Akupunktur İle Eklem Ağrısını Yatıştırmak

Akupunktur, eklem ağrısını yatıştırmak için yüzyıllardır başka tedavilerle birlikte kullanılmıştır. Peki, faydaları nelerdir? 
Akupunktur İle Eklem Ağrısını Yatıştırmak
Fabiola Marín Aguilar

Yazan ve doğrulayan Eczacı Fabiola Marín Aguilar.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Akupunktur ile eklem ağrısının nasıl yatıştırıldığını biliyor musunuz? Akupunktur, geleneksel Çin tıbbının temelidir. Pek çok farklı hastalığın ve sorunun rahatlamasını destekleyen diğer tedavilerle birlikte binlerce yıldır uygulanmaktadır.

Bilim adamları, henüz bu alternatif tıp dalının terapatik fonksiyonunun tam olarak nasıl çalıştığı konusunda emin değillerdir. Ancak akupunktur günümüzde aynı zamanda Batı dünyasında da popülerdir ve pek çok kişi hayat kalitesini iyileştirmek için akupunktura başvurur.

Akupunktur nedir?

Akupunkturun nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemesine rağmen tedaviden sonra ortaya çıkan psikolojik değişiklikleri destekleyen pek çok çalışma yapılmıştır. Bu terapi tipinin etkilerinden biri de eklem ağrısı dahil ağrı yatıştırmadır.

Akupunktur, vücudunuzda belli anatomik noktaları uyaran bir dizi prosedür üzerine kuruludur. Bu tedavide çeşitli teknikler kullanılır ve belki de en çok bilineni iğnelerin kullanımıdır. Ayrıca bu uygulamanın sağlık açısından faydaları üzerinde derinlemesine çalışılmıştır.

Şöyle uygulanır, belli hastalıklar nedeniyle oluşan ağrıları hafifletmek için küçük ve ince iğneler stratejik bir şekilde derinin altına yerleştirilir.

Eklem ağrısı

dizini tutan kadın

Eklem ağrısı nüfusun büyük bir çoğunluğunda yaygın görülen bir sorun haline gelmiştir. Genellikle kıkırdağın alt kısmının aşınması nedeniyle ortaya çıkar. Kıkırdak kemiklerin birbirine sürtünmesini engeller.

Uluslararası Osteoartrit Kuruluşu (OAFI) tarafından yapılan bir araştırmaya göre 35 yaşını geçmiş kadınların yüzde yetmişinden fazlasında eklem ağrısı görülür. Bu bozukluk tipi muskuloskeletal sistemi etkiler ve dizlerdeki, bileklerdeki, kalçalardaki ve dirseklerdeki kemiklerin hareketliliğinden sorumlu olan eklemlere saldırır.

Bu hastalığın daha ciddi versiyonları hastaların yürüme veya sandalyeye oturma gibi aktiviteler yapmasının bile önüne geçebilir.

Eklem ağrısı akut, keskin bir ağrı hissi ve sertlik olarak başlar. Ağrı olan bölgedeki enflamasyon sonucu eklem hareketleri kısıtlanır. Bu kısıtlama hayat kalitesini ciddi anlamda etkiler, günlük aktivitelerin ve görevlerin yapılmasını zorlaştırır.

Aşağıdakiler eklem ağrısının belirtilerinden ve işaretlerinden bazılarıdır:

 • Enflamasyon, dokunmaya karşı hassasiyet ve eklemlerde kızarıklık.
 • Ciltte kızarıklık veya mor lekeler.
 • Göğüs ağrısı, solunum yollarında sıkıntı.
 • Karın ağrısı.
 • Ateş, terleme veya üşüme.

Osteoartrit, eklem ağrısına yol açabilen en temel yetersizlik türlerinden biridir. Kıkırdağın bozulmasını ve eklemin korumasız kalmasını içeren dejeneratif bir hastalıktır. Kemikler birbirlerine sürtündükleri için aşınırlar. Bu da eklemlerde yoğun ağrıya ve katılığa yol açar.

Eklem ağrısında akupunktur ne kadar etkilidir?

akupunktur iğne el

Akupunktur, diğer tedavilerle birlikte eklem ağrısını iyileştirmek için en iyi terapilerden biridir. Genel olarak osteoartrit semptomlarını yatıştırmak için bile faydalıdır.

Kapsamlı olarak bakıldığında yaş, kilo ve genetik gibi faktörler sizi osteoartrite yatkın hale getirebilir. Bununla birlikte bazen yaşam tarzında yapılan bir değişiklik semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak yapılan çeşitli çalışmalar osteoartrit için alternatif bir tedavi yöntemi olarak akupunkturun etkinliğini göstermiştir.

Cochrane sağlık veri tabanında bulunan bir çalışma, akupunkturun, osteoartrit tanısı konmuş hastalarda fiziksel hareketliliği ve ağrı şiddetini çok az miktarda düşürebildiğini gösterdi.

Bu çalışma için hastalar iki gruba ayrıldılar: Birinci gruba akupunktur tedavisi yapıldı. İkinci grup ise kontrol grubu yapıldı ve hiçbir tedavi uygulanmadı. 8 ve 26 hafta sonra akupunktur tedavisi gören hastaların kontrol grubundaki hastalara göre daha az ağrısı olduğu ve fiziksel hareketliliklerinin arttığı görüldü.

İlaçların yol açtığı eklem ağrısı?

Eklem ağrısı, belli ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Aromataz inhibitörler, göğüs kanseri olan hastaları tedavi etmek veya menopoz sonrası göğüs kanseri görülme riski yüksek olan kadınlar için kullanılır. Bu tedavi bazen o kadar yoğun eklem ağrısına yol açar ki hastalar tüm ilaçları almayı bile bırakabilirler.

Bilimsel araştırma ağı SWOG (Güneybatı Onkoloji Grubu) tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, akupunkturun, erken menopoz sonrası kadınlarda veya göğüs kanseri hastalarında kullanılan aromataz inhibitörler nedeniyle oluşan eklem ağrısını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Farklı tıp merkezlerinden bu çalışmaya dahil edilen 226 hasta 3 gruba ayrıldı:

 • Akupunktur tedavisi görenler
 • Sahte akupunktur tedavisi görenler
 • Hiçbir tedavi uygulanmayanlar

12 haftadan sonra akupunktur tedavisi gören hastalar ağrılarında rahatlama olduğunu belirttiler. Üstelik rahatlama aylarca sürdü. Kapsamlı olarak bakmak gerekirse bu opioid hapların alternatif kullanımı ve onların istenmeyen etkileri açısından yaşanan gelişmeleri temsil ediyor.

Sonuç

Akupunkturun nasıl çalıştığını araştırmak için daha pek çok çalışma yapmamız gerekiyor olsa da, eklem ağrısının tedavisinde çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu alternatif tedavi fibromiyalji tedavisinde ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların iyileştirilmesinde de fayda sağlamıştır.

Sonuç olarak bazı sağlık profesyonelleri hastalarına diğer tedavilerle birlikte akupunktur yaptırma olanağını da sunarlar. Ek olarak akupunktur bulunduğunuz bölgeye, ülkeye ve sağlık sigortası şirketinize bağlı olarak sigorta kapsamına alınmış da olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chou PC, Chu HY. Clinical Efficacy of Acupuncture on Rheumatoid Arthritis and Associated Mechanisms: A Systemic Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2018;2018:8596918. Published 2018 Apr 12. doi:10.1155/2018/8596918
 • Manheimer E, Cheng K, Linde K, et al. Acupuncture for peripheral joint osteoarthritis. Cochrane Database Syst Rev. 2010: CD001977. doi: 10.1002/14651858.CD001977.pub2.
 • Crew KD, Capodice JL, Greenlee H, et al. Randomized, blinded, sham-controlled trial of acupuncture for the management of aromatase inhibitor-associated joint symptoms in women with early-stage breast cancer. Journal of Clinical Oncology. 2010, 28:1154-1160. doi: 10.1200/JCO.2009.23.4708. Epub 2010 Jan 25.
 • Inhibidores de la aromatasa para reducir el riesgo de cáncer de seno. American cancer society. 2017. https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-seno/riesgos-y-prevencion/inhibidores-de-la-aromatasa-para-disminuir-el-riesgo-de-cancer-de-seno.html
 • Zhang Q, Yue J, Sun Z, Lu Y. Acupuncture for chronic knee pain: a protocol for an updated systematic review. BMJ Open. 2016;6(2):e008027. Published 2016 Feb 24. doi:10.1136/bmjopen-2015-008027
 • Manyanga T, Froese M, Zarychanski R, et al. Pain management with acupuncture in osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. BMC Complement Altern Med. 2014;14:312. Published 2014 Aug 23. doi:10.1186/1472-6882-14-312

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.