Ağlamanın Sizin İçin Faydalı Olmasının 9 Sebebi

Ağlamanın, acıyı ve stresi azaltmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bunların yanı sıra gözlerinizi nemlendirir ve her türlü duygunuzu ifade etmenizi sağlar.
Ağlamanın Sizin İçin Faydalı Olmasının 9 Sebebi
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

Çocukluğumuzdan beri bize, özellikle bir başkasının önünde ağlamamamız gerektiği söylendi çünkü bu bir zayıflık belirtisi olarak görülüyordu ya da duygularımızı göstermenin kötü bir şey olduğu düşünülüyordu.

Ancak, gözyaşlarının hem fiziksel hem de ruh sağlığımız için olumlu etkileri vardır. Bugünkü yazımızda ağlamanın bazı faydalarını açıklayacağız.

Neden ağlarız?

Sevinç, üzüntü, aşk ya da hayal kırıklığı nedeniyle gözyaşı dökebiliriz. Her türlü gözyaşının farklı olduğunu ve çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğini söylememize gerek yoktur.

Kesin olan şey, hayata geldiğimiz ilk günden itibaren ağlama eyleminin hayatımızın bir parçası haline gelmesidir.

Bebekken, aç olduğumuzda ve bezimiz kirlendiğinde ağlardık. Gençlik dönemlerimizde ise korkular veya ego acı çekmemizi tetikliyordu ve ağlamamıza yol açıyordu. Yaşımız büyüdükçe, ağlamaktan kaçınmaya çalıştık çünkü bunun kötü bir şey olduğunu düşündük. Ancak, bu doğru değildir.

İster erkek ister kız olsun, çocuklarımıza duygularından utanmamalarını ve gerektiğine ağlayabileceklerini öğretmeliyiz. Bu şekilde, duygularını ifade edebilecek ve olumsuzlukları tamamen ortadan kaldırabileceklerdir.

Çocuklukta çözülmeyen bir travmanın yetişkinlikte büyük bir soruna dönüşebileceğini unutmamak gerekir.

Bu yüzden kişisel gelişim için ağlamak temeldir. Gözyaşları pek çok olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle, bizi üzen veya korkutan bir durumla karşı karşıya kaldığımızda ağlamamak için çaba sarf etmemeliyiz. Kötü hissettiğimizde duygularımıza engel olmamalıyız.

Yapılması gereken en önemli şey, güvenebileceğimiz birinin yanında ya da böyle bir imkanımız yoksa özel bir alan bularak duygularımızı bu şekilde dışarı vurmaktır.

Duygularımızı bastırmak ve üzülmemize neden olan bir durumla karşı karşıya kaldığımızda gözyaşlarımıza engel olmak oldukça zararlıdır.

Ağlamak istemediğimizi söylediğimiz pek çok durum vardır çünkü bazen başkalarını rahatsız etmek istemeyiz, bazen güçlü olmak zorunda olduğumuza inanırız bazen de başkalarının bizi ağlarken görmesini istemeyiz.

Bununla birlikte, engel olduğumuz ve içimizde biriktirdiğimiz duyguların bir gün “patlayacağını” ve bunun her zaman iyi bir şekilde olmayacağını göz önünde bulundurun.

Ortaya çıkan duygusal blokajlar, gözyaşlarının akmasını engeller ve anksiyeteye, strese ve depresyona yol açar.

İşte bu yüzden ağlamanın, sonrasında daha iyi hissetmek için temel olduğunu öğrenmeliyiz.

Ağlamanın pek çok faydası vardır

Bundan sonra, ağlamaktan utanmamaya çalışın. Bir film izlerken, farklı bir kolay karşısında ya da öfkeden ağlıyor olmanız bir şeyi değiştirmez.

Bunun size pek çok fayda sağlayabilecek bir alışkanlık olduğunu unutmayın:

1. Kendimizi tanımamıza yardımcı olur

mutsuz kadın

Ağlamak kendimizi tanımak için mükemmel bir yoldur. Ağlayarak ihtiyaçlarımızın, zayıflıklarımızın ve özelliklerimizin neler olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Durumları daha net görebiliriz çünkü zorluklar artık zihnimizi engellemez.

2. Stresi azaltır

Ağladığımız zaman, doğal analjezik olarak çalışan ve stresi azaltan iyi hormonların salınımını artırmış oluruz. Ayrıca gözyaşları, asabiyet, endişe ve saldırganlık için de yardımcı olabilir.

Tüm bunların yanı sıra, epinefrin ve norepinefrin’i de ortadan kaldırırlar. Aşırı olduğunda bu iki madde sağlık için zararlı olabilir.

3. Gözleri nemlendirir

ağlayan kadın

Göz kuruluğu, cep telefonu ve tabletlerin sık kullanımından kaynaklandığı için son zamanlarda oldukça yaygın bir sorun haline gelmiştir.

Gözyaşı, gözleri nemlendirir, korneanın oksijenlenmesini sağlar ve bölgede oluşan bakterilerle savaşır ve kuruluğu önler.

Bu sayede yapay gözyaşı damlalarına gerek kalmaz!

4. Kötü ruh halini iyileştirir

telefonda mesaj bekleyen erkek

Ağladığımızda manganez salgılıyoruz. Bu mineralin çok fazla bir kısmı vücudumuzda biriktiğinde, rahatsız, yorgun, endişeli ve depresif hissederiz.

Sonuç olarak, gözyaşları çok fazla soruna neden olabilen bu “kötü gen” i hafifletir. Böylece ağlamak, olumsuz düşünceleri ve üzüntüyü temizlememizi sağlar.

5. Acının üstesinden gelmemize yardımcı olur

Kötü bir şey olduğunda, ağlamak istememiz normaldir. İçimizden gelen duyguları bastırmamalıyız.

Gözyaşları, aynı zamanda negatif şeyleri somutlaştırmaya ve fark etmeye olanak tanır. İnsanlar sorunlarını fark ettiklerinde, harekete geçmeye ve problemlerini çözmeye başlarlar.

6. Kendimizle iletişim kurmamızı sağlar

Aksini söyleyen bir deyim olsa da, ağlamak, zayıflık ya da aşağılık ile eş anlamlı değildir.

  • Başkalarına ne hissettiğimizi anlatmak, bizi inciten şeylerden ve değiştirmek istediklerimizden bahsetmek için gözyaşlarının gücüne ihtiyacımız vardır.
  • Sözler kifayetsiz kaldığında, ağlamak sevdiklerimiz ile aramızda bir bağ kurmaya yardımcı olur.

Bu yüzden ağlamayı bir yardım çığlığı ya da duygularımızı daha görünür kılan bir yol olarak düşünmeliyiz.

7. Normal hayata dönmemize yardımcı olur

sokakta ağlayan kadın

Ağladığımızda, vücudumuzu “homeostaz” a geri döndürebiliriz. Yani gözyaşı, iç huzura kavuşmamızın yanı sıra vücudumuz için normal bir ritmi yeniden kazanmamıza olanak sağlıyor.

Ağlamanın normal hayaya dönmemize yardım ettiği için ağladıktan sonra etkili bir rahatlama hissi yaşarız. Bu da, metabolizmanızın tekrar ihtiyaç duyduğu gibi işlemesinin bir sonucudur!

8. Mide sorunlarını önler

Stresli olduğumuzda ya da acı çektiğimizde bundan bahsetmezsek veya ağlayarak duygularımızı dışa vurmazsak,  mide problemleri ya da bağırsak dengesizlikleri yaşama riski daha da yükselir.

Ağlamak, bizi kötü hissettiren her şeyden kurtulmamıza ve böylece stresten kaynaklanan ülser veya kronik koliti önlememize yardımcı olur.

9. Daha iyi nefes almayı sağlar

ağlayan kadın

Ağlamak nefes darlığı ve boğulma hissine neden olabilir. Ancak, güçlü bir duyguyu dışarı attıktan sonra nefes, solunum paterniyle stabilize olur.

Tüm bunların yanı sıra, ağlamak kalp atışlarımızı düzenler ve terlemeye yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rottenberg J, Bylsma LM, Vingerhoets AJJM. Is crying beneficial? Curr Dir Psychol Sci. 2008;
  • Fooladi MM. The healing effects of crying. Holist Nurs Pract. 2005;
  • Vingerhoets AJJM, Cornelius RR, Van Heck GL, Becht MC. Adult Crying: A Model and Review of the Literature. Review of General Psychology. 2000.
  • Gračanin A, Bylsma LM, Vingerhoets AJJM. Is crying a self-soothing behavior? Front Psychol. 2014;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.