Ağrı, Enflamasyon ve Artriti Azaltan Zerdeçal İçeceği

Çok uzun bir süredir, antioksidanlar bakımından zengin bir beslenme düzeninin, kanser de dahil olmak üzere çeşitli türdeki hastalıklara yol açabilecek moleküller olan serbest radikalleri durdurmak ve onlarla savaşmak için bir anahtar olduğu bilinmektedir. Çeşitli çalışmalarda antioksidan içerikli birçok gıdanın sağlığı iyileştirmede ve çeşitli hastalıkları önlemede başarılı olduğu görülmüştür.

Antioksidanca zengin bu gıdalardan birisi de, ulaşılması kolay olan zerdeçaldır. Bu baharat, vücut için en faydalı gıdalardan biri olarak bilinmekle beraber, anti-enflamatuvar ve ağrı kesici özellikleri ile kategorize edilmektedir ve daha da iyisi 300 değişik antioksidan içeriğine sahiptir. Zerdeçal dünyanın her yerinde bir çok tarifte kullanılmaktadır ve daha iyi bir sağlık için kullanılan doğal tedavilerin ve terapilerin de bir parçasıdır.

Bugünkü yazımızda, toz haliyle veya daha da iyisi taze kökü ile hazırlanabilecek bir zerdeçal suyunu sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu güçlü içecek, birçok sağlıklı faydasının yanı sıra ağrı kesici ve anti-enflamatuvar etkisine de sahiptir.

Zerdeçaldan yapılmış sağlıklı içecek

zerdeçal baharat

Bu harika tedavi, geleneksel Doğu tıbbının bir parçasıdır ve etkisi kanıtlandığından beridir de bütün dünyaya yayılmış bir haldedir. Bütün kullanılan malzemeler doğal bir kaynaktan gelmektedir, çeşitli ağrıları yatıştırmak için pozitif bir etkiye sahiptir, ayrıca hastalıkları önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal
 • 5 cm zencefil kökü
 • 5 adet havuç
 • 2 adet limon
 • 1 adet portakal
 • 1 adet salatalık

Nasıl hazırlanır?

Narenciyeleri, zencefil kökünü ve havuçları soyun. Bütün bu malzemeleri, meyve suyu kıvamına gelinceye kadar mikserden geçirin. En iyi sonucu almak istiyorsanız da, en güzeli kahvaltıdan yarım saat önce bu karışımı içmektir.

Peki bu içeceğin şifalı özellikleri nelerdir?

artrit

 • Artrit ile savaşır: Zerdeçal suyu sağlam bir ağrı kesici ve anti-enflamatuvar özelliği göstermektedir, bu da artrit ve onun semptomları ile savaşmakta çok faydalıdır. Zerdeçaldaki kürkümin adı verilen aktif içerik, başka gıdalarla seyreltildiğinde aktif hale gelmektedir, sertliği, şişliği ve eklemlerdeki ödemleri rahatlatır.
 • Depresyon ve demans için: Amerika Birleşik Devletlerindeki bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalarda zerdeçalın depresyon ve demans riskini azaltmaya ve aynı zamanda bazı diğer semptomları rahatlatmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, zerdeçalın anti-depresan ilaçlardan yalnızca %2.5 daha az etkili olduğu bulunmuştur. En önemlisi, zerdeçalın hiç bir yan etkisi yoktur. Zerdeçalın etkilerini açıklamakta daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulsa da, depresyon riskini arttıran enzimleri engellediğine inanılmaktadır ve aynı zamanda vücudun strese karşı olan tepkisini etkileyen sitokinlerin seviyesini azaltmaktadır.
 • Ağrıyı azaltır: Zerdeçal doğal bir ağrı kesici gibi davranarak çeşitli türdeki ağrıları azaltmaya yardımcı olur ve onları kontrol eder. Vücudun savunma mekanizmasını aktifleştirme yeteneği olan ve zerdeçalın içinde bulunan NF-B ağrıya karşı savaşmada yardımcı olan bir proteindir.
 • Anti-kanser özelliği: Bu antioksidan bakımından zengin içecek, vücutta birikme ihtimali ile kanser da dahil çeşitli hastalıklara yol açan serbest radikaller ile savaşmaya ve onları durdurmaya yardımcı olmaktadır. Zerdeçal suyu yumurtalık kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve göğüs kanserini önlemeye yardımcı olmaktadır.sindirim zorluğu
 • Sindirim problemleri: Zerdeçaldan elde edilen bu içecek mide şişkinliğini azaltmaya yarar, asit ve gastriti rahatlatır. Ve ayrıca, beslenme düzeninize daha fazla zerdeçal ekleyerek bu gıdanın yararlarını daha fazla oranda görebilirsiniz.
 • Kalp problemlerini engeller: Zerdeçal suyunu tüketmek kötü kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur, kalbi korur ve kan damarlarının sağlığını iyileştirir. Çeşitli tipteki kalp problemlerine yardımcı olmak için bu içeceğin tüketilmesi önerilmektedir.
 • Toksinleri azaltır: Zerdeçaldan elde edilen içecek temizleme ve detoks özelliklerine sahiptir, toksik atıkların vücuttan atılımına yardımcı olur, çeşitli hastalıkların önlenmesine faydalıdır ve cilt sağlığını da iyileştirir.
 • Karaciğeri korur: Zerdeçal, safrasal bir tonik gibi davranır ve yüksek orandaki kürkümin sayesinde karaciğeri korumaya yardımcı olur. Çeşitli çalışmalar zerdeçalın aynı zamanda safra kesesindeki taşları düşürmeye ve yağların sindirimine de yardım ettiğini göstermiştir ve ayrıca anti-enflamatuvar etkisi vardır.