Akıntı ve Sağlığınız

Vajinal akıntı genellikle berraktır ve dokusu yumurta akına yakın bir kıvamda olur. Eğer görüntüsü değişiyor ise, enfeksiyon kapmış olma ihtimaliniz yüksektir ve bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Vajinal akıntı kadınların genel olarak yaşadığı bir şeydir, bazen rahatsız edici olsa bile, temizleme ve vajinayı nemlendirme gibi önemli fonksiyonları taşır; ayrıca farklı çeşitteki enfeksiyonlara karşı koruyucu bir bariyer oluşturarak bunlarla savaşır ve onları önler.

Miktarı, rengi ve dokusu kadından kadına değişebilir ve bunların hepsi hormonal değişikliklere, serviks ve vajinal bezlerin sıvıları vücudun dışına doğru taşıma sürecine de dayanmaktadır.

Kadın olarak, vajinal akıntının her zaman bir enfeksiyona işaret etmediğini, normal olabileceğini ve utanacak hiçbir şeyiniz olmaması gerektiğinin farkında olmalısınız. Ama yine de, akıntının normal görüntüsündeki değişimler bir problemin habercisi olabilir.

Hangi akıntı çeşitlerinin farkında olmalıyım?

Vajinal akıntıdaki büyük değişiklikler genellikle bir çeşit enfeksiyon olduğunun göstergesidir, bu mantarsal, virütik ya da bakteriyel bir sorun olabilir veya hatta cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu değişimler görülmeye başladığında, genellikle diğer semptomlarla birlikte görülmektedir, bu da bir problem olduğuna işarettir.

Enfeksiyonu veya hastalığı olabildiğince çabuk tedavi etmek için akıntıda hangi değişimlerin olduğunu bilmek çok önemlidir.

Genellikle, akıntı şu durumlar görülüyorsa anormal olarak kabul edilir:

  • Kokuda bir değişim (özellikle de koku kötü bir hale gelmiş ise).
  • Renkte bir değişim (özellikle yeşimtırak, grimsi veya irin gibi görünüyorsa)
  • Dokusunda bir değişim (kabarcıklı ya da süzme peynir gibi görünüyorsa)
  • Kaşıntı, yanma, şişme veya kırmızılık.
  • Menstrüal döngü ile alakalı olmayan vajinal kanama.

Akıntının işaret edebileceği sağlık problemleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için, aşağıda çoğunuzun yaşamış olacağı değişiklikler üzerinden geçeceğiz ve akıntının rengi ve diğer semptomlardan sorumlu hastalık türlerinden bahsedeceğiz.

Akıntıdaki doğal değişiklikler

vajinal akıntı

Menstrüal döngünün ilk bölümünde, ovulasyondan hemen önce, akıntı berrak, temiz ve dokusu da yumurta beyazının dokusuna yakındır. Bu akıntının varlığı doğurganlığın en yüksek noktasında olduğunu göstermektedir.

Menstruasyondan önce, döngünün ikinci aşamasında, akıntı kalındır, daha azdır ve yapışkandır.

Beyaz akıntı

Eğer renk beyaza doğru döndüyse, kalın ve kesilmiş süt gibi top top ise, kandida adındaki bir mantar çeşidinden kaynaklanan mantarsal bir enfeksiyondan muzdarip olmanız muhtemeldir.

Bu çeşitteki bir değişim kaşıntı ve akıntının vajinal duvarlara yapışması ile birlikte görülür.

Döngünün herhangi bir kısmında enfeksiyon görülebilse de, genellikle pre-menstrual dönemde bu oran artmaktadır.

Önerdiğimiz başka bir yazı: Vajinal Enfeksiyonları Farkedip Önlemenin 7 Yolu

Sarı akıntı

kadın

Bu çeşitteki bir akıntı bağırsak parazitlerinden dolayı oluşmaktadır, trikomonosların cinsel yolla bulaşmasından kaynaklanmaktadır.

Bu enfeksiyon renkte yeşil ve sarı arasında bir değişime sebep olmaktadır ve buna ağır bir koku, vajinal kaşıntı ve tuvalet sırasında acı eşlik etmektedir.

Problem genellikle menstruasyon döneminden sonraki günlerde ortaya çıkar, vulvanın tahriş olmasına ve acımasına sebebiyet verir. Bunlara ek olarak, cinsel ilişki de ağır bir kokuya sebep verir.

Gri akıntı

Gri akıntı genellikle bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır, gardnerella mikrobu ile ilişkilendirilmektedir ve bu da cinsel yolla bulaşmaktadır.

Bu akıntı balığa benzer çok kötü bir koku taşıması, yoğun olması ve çok olması ile bilinir.

Gardnerella diğer havasız yaşayan bakterilerle de bağlantılıdır ve çoğu uzman tarafından vajinada ekolojik bir facia olarak görülür ve acil tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Buna da bir göz atın deriz: Vajinal Enfeksiyonlar için Basit Tedaviler

Unutmayın!

Bu tarz değişiklikleri akılda tutmak çok önemlidir, özellikle de cinsel olarak aktif iseniz.

Akıntıdaki değişiklikler cinsel yolla bulaşan hastalıkların (STD) çok açık bir semptomu olabilir, bunlar da büyük bir problem haline gelmeden önce acilen tedavi edilmelidir.

Fakat yine de sadece görüntüye bakarak kendi kendinize sonuçlara varmamalısınız, değişiklikler başka faktörler yüzünden de oluşmuş olabilir. Doktorunuzu görmeye gittiğinizde bu değişiklikleri unutmayıp bildirmeniz de çok önemlidir.