Ananas İle Nasıl Detoks Yapılır

· 10 Haziran, 2016
Detoks süresince yaşayacağınız enerji eksikliği nedeniyle; anksiyete, genel bir keyifsizlik ve ruh halinizde ani değişimler yaşayabilirsiniz.

Ananas, kilo vermeyi desteklemesini ve vücut için yararlı olmasını sağlayan diüretik ve arındırıcı özellikleri sayesinde, günümüzün en ünlü meyvelerinden biri haline gelmiştir.

Bileşenleri arasında bolca su ve antioksidan bulunduğu için, vücutta biriken sıvıların atılmasına ve toksinlerin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmasına şaşırmak gerekir. Ayrıca birkaç kilo vermenizi dahi sağlayabilen özellikler içerir.

Ananasın bu bilinen özellikleri göz önüne alınarak kilo vermeyi desteklemek ve genel olarak daha iyi hissetmek amacıyla hazırlanmış pek çok ananaslı detoks programı vardır.

Ananas ile nasıl detoks yapılır

Modern yaşam tarzımızın içerdiği pek çok kötü alışkanlık nedeniyle vücutlarımızın gerçekleştirmesi gereken fonksiyonlar giderek artıyor, ve kanımızda biriken toksinlerin atılması çok daha güçleşerek bütün sistemlerimizi kötü yönde etkileyen bir durum oluşuyor.

Ananas; içeriğindeki yüksek oranda vitamin, mineral ve su sayesinde, vücudun doğal detoksunu destekleyerek sistem fonksiyonlarının veriminin artmasını ve vücuttaki zararlı atıkların atılmasını sağlar.

Ayrıca ananas, bromelain olarak bilinen sindirim enzimi yönünden çok zengin bir meyvedir. Bu enzim sindirim işlevlerine ve besinlerin emilimine destek olarak bağırsak fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlar.

Ananas detoksuna başlamadan önce

ananas dilimi

Ananas detoksu, vücutta biriken sıvıları atmanın ve ayrıca karaciğerinizi, böbreklerinizi ve pankreasınızı temizlemenin mükemmel bir yoludur.

Ancak bu aktiviteyi çok sık ya da uzun süre yapmamalısınız. Çünkü bu meyvenin kalorisi çok düşüktür ve sağlıklı kalmak için almamız gereken besin değerlerinden yoksundur.

Bu detoksu en fazla 4 gün boyunca gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Bu, birkaç kilo vermek ve vücudunuzu temizlemek için yeterli bir süredir.

Ananas detoksu nedir?

ananas suyu

Dört günlük yemek planınız boyunca her öğünde bu meyveyi tüketip, yanında da etkilerini arttırmaya yardımcı olacak diğer düşük kalorili gıdaları alacaksınız.

Bu detoks genel olarak en fazla 400 gram yağsız hayvansal proteini çeşitli sebzeler ve bolca ananas ile kombine etmeyi içerir.

Birinci Gün

  • Kahvaltı: Güne; organik, iki dilim ananas ile başlayın. Ananasın konservede bulunan şuruba yatırılmış çeşitlerini kesinlikle kullanmayın. Bu öğünü tam tahıllı kızarmış ekmek ve düşük şeker oranlı bir reçel ile tamamlayabilirsiniz.
  • Öğle yemeği: Biraz tuz, karabiber ve zeytinyağı ile tatlandırılmış 200 gram ton balığı ile iki dilim ananası kombine ederek bu öğünün keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Akşam yemeği: 200 gram ızgara tavuk göğsü, iki dilim ananas ve yağ ve sirke eklenmiş bir marul salatası ile akşam yemeğini oluşturabilirsiniz.

Öğün aralarında kendinizi aç hissederseniz, ananasın geri kalanı ile meyve suyu hazırlayıp bunun keyfini çıkarabilirsiniz.

İkinci Gün

  • Kahvaltı: Ekmek, az yağlı peynir ve iki dilim ananas ile kahvaltınızı yapabilirsiniz.
  • Öğle yemeği: Bir kaşık zeytinyağı ile terbiyeli bir ızgara biftek hazırlayın. Bu öğünde tatlı olarak ise, iki dilim ananas tüketin.
  • Akşam yemeği: Kereviz, kuşkonmaz ve enginar gibi sebzeler kullanarak hafif ve krema kıvamında bir çorba hazırlayın. Bu öğünü iki dilim ananas ile noktalayın.

Üçüncü ve Dördüncü Gün

  • Birinci ve ikinci gündeki menülerinizi, üçüncü ve dördüncü günde de aynen tekrarlayın.

Bu basit diyeti takip etmeyi başarıp kaçamaklar yapmazsanız, dört gün içinde yaklaşık iki ile beş kilo vermeyi başarırsınız. 

Detoksun uygun olmadığı durumlar

sağlık

Ananas, çok düşük bir kaloriye sahip olduğu için; detoks boyunca anksiyete, açlık, genel halsizlik ve genel bir enerji eksikliği gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yüksek tansiyonu olan insanlar, diyabet ya da böbrek problemleri bulunanlar bu detokstan kaçınmalıdırlar.

Ananasın belirli bileşenleri, bazı ilaçlara karşı olumsuz reaksiyonlar gösterebilir, bunların yan etkilerini arttırabilir. Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, bu detoksu denemeden önce doktorunuza danışmanız en iyi ve en mantıklı yol olacaktır.

Bromelain ve asitler yönünden zengin olduğu için, çok miktarda ananas tüketmek dil ve ağız üzerinde küçük yaralara ve ülsere neden olabilir.