Enerjinizi Yükseltecek 5 Yiyecek

Sinir sistemini dengeleyip bize bol enerji veyen muz, kas gerginliği ve krampları önleyen potasyum açısından da çok zengindir.
Enerjinizi Yükseltecek 5 Yiyecek
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bedenimiz çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Çoğu zaman kendimizi yorgun veya bitik hissederiz ve bu durumun pek çok farklı nedeni olabilir. Bununla birlikte, enerjinizi yükseltecek sağlıklı yiyecekler yemek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Genelde sağlığımız için zararlı olan, yüksek oranda şeker ve diğer zararlı maddeleri içeren yiyecekleri seçeriz. Bu nedenle bugün,  anında enerjinizi yükseltecek 5 sağlıklı yiyecekten bahsetmek istiyoruz.

Anında enerjinizi yükseltecek yiyecekler

1- Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi harika bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden güne başlamak için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi, kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yiyerek alabilirsiniz.

Yulaf ezmesi içerdiği yüksek lif ve iyi karbonhidratlar sayesinde, çok sağlıklı bir enerji kaynağıdır.

Ayrıca yulaf ezmesini hiç bir sorun yaşamadan her gün yiyebilirsiniz. Yulaf ezmesini isterseniz süt ekleyerek yiyebilir, pişirebilir veya smoothielere ekleyebilirsiniz.

2- Muz

enerjinizi yükseltecek meyveler

Muz, yüksek potasyum içeriği sayesinde harika bir enerji kaynağıdır. İhtiyaç duyduğunuz enerjiyi size anında sağlar.

Ayrıca potasyum kaslara çok iyi gelir, özellikle de spor yapan veya ağırlık çalışan kişiler için çok faydalıdır.

Potasyum krampları ve çeşitli kas sakatlanmalarını önler ve sinir sisteminin dengelenmesini sağlar. Sabahları iki muz yemek gün içerisinde daha enerjik olup daha rahat odaklanmanızı sağlar.

3- Balık

Balık, özellikle de ton balığı, somon, alabalık ve sardalya gibi balıklar omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Yağ asitleri hızlı etki eden, harika enerji kaynaklarıdır.

Ek olarak, balık içeren bir beslenme düzeni hafızaya ve sinir sistemine iyi gelir ve stres seviyelerini düşürür.

Bu sayede depresyonu azaltır ve konsantrasyon seviyesini yükseltir. Kahvaltıda ton balıklı bir sandviç sabahları daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

4- Yumurta

enerjinizi yükseltecek omlet

Pek çok kişi yumurtaların sağlığımız için kötü olduğuna inansa da aslında yumurta hem çok sağlıklıdır hem de bedenimiz için çok faydalıdır. Diğer şeylerin yanı sıra yumurtada protein, sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar vardır.

Bunlar bedenimizin çalışması için gerekli olan şeylerdir; yani yumurta bize enerji verir, odaklanmamızı kolaylaştırır ve konsantrasyonumuzu arttırır.

Sabahları bir yumurta yemek güne başlamak ve enerjik olmak için harika bir yoldur.

5- Su

Kulağa çok şaşırtıcı gelse de su en iyi enerji kaynaklarından birisidir. Stres ve fiziksel aktiviteler su kaybetmemize neden olur ve su bu kaybettiğimiz enerjinin yerine konması için mükemmel bir yoldur.

Bu yüzden kendimizi ne zaman bitkin hissetsek en az iki bardak su içmeliyiz. Ve tabii ki her gün, günde en az iki litre su içmeliyiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.