Aldırmamayı Öğrenmek: Ne Yaşadığınızı Sadece Siz Bilirsiniz

Hayatınızdaki birçok zor zamandan tek başınıza sıyrılmayı başardınız. Tam da bu yüzden ne başkalarının problemlerini kendi üzerinize almalı ne de anılarınızın moralinizi bozmasına izin vermelisiniz.
Aldırmamayı Öğrenmek: Ne Yaşadığınızı Sadece Siz Bilirsiniz

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2019

Hayat başınıza her şeyin gelebileceği, her şeyin değişebileceği ve her şeyin mümkün olduğu karmaşık bir yoldur. İşte bu yolu sağlam adımlarla yürüyebilmek için aldırmamayı öğrenmek önemlidir.
Cesaretli bir insan olarak siz, bu gün bulunduğunuz koşullara ulaşabilmek için ne gibi badireler atlatmanız gerektiğini bilen tek kişisiniz.

Belki her yeni gün çok da kolay bir gün olmuyor. Aileniz kötü günler geçiriyor olabilir, partneriniz onun için ne kadar özveride bulunduğunuzun belki de farkına varmıyor ya da sadece sabah uyandığınızda gözlerinizi “bir günün daha altından kalkabileceğime inanmıyorum…” diyerek açıyorsunuz.

Ama gözlerinizi yine de açıyor, dünyaya bir bakış atıyor ve hayata kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Aslında düşündüğünüzden çok daha güçlü ve başka hiç kimsenin bilmediği kadar da cesursunuz.

Tek yapmanız gereken sadece kendinize birazcık daha fazla güvenmek. Böylece kendinize olan güveninizle karşınıza çıkacak her şeyle yüzleşebileceksiniz.

Bugünkü makalede sizi aşağıda bahsedeceğimiz noktalar üzerine biraz daha düşünmeye davet ediyoruz. Böylece hayatınızdaki bazı yanlışları göreceğinizden eminiz.

elleri ensesinde rahatlayan adam

Aldırmamayı Öğrenmek

1. Önemli olan kimin en çok çaba gösterdiği değil, “aldırmamayı” kimin başarabildiğidir.

Bazen en güçlü insanların her şeye karşı koyan insanlar olduğunu düşünebilirsiniz. İşlerine, evdeki sorumluluklarına, çocuklarına, ailelerine, kanunlara karşı koyan insanlar…

Herkesin bazen bir şeylere ihtiyacı vardır. Siz belki de kendisinden önce diğerlerini memnun etmeye çalışanlardansınız.

Bunun iyi bir davranış olabileceğine hiç şüphe yok. Sosyal ve duygusal çevrenizi oluşturan insanlardan sevginizi ve desteğinizi esirgememelisiniz. Ancak bazı durumlarda dengenin bozulması söz konusu olabilir.

İnsanlar mimiklerinizi ya da onlar için yaptığınız iyilikleri tam olarak anlamayabilir, kendi problemlerinin ağırlığını sizin sırtınıza yükleyebilirler…

Öyleyse kendi deneyimlerinize, kendi bilgilerinize ve endişelerinize göre yaşayın. Kimsenin yükünü sırtınızda taşımayın, çünkü bu sizin gelişiminizi sınırlandıracaktır.

Eğer etrafınızda hayatınızı yöneten, özgürlüğünüze gem vuran ve kendi yolunuzu çizmenize engel olan bir aile bireyi varsa, buna artık bir sınır koyun. “Aldırmamayı öğrenmek” için karar alın.

  • Başkalarının sıkıntılarına katlanmayın. Daha iyi bir “siz”e ulaşmak için onların bencilliklerine, güvensizliklerine, şüphelerine ve asılsız eleştirilerine fırsat vermeyin.

Negatif duyguları ve bakış açılarını üzerinize almayın çünkü bunlar bir süre sonra siz tutsak edecekler.

  • Eğer haklarınıza saygı göstermeyen bir partneriniz varsa veya partneriniz olduğunuz gibi biri olmanızı engelliyorsa, bir kez daha düşünün. Ne yapıp yapmayacağınızın söylenmesine ya da sevdiğiniz şeylerin yasaklanmasına izin vererek, kendinizi “beklemeye” alıyorsunuz. Gerçek güç, insanın kendisini kontrol altına alan ya da kıran şeyleri hayatından çıkaracak kadar cesur olmasında yatar.

Eğer bir arkadaşınız kendi ihtiyaçlarını sizinkinin üzerinde tutuyor, sadece kendi ilgi alanlarını önemsiyor ve yalnızca bir şeye ihtiyacı olduğunda yanınıza geliyorsa, bu ilişki üzerinde de bir kez daha düşünün.

  • Size ait olmayan problemleri biriktirmeyin ve hayatınıza sıkıntılar eklemek yerine uyum ve huzuru arayın.

Kendinizi diğer insanlardan öncelikli tutmak bencillik değildir.

Sizi mutlu etmeyen şeyleri bir kenara bırakın. Hayatınızda asla vazgeçmemeniz gereken sadece birkaç önemli kişi vardır: kendi öz benliğiniz ve gerçekten sevdiğiniz insanlar.

Hayatınız boyunca birçok engelle karşılaşacaksınız. Kendinize fazla yüklenmekten vazgeçin çünkü bu yük daha ileriye gitmenize mani olacak. Sizi “dibe doğru çeken bu taşların” tümünden kurtulun.

İşte size “Yapmamanız Gerekenler”den oluşan bir liste. Ve bu liste hayattaki bütün engellerden kurtulmak için sadece bir tek önemli maddeyi içerir : Aldırmamayı öğrenmek.

2. Asla unutmayın, her şey gelir ve geçer.

aldırmamayı öğrenmek
Herkes bir şeylere mümkün olan en kısa zamanda ulaşma arzusundadır: hayatının aşkına, bir seyahate, bir işe, yeni bir eve

Ancak hiçbir şey için acele etmemelisiniz. Hayat kendi ritminde ilerler. Siz ise bu akış içerisinde sabırlı olmayı, onun huzurlu ve sizi hiçbir zaman geride bırakmayacak ilerleyişine ayak uydurmayı öğrenmelisiniz.

Ancak zaman sizi hayallerinize doğru yaklaştırırken hayal kırıklıkları, üzüntüler ve kayıplarını da beraberinde getirecektir.

  • Bir insan olarak hayatınız boyunca sadece sizin tam olarak anlayabileceğiniz ve belki de sadece sizin bildiğiniz birçok zorlukla karşı karşıya kaldınız.

Bizler aslında göründüğümüzden çok daha fazlasından ibaretiz. Hepimiz eski anılarımızı içimizde saklar ve hatırladıkça iç çekeriz.

  • Ancak her şeyin üstesinden gelmek ve aldırmamayı öğrenmek gerekir. Çünkü aslında önemli olan “burası ve bu an”, şimdi içinizde bulunduğunuz yer ve andır. Ne istediğiniz, neye ihtiyaç duyduğunuz, size ait olmayan başkalarının problemleri ve yükleri gibi şeyleri üzerinizden atmanız gerekir.
  • Bu hayatta her şey gelir ve geçer. Ve unutmayın: hayatın ilerleyişinden korkmayın. Küçük şeylere aldırmamayı öğrenin.
  • Korkmanız gereken tek şey yaşanmamış bir hayat düşüncesi, zorluklar da dahil deneyimlere doldurulmamış yılların verdiği boşluk hissidir… Çünkü bütün bunlar sizin büyümenizi sağlayan şeylerdir.

Ne yaşadığınızı sadece siz bilebilirsiniz, bu güne gelebilmek için nelerden ödün verdiğinizi de… Bu yüzden kim olduğunuzla ve başardığınız her şey ile gurur duyun. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.