Eklem Sağlığının Önemi ve Gerekli Takviyeler

Eklemlerinizi sorunlar meydana gelmeden önce korumak çok önemlidir. Bu şekilde genel sağlığınızı etkileyebilecek komplikasyonları önleyebilirsiniz.
Eklem Sağlığının Önemi ve Gerekli Takviyeler
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Eklem sağlığının korunması günlük yaşamınızı sorunsuzca sürdürebilmeniz için çok önemlidir. Bunun için gerekli takviyeler hakkında bilgi edinmek için yazımızı kaçırmayın!

Eklemler farklı açılarda hareket edebilmenize olanak tanır. Bunun yanı sıra,kemik yapınıza mekanik destek sağlarlar.

İnsan vücudunda en az bir başka kemiğe bağlanan 205 adet kemik vardır. Bu bağlantı, fizyolojik hareketlerimizi pürüzsüz ve akıcı hale getiren eklemler aracılığıyla gerçekleşir.

Vücuttaki yerlerine göre, eklemler aynı zamanda stabilite ve hareket sağlar.

Eklemler nasıl çalışır?

Eklemlerin fonksiyonlarını daha iyi anlayabilmek için eklemleri hareket seviyelerine göre gruplara ayıracağız.

Az hareket eden veya hareketsiz eklemler

spor yapan adam

Hareketsiz eklemler en sabit olanlardır. Kemikler arasında güçlü bir bağlantı sağlarlar ve bu da onların hareket etmemesini veya az hareket etmesini sağlar.

Örneğin, kafatası içinde bulunan eklemler, bitişik kemiklerin hareketini engelleyen lifli bir doku ile birleştirilir. Bu, beynin korunmasını sağlar.

Hareket kabiliyeti sınırlı eklemler

Bağlayıcı,lifli doku kemiklerin bu durumda çok az bir hareket ile bağlanmasını sağlar.

Bu eklemlerin ana işlevi destek ve stabilite sağlamak için vücudun ağırlığını desteklemektir.

  • Örneğin, kaval kemiği ve kamış kemiği arasında sınırlı bir alana sahip olan kemikler buna örnektir.. Bu, ayakta durduğumuzda vücudun dengesini sağlar.
  • Omurgadaki eklemler, birlikte çalıştıklarında vücudumuza farklı şekillerde durabilmek için gereken esnekliği veren hareketlere izin verir.

Çok hareketli eklemler

bacaklarını tutan kadın

Bu eklemler kemikleri doğrudan birbirine bağlamaz. Eklem yüzeyinde, hareket etmeye izin veren ve eklemin yüzeyini çevreleyen bir sıvı vardır.

  • Geniş hareket aralığına sahip eklemler daha az sabittir.
  • Bu eklemlerin çoğunluğu, vücudun ekstremitelerini (kollar, bacaklar, eller ve ayaklar) veya apendiküler iskeleti oluşturan iskelette bulunur. Fonksiyonları kemiklerin etrafında kas büyümesini mümkün kılar.

Bağ dokuları

Bağ dokusu, eklemlerdeki kemiklerin birleştirilmesi ve stabilize edilmesi için çalışan lifli dokular tarafından oluşturulan bir yapıdır.

Bağ dokuları bir eklemdeki bitişik kemikleri birbirine bağlar. Bu sayede, doğal anatomik yönlerde sınırsız harekete izin verir. Aynı zamanda, yaralanmanıza neden olabilecek anormallikleri de kısıtlar.

Kıkırdak

vücuttaki kıkırdaklar

Kıkırdak kemikler arasında hareketi sağlar. Kemiklerin birbiriyle temas etmesini engelleyen bir amortisör görevi görür.

Kıkırdak, bağ dokularıyla güçlendirilmiş eklem kapsülünü kaplar. Kıkırdak ve bağlar, eklemlerdeki kemiklere katılmak için birlikte çalışırlar.

Eklemleriniz için gerekli takviyelerden bahsetmek için öncelikle eklemlerin insan vücudundaki önemli rolünden bahsetmek gerekir.

Eklemler olmadan, hiçbirimiz hareket edemezdik ve insan bedeni fiziksel olarak esnek olmazdı. Kıkırdak ve bağlar da eklemlerle geniş ölçüde ilişkilidir.

Yıpranma ve aşınma

Eklemleri fazla etkileyen faaliyetler, bu sistemin sürekli çalışmasına neden olur ve sonuç olarak, kıkırdak ve bağlarımızın aşınmasına neden olur.

En çok yıpranma ve aşınma sorunu kıkırdakta görülmektedir. Parçalanır, zayıflar ve güçsüzleşir. Bu da kemiklerin sürtünmesi nedeniyle acı verici bir hisse neden olur. Hatta eklemin esnekliğini kaybetmesine bile neden olabilir.

Eklem sağlığımızın bilincinde olmak ve günlük olarak eklemlerimize gereken özeni göstermek için bu ağrıların ortaya çıkmasını beklemeye gerek yoktur.

Ancak eklemlerdeki bu yıpranmayı ve aşınmayı önleyebilir ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimseyerek eklem sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Kilonuza dikkat etmek ve dengeli beslenmek de şüphesiz en önemli noktalardan bir tanesidir.

Ama eğer eklem yapınızı gerçekten iyileştirmek istiyorsanız, bunu bazı takviyeler ile sağlayabilirsiniz.

Eklem sağlığını korumak için takviyeler

Glukozamin

glukozamin eklem sağlığının korunması için önemli

Eklemleri tedavi etmek için mevcut olan en iyi takviyelerden biri glukozamindir. Vücudumuz halihazırda bu bileşeni doğal olarak üretir ve kıkırdağı destekleyen eklemleri çevreleyen bölgede glukozamin bulunur.

Yaşlandıkça, glukozamin seviyeleri azalır ve bu da eklemlerde kademeli bir kırılma yaratır. Bu yüzden bu takviyeyi almak önemlidir.

  • Yengeç veya ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünleri yoluyla glukozamin elde edilebilir.
  • Ayrıca, doğal ürünler satan mağazalardan gıda takviyesi olarak da alınabilir.

Kondroitin

Kondroitin sülfat, kıkırdağın yapımına ve onarımına yardımcı olan bir alternatif şeker zincirinden oluşur.

Kondroitin genellikle hayvan kıkırdağından çıkarılır.

MSM

MSM veya metil sülfonil metan, eklem dokusunu güçlendiren önemli özelliklere sahip doğal bir sülfür kaynağıdır.

Genel refahımız için iyi eklem sağlığı oldukça önemlidir. Bu takviyeleri diyetinize dahil edin ve daha iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Harrison-Muñoz S, Rojas-Briones V, Irarrázaval S. Is glucosamine effective for osteoarthritis? Medwave. 2017 Mar 15;17(Suppl1):e6867.
  • Bishnoi M, Jain A, Hurkat P, Jain SK. Chondroitin sulphate: a focus on osteoarthritis. Glycoconj J. 2016 Oct;33(5):693-705.
  • Butawan M, Benjamin RL, Bloomer RJ. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017 Mar 16;9(3):290.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.