Ağrı, Enflamasyon ve Artrit İçin Zerdeçal İçeceği

Ağrı, Enflamasyon ve Artrit İçin Zerdeçal İçeceği

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Ağrı, enflamasyon ve artritten muzdaripseniz, tarifini paylaşacağımız zerdeçal içeceği tam size göre!

Antioksidanlar bakımından zengin bir beslenme düzeninin, kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açan serbest radikalleri durdurmak ve onlarla savaşmak için önemli bir müttefik olduğu bilinmektedir.

Çeşitli çalışmalarda antioksidan içerikli birçok gıdanın sağlığı iyileştirmede ve çeşitli hastalıkları önlemede başarılı olduğu görülmüştür.

Antioksidan bakımından  zengin bu gıdalardan birisi de ulaşılması kolay olan zerdeçaldır.

Bu baharat, vücut için en faydalı gıdalardan biri olarak bilinmekle beraber, anti-enflamatuvar ve ağrı kesici özellikleriyle de bilinmektedir. Dahası, 300 değişik antioksidan içeriğine sahiptir. 

Zerdeçal dünyanın her yerinde bir çok tarifte kullanılmaktadır. Daha sağlıklı olmak için uygulayabileceğiniz doğal tedavilerin vazgeçilmez bir parçasıdır.

İşte bugünkü yazımızda, zerdeçalın toz haliyle ve hatta taze kökü ile hazırlanabilecek bir zerdeçal içeceği tarifini paylaşmak istiyoruz.

Bu güçlü içecek, birçok sağlıklı faydasının yanı sıra ağrı kesici ve anti-enflamatuvar etkiye de sahiptir.

Son derece sağlıklı zerdeçal içeceği

zerdeçal içeceği yapımı

Bu harika tedavi, geleneksel Doğu tıbbının bir parçasıdır. Üstelik etkisi kanıtlandığından beri ünü bütün dünyaya yayılmıştır.

Bütün kullanılan malzemeler doğaldır. Çeşitli ağrıları yatıştırmak için pozitif bir etkiye sahiptir, ayrıca hastalıkları önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal
 • 5 cm zencefil kökü
 • 5 adet havuç
 • 2 adet limon
 • 1 adet portakal
 • 1 adet salatalık

Nasıl hazırlanır?

 • Narenciyeleri, zencefil kökünü ve havuçları soyun.
 • Bütün bu malzemeleri, meyve suyu kıvamına gelinceye kadar mikserden geçirin.
 • En iyi sonucu almak için kahvaltıdan yarım saat önce bu karışımı içmenizi öneririz.

Zerdeçal içeceği hangi şifalı özelliklere sahiptir?

artrit ağrısı
 • Artrit ile savaşır: Zerdeçal içeceği güçlü bir ağrı kesici ve anti-enflamatuvar özelliği göstermektedir. Dolayısıyla, artrit ve semptomları ile savaşmakta çok faydalıdır. Zerdeçaldaki kürkümin adı verilen aktif içerik, başka gıdalarla seyreltildiğinde aktif hale gelmektedir. Bu madde sertliği, şişliği ve eklemlerdeki ödemleri rahatlatır.
 • Depresyon ve demans gibi hastalıkları önler: Amerika Birleşik Devletlerindeki bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalarda zerdeçalın depresyon ve demans riskini azaltmaya ve aynı zamanda bazı diğer semptomları rahatlatmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, zerdeçalın anti-depresan ilaçlardan yalnızca %2.5 daha az etkili olduğu bulunmuştur. En önemlisi ise zerdeçalın hiç bir yan etkisinin olmaması. Zerdeçalın etkilerini açıklamakta daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulsa da, depresyon riskini arttıran enzimleri engellediğine inanılmaktadır ve aynı zamanda vücudun strese karşı olan tepkisini etkileyen sitokinlerin seviyesini azaltmaktadır.
 • Ağrıyı azaltır: Zerdeçal doğal bir ağrı kesici gibi davranarak çeşitli türdeki ağrıları azaltmaya yardımcı olur ve onları kontrol eder. Vücudun savunma mekanizmasını aktifleştirme yeteneği olan ve zerdeçalın içinde bulunan NF-B ağrıya karşı savaşmada yardımcı olan bir proteindir.

Zerdeçal İçeceğinin Diğer Faydaları

 • Kansere karşı korur: Bu antioksidan bakımından zengin içecek, vücutta birikme ihtimali ile kanser da dahil çeşitli hastalıklara yol açan serbest radikaller ile savaşmaya ve onları durdurmaya yardımcı olmaktadır. Zerdeçal suyu yumurtalık kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve göğüs kanserini önlemeye yardımcı olmaktadır.
  sindirim zorluğu için zerdeçal içeceği
 • Sindirim problemleri: Zerdeçaldan elde edilen bu içecek mide şişkinliğini azaltmaya yarar, asit ve gastriti rahatlatır. Ayrıca, beslenme düzeninize daha fazla zerdeçal ekleyerek de bu gıdanın sindirim konusundaki yararlarını görebilirsiniz.
 • Kalp problemlerini engeller: Zerdeçal içeceği tüketmek kötü kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur, kalbi korur ve kan damarlarının sağlığını iyileştirir. Çeşitli kalp problemlerine yardımcı olmak için bu içeceğin tüketilmesi önerilmektedir.
 • Toksinleri azaltır: Zerdeçaldan elde edilen içecek temizleme ve detoks özelliklerine sahiptir, toksik atıkların vücuttan atılımına yardımcı olur, çeşitli hastalıkların önlenmesine faydalıdır ve cilt sağlığını da iyileştirir.
 • Karaciğeri korur: Zerdeçal, safrasal bir tonik gibi davranır ve yüksek orandaki kürkümin sayesinde karaciğeri korumaya yardımcı olur. Çeşitli çalışmalar zerdeçalın aynı zamanda safra kesesindeki taşları düşürmeye ve yağların sindirimine de yardım ettiğini göstermiştir ve ayrıca anti-enflamatuvar etkisi vardır. 

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.