Zedelenmiş Kıkırdak Kısa Sürede Nasıl İyileştirilir

Zedelenmiş Kıkırdak Kısa Sürede Nasıl İyileştirilir
Mario Benedetti Arzuza

Yazan ve doğrulayan doktor Mario Benedetti Arzuza.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Herkesin başına gelebilen sorunlardan biri de kıkırdak yırtılmasıdır. Genellikle çok acı veren bir durumdur. Yapılan son araştırmalar beslenme alışkanlığı değiştirildiğinde kıkırdağın daha hızlı iyileşebildiğini gösteriyor.

Kıkırdak, kulak kepçesi, burun ve eklemler gibi belli yapıları desteklemesiyle bilinir. Vücudumuzda diz kapağı gibi daha kolay yaralanmaya yatkın bölgeler vardır. Atletler gibi her gün fiziksel aktivitede bulunan insanlar bundan daha çok etkilenirler.

Ayrıca vücudun bir yaştan sonra girdiği doğal yıpranma süreci nedeniyle bazı yaşlı insanları da etkileyebilir.

Kıkırdak nasıl yenilenir?

Kıkırdak, yediğiniz besinlere göre kendini yeniler. El ve ayak bileği, diz, dirsek ve omuz kıkırdağında ortaya çıkan en yaygın sorunlardan biri de son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, 40 yaşın üstündeki pek çok kişiyi etkileyen kireçlenme sorunudur. Yeterli ve düzgün beslenmenin kıkırdak dokusunun hızlı yenilenebilmesi için gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Hızlı kıkırdak yenilenmesine yardımcı olan en önemli amino asitlerden biri lizindir. Lizin, kalsiyum emiliminden ve zarar görmüş bölgeyi onaran kolajen (kıkırdak tutkalı) isimli maddenin üretiminden sorumludur. Kolajen aynı zamanda cildinizin görünümünü iyileştirir ve tendonların dayanıklılığını artırır.

Kıkırdak yenilenmesiyle ilgili araştırmalar

kıkırdak yenilenmesi

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi (UMMC) tarafından yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, lizin eksikliği zarar görmüş dokunun iyileşme sürecini uzatabilir. Ayrıca lizin, deri hücrelerinin yeniden yapılanmasında da etkilidir. Bu da fiziksel hasar görmüş bölgenin yeniden yapılanma sürecini genel olarak kötü etkiler.

Vücudunuzun kıkırdağı onarmasına yardımcı olmak için yapmanız gereken şey vücudunuzdaki her 1 kilo için 12 miligram lisin tüketmektir. Yüksek seviyede lisin içeren besinler şunlardır:

 • Bakliyat
 • Sazan
 • Kırmızı et
 • Bira
 • Yumurta
 • Soya
 • Peynir
 • Kuru yemiş
 • Bira mayası
 • Jelatin

C vitamini vücudun savunma sistemini harekete geçirmek için çok önemlidir. Ama  bunun yanısıra, oksijenli kanı besleyerek ve onu bütün atardamarlara dağatarak kolajen üretimini de sağlar ve bu da yaralara iyileşmeleri için ihtiyacı olan şeyleri sağladığını ortaya koyuyor.

Yüksek miktarda C vitamini eksikliği anında iyileşmeyi kötü etkileyebilir. Dahası, insanların vücutlarındaki problemleri düzeltmeye devam edebilmeleri için günde 75 miligram C vitaminine ihtiyacları vardır. En fazla C vitamini içeren besinler şunlardır.

 

İlginizi çekebilir ...
Karıncalanan Eklemler: Sebepleri ve Doğal Çareleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karıncalanan Eklemler: Sebepleri ve Doğal Çareleri

Karıncalanan eklemler endişe verici olabilmektedir. Bazı insanlar sabahları uyandıklarında sıklıkla bu durumla karşılaşırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lopez, C. (2009). Tejido Cartilaginoso y Oseo. Componentes Del Cartílago.
 • Versier, G., & Barbier, O. (2014). Técnicas de reconstrucción cartilaginosa. EMC – Técnicas Quirúrgicas – Ortopedia y Traumatología. http://doi.org/10.1016/S2211-033X(14)69192-1
 • Tuero, B. (2000). Funciones de la vitamina C en el metabolismo del colágeno. Rev Cubana Aliment Nutr.
 • NCBI. (2012). Lysine post-translational modifications of collagen.
 • Tuero, B. B. (2000). Funciones de la vitamina C en el metabolismo del colágeno. Rev Cubana Aliment Nutr, 14(1), 46-54.
 • Villaescusa, Á. M. Editor: Editorial de la Universidad de Granada.
 • Silva, T. F. D., & Penna, A. L. B. (2012). Colágeno: Características químicas e propriedades funcionais. Revista do Instituto Adolfo Lutz, 530-539.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.