Osteoartrit Tedavisini Destekleyen Alışkanlıklar

Osteoartrit için herhangi bir tedavi yöntemi olmasa da, sağlıklı alışkanlıklar benimsemek semptomları kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Bu yazımızda bazı sağlıklı alışkanlıkları öğrenin.
Osteoartrit Tedavisini Destekleyen Alışkanlıklar

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Osteoartrit, eklem sağlığını tehlikeye sokan kronik bir hastalıktır. Genellikle 60 yaş üzeri kişileri etkilese de her yaşta ortaya çıkabilir. Osteoartrit tedavisini mümkün kılan bir yöntem olmasa da, bazı alışkanlıklar bu hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Osteoartrit nasıl tedavi edilmelidir?

Neyse ki, hastalığın tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Bu yüzden, ağrı kesici gibi ilaçların yanı sıra, uzmanlar semptomları rahatlatmak için başka tavsiyelerde bulunuyor. Okumaya devam edin!

Osteoartrit Tedavisine Yardımcı Olan Alışkanlıklar

Eklemlerde sürekli artan bir zarar meydana geldiğinde osteoartrit ortaya çıkar. Yaşlanmadan veya önceki yaralanmalardan kaynaklanabilen bu bozulma zaman içerisinde kendisini gösterir. Ağrı, sertlik ve hareket kapsamında azalma gibi semptomlara neden olabilir.

Şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterse de, bu hastalık genellikle yaşam kalitesini etkiler. Bu yüzden, osteoartrit tedavisi hastalığın ilerleyişini azaltmaya ve semptomları hafifletmeye yöneliktir.

1. Egzersiz Yapmak

spor yapan kadın

Egzersiz yapmak genel sağlığınız için oldukça faydalıdır ancak özellikle eklem sağlığına büyük ölçüde fayda sağlar ve bu sayede de hareket kabiliyetini artırır.

Osteoartritten kaynaklanan ağrı genellikle bazı egzersizler yapmayı zorlaştırır. Bununla birlikte, hareketsiz bir yaşam tarzı kesinlikle önerilmemektedir. Hafif tempolu egzersizleri düzenli olarak yapmak, hastalığın komplikasyonlarının gelişmesini engellemek için eklemlerin arasındaki kasları güçlendirir.

Bunun yanı sıra, günde 20-30 dakika fiziksel aktivite yapmak eklemlerdeki sertliği hafifletir ve ağrıları azaltır. Yüzme, yürüyüş veya esneme sizin için uygun egzersizlerdir. Ayrıca, yoga veya tai chi’yi de deneyebilirsiniz.

2. Kilo vermek

Fazla kilolu veya obez olmak, osteoartritli kişilerde eklem hasarını artırabilir. Fazla kilo, bu hastalıkta tetikleyici bir faktör olarak bilinmektedir. Bu nedenle, eğer fazla kilonuz varsa, biraz kilo vermeye çalışmalısınız.

Sağlıklı kilonuzda olmak eklemlerinize daha az baskı yapmaya yardımcı olur ve bu sayede de ağrıyı kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca, kardiyovasküler hastalıklar veya metabolik sendromlar gibi sağlık komplikasyonlarının gelişme riskini azaltır.

3. Geceleri İyi Uyuyun

sırt ağrısı

Uyku problemleri, hastalıkların kötüleşmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.Bazen, osteoartritin sebep olduğu ağrı yaşam kalitesini etkileyebilir. Buna rağmen, dinlenmek eklemdeki şişkinliği azaltmada kilit rol oynadığı için geceleri iyi uyumaya çalışmak gerekir.

Eğer uyku problemleri yaşıyorsanız, aşağıda vereceğimiz önerileri deneyin:

  • Odanızın uyumak için konforlu olduğundan emin olun.
  • Yatak odasında çalışmaktan kaçının.
  • Bilgisayar, telefon veya tablet gibi dikkat dağıtan araçlardan uyumadan önce uzak durun.
  • Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler tüketin.
  • Akşam yemeklerinde sağlıklı ve az kalorili yiyecekler tercih edin.
  • Çarkıfelek çiçeği veya kedi otu çayı gibi rahatlatıcı bitki çayları tüketin.

4. Doğal Çaylar Tüketin

Şifalı çaylar, doktorunuz tarafından reçete edilen tedavinin yerini almaz. Bununla birlikte, bu çayların tüketimi osteoartrit tedavisine yardımcı olabilir. Anti-enflamatuvar etkileri sebebiyle tavsiye edilen çaylardan bazıları zencefil çayı, yeşil çay ve zerdeçaldır.

5. Sıcak ve Soğuk Terapisi

sıcak soğuk terapisi

Bu terapi, eklemlerin iltihaplanma sürecini kontrol altına almak için etkili bir yöntemdir. Sıcaklık, kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını hızlandırır. Bunun sonucunda da, zarar gören dokulara besin ulaşımı artar. Sıcaklık ayrıca eklemlerdeki sertliği azaltan rahatlatıcı etkilere sahiptir.

Öte yandan, soğuk ise kan damarlarını daraltır ve şişkinliği ve ağrıyı azaltır. Bu sebeple, sıcaklığın etkilerini tamamlamak için iyi bir seçenektir.

  • İlk olarak, sıcak su uygulayın. Bir havluyu sıcak su ile ısıtarak eklem bölgelerine bu şekilde ısı uygulayabilirsiniz ancak kendinizi yakmamaya özen gösterin.
  • Sıcak suyu 20 dakika boyunca uygulamaya devam edin ve ardından dinlenin.
  • Eğer soğuk terapi yapmak isterseniz, birkaç buz küpünü bir kumaşa sararak 20 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

Dikkat edin: Buzu doğrudan cildinize uygulamayın çünkü zararlı olabilir. Mutlaka bir havlu veya kumaş kullandığınızdan emin olun. Bunun yanı sıra, sıcak su kullanacaksanız ısının dayanılabilir seviyede olmasına dikkat edin.

Özetle

Osteoartrit, zamanında tedavi edilmediğinde kötüleşebilen kronik bir hastalıktır. Bu sebeple, hastalıktan muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız semptomları tedavi etmek için doktora danışmak önemlidir. İlaçlar ve iyi alışkanlıklar etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.