ve bu da hastalığın daha da hızlı ilerlemesine sebep olabilir.

Ayrıca bakınız: Kemiklerinize zarar veren 5 alışkanlık

Kanayan diş etlerinden hastalık tespiti

Bu, bölgede bir tür enfeksiyon veya yaralanma yaşadığınız zaman sıklıkla görülen bir durumdur. Kanamanız tekrarlıyor ve bol miktarda gerçekleşiyorsa, kan kanserinin habercisi olabilir.

Bunun yanında burun kanamaları da görülüyorsa, karaciğer hasarına işaret edebilir. Karaciğeriniz kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran maddeler üretir, bu sebeple düzgün çalışmıyorsa diş eti ve burnunuzun kanamasına sebep olabilir.

Her iki durumda da, doğrudan doktorunuza danışmalısınız. Bu işaretleri görmezden geldiğiniz takdirde, ciddi sorunlara dönüşebilirler.

Ayrıca aspirin aldığınızda veya menopoz döneminde normalden daha fazla kanama fark edebilirsiniz. Bu endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Yalnızca belirtilerinize dikkat edin ve ağzınızı bol su ve dezenfektan olarak biraz da karbonatla çalkalayın.