Ağrıyı Rahatlatmak İçin Zencefilli Ve Zeytinyağlı Şurup

Bu zencefilli ve zeytinyağlı şurup ağrı yatıştırıcı ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Harici olarak uyguladığınızda veya aldığınızda ağrınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir. 
Ağrıyı Rahatlatmak İçin Zencefilli Ve Zeytinyağlı Şurup

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Zencefilli ve zeytinyağlı şurup, içerdiği malzemelerin özellikleri sayesinde ağrıyı rahatlatmak için kullanılabilecek en iyi ev yapımı çözümlerden biridir. Güçlü bir anti-enflamatuvar, ağrı kesici ve idrar söktürücüdür. Pek çok diğer faydasının arasında kan dolaşımını geliştirmeye ve sindirim sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olması da vardır.

Ayrıca zencefil, yenileyici ve afrodizyak özellikleriyle de öne çıkar. Bu kök bitki pek çok yemekte çeşni olarak kullanılır. Seçkin kokusu nedeniyle bazen oda spreyi olarak kullanıldığı da olur.

Mineraller, Vitaminler ve Gineroller

Zencefil bir kalsiyum, esansiyel yağ, amino asit, fosfor, B ve C vitamini kaynağıdır. Bu yüzden bağışıklık sistemini destekler. Aktif maddesi olan gingerol, yumurtalık ve kolon kanseri riskini bile azaltabilir. Ayrıca bronşit, astım, grip ve diğer solunum yolları hastalıkları için güçlü bir balgam söktürücüdür.

Ağrı kesici almayı bırakmak istiyorsanız bu zencefilli ve zeytinyağlı şurup, ağrıyı rahatlatmak için ideal bir seçenektir. İdrar söktürücü özellikleri sayesinde eklemlerdeki aşırı sıvıları yok eder ve böylece enflamasyonu azaltır.

Zencefil: Mide ve Bağırsaklar İçin İdeal

Bunun yanında zencefil, hazımsızlığın, mide gazının, karın kramplarının ve sindirim güçlüğünün tedavisine de yardımcı olur. Bu şurup gıda zehirlenmesi, bağırsak enfeksiyonu ve hatta bakteriyel dizanteri vakaları için harikadır.

Ağrıyı Rahatlatmak İçin Zencefil ve Zeytinyağlı Şurup

taze kabuklu zencefil

Malzemeler

 • 1 kase çok taze zencefil (150 g)
 • 1 bardak zeytinyağı (250 ml)

Yapılışı

 • Önce zencefili iyice yıkayın ve iki saat kurumaya bırakın.
 • Sonra zeytinyağını bir fırın kabının içine koyun.
 • Sonra zencefili kesin ve kabuğuyla birlikte rendeleyin.
 • Sonra zencefili de fırın kabının içine ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Fırını 148.8 derecede önceden ısıtın.
 • Sonra karışımı iki saat boyunca fırınlayın.
 • Karışım soğuduğunda zencefil parçalarını ayırmak için bez bir süzgece alın. Bezde hiç yağ kalmayana kadar iyice süzün.
 • Şişenin içinde kuru, soğuk bir yerde saklayın. Şurup 6 aya kadar dayanabilir.

Çeşitli Kullanımları

Rahatsızlığa bağlı olarak bu zencefilli ve zeytinyağlı şurubun dozunu ölçmek önemlidir.

Zencefil yağı, pek çok farklı durumla ilgili yardımcı olabilir. Ayrıca kokusu sivrisinekleri ve hastalık yayan diğer böcekleri uzak tutar.

Artirit ve Kas Ağrıları

elini ovalayan yaşlı kadın

Zihne ve vücuda canlılık kazandırmak için günde iki veya üç damla tüketebilirsiniz. Artiriti veya kas ve sırt ağrısını rahatlatmak istiyorsanız, etki altındaki bölgeye üç veya dört damla damlatarak masaj yapın.

Ayrıca günde üç damla tüketmenizi öneririz.

Mide Gazından Bronşite

 • İshal veya gaz sorununuz varsa karnınıza bir damla damlatıp masaj yapın.
 • Boğazınızda veya sinüzitlerinizde rahatsızlık varsa, bir difüzör yardımıyla üç damla solumanızı öneririz. Bu şurup bronşitle, astımla, öksürükle, nefes darlığıyla ve griple savaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca akciğerlerdeki ve boğazdaki balgamı yok etmeye de yardımcı olabilir.
 • Güzellik amaçlı kullanmak isterseniz etki altındaki bölgelere üç damla uygulamak kırışıklık görünümünü ve çizgileri azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kolesterolle ve Hipertansiyonla Savaş

Bu zencefilli ve zeytinyağlı şurubun tüketilmesi hipertansiyon riskini en aza indirger. Ayrıca kötü kolesterolle (LDL) savaşmaya yardımcı olur ve kan pıhtısı ve damar sertliği riskini azaltır. Kalp hastalığını iyileştirmek için idealdir.

Daha pek çok faydası vardır. Günde iki – dört damla arası zencefil yağı almak kronik hastalığa yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sayısız Fayda

Gördüğünüz gibi zencefilin pek çok faydası vardır. Pek çok farklı durumu iyileştirmek için kullanılabilecek güçlü ve doğal bir çözümdür. Bu kök bitkideki antioksidanlar, vitaminler ve mineraller onu sağlık açısından ideal bir işbirlikçi haline getirir.

Ağrıyı rahatlatan bu zencefilli ve zeytinyağlı şurubun evde bulunması sağlığınız açısından iyi olabilir. Bu şurubu, evinizin konforunda, sık sık kullandığımız araçları ve kolay bulunabilen malzemeleri kullanarak hazırlayabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rhode, J., Fogoros, S., Zick, S., Wahl, H., Griffith, K. A., Huang, J., & Rebecca, J. R. (2007). Ginger inhibits cell growth and modulates angiogenic factors in ovarian cancer cells. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/1472-6882-7-44
 • Jeong, C. H., Bode, A. M., Pugliese, A., Cho, Y. Y., Kim, H. G., Shim, J. H., … Dong, Z. (2009). [6]-Gingerol suppresses colon cancer growth by targeting leukotriene A 4 hydrolase. Cancer Research. https://doi.org/10.1158/0008-5472.CAN-09-0491

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.