Ananas Detoksu Nasıl Yapılır?

Detoks süresince yaşayacağınız enerji eksikliği nedeniyle anksiyete, genel bir keyifsizlik ve ruh halinizde ani değişimler yaşayabilirsiniz.
Ananas Detoksu Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Ananas, kilo vermeyi desteklemesini ve vücut için yararlı olmasını sağlayan diüretik ve arındırıcı özellikleri sayesinde, günümüzün en popüler meyvelerinden biri haline gelmiştir.

Bileşenleri arasında bolca su ve antioksidan bulunduğu için, vücutta biriken sıvıların atılmasına ve toksinlerin ortadan kaldırılmasına olan katkısı sizi şaşırtmasa gerek. Ayrıca birkaç kilo vermenize dahi yardımcı özellikler içerir.

Ananasın bu bilinen özellikleri göz önüne alınarak, kilo vermeyi desteklemek ve genel olarak daha iyi hissetmek amacıyla hazırlanmış ananas detoksu içeren birçok program vardır.

Ananas ile nasıl detoks yapılır

Modern yaşam tarzımızda bulunan pek çok kötü alışkanlık nedeniyle, vücudumuzun gerçekleştirmesi gereken fonksiyonlar giderek artıyor. Böylelikle de kanımızda biriken toksinlerin atılması çok daha güçleşerek, bütün sistemlerimizi kötü yönde etkileyen bir durum oluşuyor.

Ananas; içeriğindeki yüksek oranda vitamin, mineral ve su sayesinde, vücudun doğal detoks sürecini destekleyerek sistem fonksiyonlarının verimini arttırır ve vücuttaki zararlı atıkların atılmasını sağlar.

Ayrıca ananas, bromelain olarak bilinen sindirim enzimi yönünden çok zengin bir meyvedir. Bu enzim sindirim işlevlerine ve besinlerin emilimine destek olarak bağırsak fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlar.

Ananas detoksuna başlamadan önce

ananas dilimi

Ananas detoksu, vücutta biriken sıvıları atmanın ve ayrıca karaciğerinizi, böbreklerinizi ve pankreasınızı temizlemenin mükemmel bir yoludur.

Ancak bu detoksu çok sık ya da uzun süre yapmamalısınız. Çünkü bu meyvenin kalorisi çok düşüktür ve sağlığımızı korumamız için almamız gereken besin değerlerinden yoksundur.

Bu detoksu en fazla 4 günlük bir süreyle uygulamanızı öneriyoruz. Bu, birkaç kilo vermek ve vücudunuzu temizlemek için yeterli bir süredir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Detoks İçecekleri ile Kilo Verin

Ananas detoksu nedir?

ananas detoksu

Dört günlük yemek planınız boyunca her öğünde bu meyveyi tüketip, yanında da etkilerini arttırmaya yardımcı olacak diğer düşük kalorili gıdaları almanız gerekiyor.

Bu detoks genel olarak en fazla 400 gram yağsız hayvansal proteini çeşitli sebzeler ve bolca ananas ile kombine etmeyi içerir.

Birinci Gün

  • Kahvaltı: Güne iki dilim organik ananas ile başlayın. Ananasın şuruba yatırılmış konserve çeşitlerini kesinlikle kullanmayın. Bu öğünü tam tahıllı kızarmış ekmek ve şeker oranı düşük bir reçel ile tamamlayabilirsiniz.
  • Öğle yemeği: Biraz tuz, karabiber ve zeytinyağı ile tatlandırılmış 200 gram ton balığı ile iki dilim ananası kombine ederek öğünün keyfini çıkarın.
  • Akşam yemeği: 200 gram ızgara tavuk göğsü ve iki dilim ananasın yanında yağ ve sirke eklenmiş bir marul salatası ile akşam yemeğinizi oluşturabilirsiniz.

Öğün aralarında kendinizi aç hissederseniz, ananasın geri kalanı ile meyve suyu hazırlayıp keyifle içebilirsiniz.

İkinci Gün

  • Kahvaltı: Ekmek, az yağlı peynir ve iki dilim ananas ile kahvaltınızı yapabilirsiniz.
  • Öğle yemeği: Bir kaşık zeytinyağı ile terbiyelenmiş ızgara biftek hazırlayın. Bu öğünde tatlı olarak ise iki dilim ananas tüketin.
  • Akşam yemeği: Kereviz, kuşkonmaz ve enginar gibi sebzeler kullanarak hafif ve krema kıvamında bir çorba hazırlayın. Bu öğünü iki dilim ananas ile noktalayın.

Üçüncü ve Dördüncü Gün

  • Birinci ve ikinci günün menülerini, üçüncü ve dördüncü gün de aynı şekilde tekrarlayın.

Bu basit diyeti kaçamaklar yapmadan uygulamayı başarırsanız, dört gün içinde yaklaşık iki ila beş kilo vermeyi başarırsınız. Fakat bunu üstünden en az iki ay geçmeden tekrarlamayın.

Detoksun uygun olmadığı durumlar

detoksun uygun olmadığı durumlar

Ananas çok düşük kaloriye sahip olduğu için; detoks boyunca anksiyete, açlık, genel bir halsizlik ve enerji düşüklüğü gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Yüksek tansiyonu olanlar ve diyabet ya da böbrek problemleri bulunanlar bu detokstan kaçınmalıdır. Bromelain ve asitler yönünden zengin olduğu için, çok miktarda ananas tüketmek dil ve ağız üzerinde küçük yaralara ve ülsere neden olabilir.

Ananasın belirli bileşenleri, bazı ilaçlara karşı olumsuz reaksiyonlar gösterebilir, bunların yan etkilerini arttırabilir. Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, bu detoksu denemeden önce doktorunuza danışmanız sizin için en iyi ve en mantıklı karar olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.