Akış: Stresle Savaşmak için Muhteşem Bir Yol

Stres vücuda tehditlerden kaçmak için alarm verdiği için, hayatta bazı şeylerin ayrımına varmak ve onların akıp gitmesine izin vermek önemlidir. Stresle bugün savaşın! 
Akış: Stresle Savaşmak için Muhteşem Bir Yol

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2019

Akış gündelik yaşama karşı alınacak çok basit ve harika bir yaklaşımdır. Stresle savaşmanızı ve ayrıca mutlu olmak için kendinizle ilgilenmenizi sağlar.

Mihály Csikszentmihályi, mutluluğun psikolojisi alanında en çok bilinen uzmanlardan biridir. O “akış” kavramını öne süren kişidir. Huzurlu ve pozitif deneyimlerin olduğu durumlara ulaşmayı vurgulayan bir çok kitabı ve diğer çalışmaları sayesinde, milyonlarca insan işlerinde daha odaklı ve rahat olmuş, sorumluluklarını huzurla yerine getirebilmiştir. 

Şimdi sizleri sağlık dünyamızda, bu ilginç akım hakkında daha fazla öğrenmeye çağırıyoruz. Böylece bunu yavaş yavaş hayatınıza entegre edebilir, o çözülmeyen, rahatsız edici stres düğümünü artık açabilirsiniz.

Akış, hayatta huzura ulaşmak için içsel huzur hali

Mihály Csikszentmihályi için mutluluk aslında bir akış halidir. Bu da kişinin içinde somut şekilde bulduğu şeylerle barışması halinde içsel uyumu sağlamasıyla oluşur.

Eğer bir an durup stresin ne olduğuna bakarsanız, bunu aslında akışın tam tersi olduğunu göreceksiniz. Stres kapana kısılmak, sıkışmak ve çeşitli koşullara ve durumlara bağlı kalmak anlamına gelir. Başka kelimelerle dile getirecek olursak, korkularınız, endişeleriniz ve sorumluluklarınızın mahkumu olursunuz.

 • Stres sizi ilerlemekten alıkoyar. Her geçen gün aynı şeylere maruz kalırsınız. Değişim olmaz, durum daha da olumsuzlaşır.
 • Stres sizi amaçladığınız şeylere ulaşamayacağınız konusunda ikna eder: yeterince zamanınız yoktur.
 • Gün içinde amaçlarınıza ulaşmanız için yeterince saat vardır ama size yetmez.
 • Beyin tehdit durumunda vücudu kaçmaya veya geri çekilmeye hazırlar.
 • Akıl içsel dengeyi ve rahatlığı artık anlayamaz çünkü rahatlamaya izni yoktur. Her zaman atik, gergin olursunuz ve bakışlarınız her zaman yarınlara ve yarın yapmanız gerekenlere odaklanır. 

Bunların hepsi akış kavramının düşmanlarıdır. Şimdi bu kavramı açıklayacağız.

pembe çiçekli ağaç

Ne yaparsanız yapın zevk almayı öğrenin

Stresle savaşmak için sayısız yöntem olduğunu biliyorsunuz. Ama tek bir şey var, o da çok açık: kimse kolay kolay işini bırakamaz ya da aile bireylerini kovamaz. Stres, gerginlik ve anksiyetenin odaklandığı iki genel alan vardır.

Nefes egzersizleri yapabilirsiniz, yürüyüşlere çıkabilirsiniz ve hatta doktorunuzun önerisiyle stresi azaltmak için ilaç kullanabilirsiniz, ama gerçekliği daha farklı görmenize yardımcı olacak akli bir yaklaşım her zaman çok daha etkili olacaktır. Bu yüzden kendinizi akışa bırakmayı öğrenmeyi denemelisiniz. 

 • Akış kavramı olaylara farklı şekilde yaklaşmanız ve onlardan zevk almanız gerektiğini ifade eder. Bu her şeyin ötesinde kendinizi biraz yavaşlatmanız ve o anda bulunmanız anlamına da gelir. Bunu yapmak için öncelikler belirlemeyi öğrenmek gerekir.
 • Akmayı öğrenen insan pozitif bir duygusal noktaya ulaşır ve maksimum konsantrasyon geliştirir. Yaptıkları şeyler açısından kendini iyi hisseder, gerginliği bırakmayı ve stresten uzaklaşmayı kendine uygun görür.

Ayrıca okumayı öneriyoruz: Yürümek Beyne Nasıl Yardımcı Olur?

Akışı yoluna nasıl sokacaksınız?

Açık açık konuşalım. Çok fazla stres taşıyorsanız, öyle hemen işinizi bir gecede yoluna akışına sokmak mümkün değildir. İdeal olarak, bu huzur seviyesine ulaşmak için girişimi hayatınızın başka alanlarından başlayarak yapabilirsiniz.

Bir başladınız mı, alanınızı genişletebilirsiniz. İşte aşağıda bazı örnekler bulacaksınız:

 • Sevdiğiniz ve kişiliğinize uyan bir hobi edinin. Mesela, resim yapmayı seven insanlar huzur ve barış haline daha çabuk ulaşır. Ayrıca da resim yapmak çok zevklidir.

Sulu boya ve kömür ile resim yapmak ya da hatta mandalalar çizmek terapi işlevi görebilir. İdeal olarak buna günden bir saat ayırmalısınız.

 • Bir diğer seçenek ise “flow yoga” yapmaktır. Bu yoga türü Hindistan’da başladı ve Amerika Birleşik Devletlerinde popüler olup sonra tüm dünyaya yayıldı.

Flow yoga biraz daha fiziksel ve yoğundur,  doğal sesleri veya mantraları güç toplama, esneme ve denge bulma süreciyle birleştirir. Çok enerji verir ve genelde son rahatlama pozisyonu sizin özünüzle bağ kurmanızı sağlar.

sahilde yoga yapanlar

Gündelik yaşamınızda akın gidin ve stresle savaşın

Yoga, mandala boyamak veya sizi rahatlatan ve odaklanmanıza yardımcı olan aktiviteler zamanla bu huzur haline ulaşmanıza ve bunu hayatınızın çeşitli alanlarına yaymanıza yardımcı olur. 

 • Sonuç olarak, akış bir kenara koyduğunuz, sizi bastıran veya başaramadığınız üzen şeyleri yapmanıza yardımcı olur. Öncelikler belirlemeyi öğrenirsiniz ve stres ile anksiyete savaşını kazanabilirsiniz.
 • Bu, her zaman hayatınızı bir nehirde akıp giden bir yaprak gibi hayal etmenize yardımcı olur. Bu yaprak aynı zamanda suyun akışının fısıltılarına eşlik eder.
 • Bunun en gelişmiş hali saf dengedir – hiç bir şey aşırı değildir, hiç bir şey eksik değildir. Eğer bir şey aşırı olursa, dibe batacaktır.
 • Mesela stres sizin batmanıza sebep olur. Yüzeye çıkmak ve onu bırakmak için özgürce hareket edebilmek için, yolculuğunuzun her anından zevk almalısınız.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse,  Mihály Csikszentmihályi’nin “Akış, Mutluluğun Psikolojisi” adlı kitabını okuyun. Her şey size değer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.