Anal Fissür (Makat Çatlağını) Rahatlatmak İçin 3 Doğal Çözüm

Bir tedavi olmasa da, makat çatlağını rahatlatmanın bir yolu sağlıklı bağırsak hareketlerini desteklemek ve gerginliği engellemek için bol bol lifli yiyecekler tüketmek ve bolca su içmektir.
Anal Fissür (Makat Çatlağını) Rahatlatmak İçin 3 Doğal Çözüm
Lourdes Martínez

Yazan ve doğrulayan Eczacı Lourdes Martínez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Anal fissür, pek çok kişinin sıkıntısını çektiği ancak hakkında kimsenin konuşmadığı can sıkıcı ve acı verici bir sorundur. Bu, aşırı kan kaybını önlemek ve bağırsak hareketinizi düzenlemek için en yakın zamanda tedavi edilmesi gereken ciddi ve kronik bir hastalıktır.

Bu yazıda anal fissürü rahatlatmak için en iyi birkaç doğal çözümü bulabilirsiniz. Bu çözümler, soğuk su, aloe vera, Hindistan cevizi yağı ve aynısefa çiçeği gibi ev çarelerini kullanarak anal fissürü tedavi etmenize ve önlemenize yardımcı olacak.

Anal fissür nedir?

Anal fissür, rektumunuzun mukus tabakasındaki küçük bir yırtıktır. Temel sebebi kabızlık ve büyük dışkıların atılmasındaki güçlüktür. Bu, kanamaya neden olan, uzun ve zorlu bir iyileşme süreci gerektiren acı verici bir hastalığa dönüşebilir.

Anal fissürün tedavisi ikili bir yaklaşım gerektirir:

 • Bağırsak hareketlerini düzene sokmak ve durumun kötüleşmesini önlemek için bolca sıvı almak.
 • Bölgeye acıyı dindirecek ve hızlı iyileşmeyi sağlayacak çareler uygulamak.
stres

Bağırsak hareketlerini nasıl düzene sokabilirsiniz?

Bağırsak sorunundan muzdaripseniz, kullandığınız ilaçlar sizi rahatlatmayabilir. Doğal çareler bile uzun süreli çözümler sunamaz, yalnızca sorunu kısmen gidermek için kullanılacak hızlı çözümler sunabilir. Uzun süreli bir çözüm günlük yiyecek rutininizi ve hayat tarzı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi içerecektir:

 • Uyguladığınız diyet hem çiğ hem de pişirilmiş olarak tüketeceğiniz meyve ve sebze ağırlıklı olmalı (meyve suları, smoothieler, salatalar, sotelenmiş yiyecekler). Bu yiyecekleri her öğünde tüketmelisiniz.
 • Mümkün olduğu zamanlarda rafine edilmemiş tam tahıllı yiyecekleri tercih edin (tahıl, un, makarna, ve benzeri).
 • Bol miktarda lifli yiyecek tükettiğinizde vücudunuzun sindirmek için suya ihtiyacı olacaktır. Yemeklerde tükettiğinizin dışında günde en az iki litre su için.
 • Haftalık menülerinize baklagilleri, kabuklu yemişleri ve tohumları eklemeyi unutmayın.
 • Haftada iki ya da üç kez egzersiz yapın ve hareketsiz bir hayat tarzından kaçının. Bu özellikle gün içinde uzun saatler oturuyorsanız geçerlidir.
 • Stresle ve diğer anksiyete bozukluklarıyla mücadele edin.

Doğal çözümler

1. Soğuk su

Anal fissürünüz varsa, beklenmedik zamanlarda gelen acıdan kurtulmak için hızlı bir çözüm arayacaksınız. Sorunu iyileştirmeyecek olsa da, soğuk su acıyı anında yatıştıracaktır. Soğuk suyu diğer tedavilerle de birleştirin.

Soğuk suyu acıyan bölgeye doğrudan uygulamalısınız. Bunu en kolay yolu duşta ya da taharet musluğuyla yapmaktır. Bu mümkün değilse, soğuk suyla ıslattığınız küçük bir havluyu bölgenin üzerinde birkaç dakika tutabilirsiniz.

Anal fissürden muzdarip kişiler sorunu daha da can sıkıcı hale getirebilecek alışılagelmiş tuvalet kağıtlarını kullanmaktan kaçınmalıdır. Normal tuvalet kağıdı yerine ıslak mendil ya da taharet musluğunun olduğu bir ülkede yaşıyorsanız taharet musluğu kullanabilirsiniz.

2. Sağlıklı sebze yağları

Soğuk su anlık rahatsızlıklar için ideal tedavidir. Anal fissürü önlemek ya da tedavi etmek için vücuttaki hassas bölgeyi nemlendirmeli ve korumalısınız. O lumsuz etkileri olan kimyasal maddelerden kaçınmak için doğal ürünler kullanılabilir.

En basit ve en etkili tedavi sebze yağlarını içeriyor. Sebze yağları cildinizi derinlemesine besler ve yeni çatlakların oluşmasını engellemek için bölgeyi daha elastik hale getirir.

 • En iyi seçenekler badem yağı, buğday özü yağı ve zeytinyağıdır.
 • İyi bir dolaşımı desteklemek için küçük bir miktar servi yağı da ekleyebilirsiniz.
doğal yağlar

3. İyileştirici tedaviler

Cildinizi nemlendirmenin yanında, iyileşme sürecinizi hızlandıracak ev yapımı tedavileri de deneyebilirsiniz. Yenileyici özelliği olan tedaviler çatlağı en kısa sürede kapatacaktır. Bu çare aynı zamanda anti-enflamatuvar, besleyici ve cildinizi sakinleştiricidir.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı aloe vera jeli (30 g)
 • 1 çorba kaşığı kuşburnu yağı (15 ml)
 • Aloe vera yaprağından elde edilen sade aloe verayı ya da mağazadan aldığınız saf jeli kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı ve uygulanışı

 • Aloe verayı kuşburnuyla karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı günde birkaç kez ve her duştan sonra etkilenen bölgeye uygulayın.
İlginizi çekebilir ...
Anal Kaşıntı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Anal Kaşıntı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Muhtemelen anal kaşıntı hakkında konuşan birisini duymadınız. Ancak ilginç olan, birçok insanın bundan muzdarip olmasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ahmad, Z. (2010). The uses and properties of almond oil. Complementary therapies in clinical practice16(1), 10-12. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20129403/
 • Alnasser, A. R., Akram, A., Kar, S., et al. (2022). The Efficacy of Sitz Baths as Compared to Lateral Internal Sphincterotomy in Patients with Anal Fissures: A Systematic Review. Cureus14(10), 1-10. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9622030/
 • Al-Waili, N. S., Saloom, K. S., Al-Waili, T. N. & Al-Waili, A. N. (2006). The safety and efficacy of a mixture of honey, olive oil, and beeswax for the management of hemorrhoids and anal fissure: a pilot study. TheScientificWorldJOURNAL6, 1998-2005. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17369999/
 • Gupta P. J. (2007). Effects of warm water sitz bath on symptoms in post-anal sphincterotomy in chronic anal fissure–a randomized and controlled study. World journal of surgery31(7), 1480–1484. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17534541/
 • Jahnny, B. & Ashurst, J. V. (2020). Anal fissures. StatPearls. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526063/
 • Nelson, R. (2017). Anal fissure. In H, Abcarian, J, Cintron, R, Nelson (Eds.), Complications of Anorectal Surgery: Prevention and Management (pp. 109-117). Springer.
 • Nelson, R. L., Thomas, K., Morgan, J., & Jones, A. (2012). Non surgical therapy for anal fissure. Cochrane database of systematic reviews, (2). Disponible en: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003431.pub3/abstract
 • Newman, M. & Collie, M. (2019). Anal fissure: diagnosis, management, and referral in primary care. The British journal of general practice : the journal of the Royal College of General Practitioners69(685), 409–410. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6650108/
 • Rajaratnam, S. & Lindsey, I. (2014). Chronic anal fissure. In R. Cohen & A. Windsor (Eds.). Anus: Surgical Treatment and Pathology (pp. 211-220). Springer.
 • Rodríguez, I., Santana, O., Recio, O. y Fuentes, M. (2006). Beneficios del Aloe Vera l.(sábila) en las afecciones de la piel. Revista Cubana de Enfermería22(3), 1-5. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192006000300004
 • Schlichtemeier, S. & Engel, A. (2016). Anal fissure. Australian prescriber39(1), 14-17. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4816871/
 • Stachowska, E., Maciejewska, D., Palma, J., et al. (2022). Improvement of bowel movements among people with a sedentary lifestyle after prebiotic snack supply–preliminary study. Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny16(1), 73-80. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8942012/

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.