Ananas Yemenin Faydaları

Ananas dünyanın en değerli tropikal meyvelerinden biri olarak görülmektedir. Tatlı ve serinletici olması sayesinde bu meyve ailede herkesin yiyebileceği ve birçok tarife eklenebilecek ideal bir meyvedir; ananas ayrıca zengin bir antioksidan ve esans besin maddesi kaynağıdır.
Ananas Yemenin Faydaları

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudunuz yetersiz beslenme, kirlilik ve kimyasal ürün kullanımı gibi değişik faktörlerin sonucunda yüksek miktarda toksin ve atık ürün biriktirir. Bunlara karşı ananas mucizevi bir meyvedir.

Ananasın vücuttan düzgün şekilde uzaklaştırılmadıkları takdirde sağlığımızı etkileyebilecek tüm o maddelerin atılmasını teşvik eden idrar söktürücü ve toksin atıcı özellikleri bulunmaktadır. Ananas yemenin faydalarını aşağıdaki yazımızı okuyarak siz de öğrenebilirsiniz.

Ananas yemenin faydaları nelerdir?

ananasın suyu ve dilimleri

İdrar söktürücü ve toksin atıcı olmasının yanı sıra, C, B1, B6, folik asit ve sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir gibi mineral içeriğiyle karakterize edilir.

Ananasın içeriğinin büyük kısmı sudur ve içinde önemli miktarda lif bulunur. Ayrıca, kalori bakımından düşük olmasıyla bu meyveyi her türlü diyete dahil edebilirsiniz.

Ananasın faydalarının büyük kısmı bromelain isimli bir enzimden gelmektedir. Bu enzim hazma iyi gelir ve bağırsak parazitlerini yok etme özelliğine sahiptir.

Bromelain neden bu kadar faydalı?

Ananasın bromelaininin iltihap sökücü, antitrombotik, ödem sökücü ve fibrinolitik özellikleri bulunur. Aslında, ananasın iltihap sökücü özelliği akut sinüzit, boğaz ağrısı, eklem iltihabı veya gut gibi iltihaba yol açan hastalıkların tedavisinde de yardımcı olabilmektedir.

Ananasın içinde bulunan bu enzim ayrıca, akyuvar hücrelerinde faydalı değişimler teşvik etmesinin yanı sıra, doğal kan sulandırıcı olarak da işlev görür.

Yakın zamanlı çalışmalarda, ananasın içinde bulunan bromelain ve antioksidanların kansere karşı da savaştığı gözlemlenmiştir.

Antioksidanın Faydaları

C vitamini, iyot, magnezyum, fosfor ve kalsiyum içeren zengin bir antioksidan kaynağı olup, savunma sistemini güçlendirmenin yanı sıra, tiroid ve sinir hücreleri üzerinde de olumlu bir etki yapar.

Ananasın yüksek C vitamin içeriği vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşta epey güçlüdür. Serbest radikaller, ateroskleroz, kalp hastalığı, diyabet ve hatta bazı kanser türleri gibi çeşitli hastalıkları da tetikleyebilir.

Ananasın faydalarından nasıl yararlanılır

ananas suyu

Ananas beslenmenize kolayca ekleyebileceğiniz çok faydalı bir meyvedir. Bu meyve salata içinde, doğal meyve suyu olarak, dilimler halinde veya tatlı şeklinde tüketilebilir.

Ancak, vücudunuzdan toksinleri atmak ve daha sağlıklı hissetmek için ananasın idrar söktürücü ve toksin atıcı özelliklerinden maksimum fayda almak istiyorsanız, ananasla özel bir diyet yapmayı tercih edebilirsiniz.

Vücudu toksinlerden arındıran ananas diyeti

Ananas diyetine geçmeden önce, günlük bir öğün planı olmadığını bilmekte fayda var. Bu diyet maksimum 5 gün boyunca ve yılda yalnızca iki üç defa yapılmalıdır.

Bu diyet sayesinde, vücudunuzdan atık ürünlerle beraber ödemin de atılmasını teşvik edebilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürdüğünüz müddetçe kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 • Kahvaltı: 2 veya 3 dilim ananas ve çay
 • Kuşluk vakti: bu öğünde şu şekilde hazırlayacağınız taze ananas suyu içmelisiniz: ananasın kabuğunu 2 litre su ile kaynatıp, bekleyin ve ardından süzün. Suyu buzdolabında saklayıp taze meyve suyu olarak için.
 • Öğle yemeği: 4 pırasa, 2 turp, 1 kereviz, 1 havuç ve 3 enginar kullanarak arındırıcı bir içecek hazırlayın. Ardından ızgara tavuk veya balık ile iki dilim ananas yiyebilirsiniz.
 • Akşam üstü: Ananas suyu ve doğal yoğurt.
 • Akşam yemeği: 4 veya 5 dilim ananas.

Ananaslı Smoothie

Ananasın leziz tadının daha çok keyfine varmak ve aynı zamanda idrar söktürücü ve toksin atıcı faydalarını almak istiyorsanız, bu leziz ve serinletici ananaslı smoothieyi hazırlayabilirsiniz.

Okumanızı tavsiye ederiz: Kilo Verdiren Sağlıklı 3 Smoothie Tarifi

Malzemeler

 • 1 bardak ananas
 • 1 bardak havuç
 • 1 bardak çok soğuk su
 • 2 portakalın suyu
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu

Hazırlanışı

Ananası küp küp doğrayın, havuçları rendeleyip geri kalan malzemelerle beraber mikserin içine atın. Tüm malzemeler iyice karıştıktan sonra smoothienizi süzmeden içebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hale, Laura P et al. ”Dietary supplementation with fresh pineapple juice decreases inflammation and colonic neoplasia in IL-10-deficient mice with colitis”. Inflammatory bowel diseases vol. 16,12 (2010): 2012-21.
 • Parle, Milind & Goel, Pooja. (2010). ”Eat pineapple a day to keep depression at bay”. International Journal of Research in Ayurveda and Pharmacy. 1.
 • Kumakura S, Yamashita M, Tsurufuji S. ”Effect of bromelain on kaolin-induced inflammation in rats”. Eur J Pharmacol. 1988 Jun 10;150(3):295-301.
 • Rathnavelu, V., Alitheen, N. B., Sohila, S., Kanagesan, S. and Ramesh, R. (2016). Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications. Biomedical reports5(3), 283–288. https://doi.org/10.3892/br.2016.720
 • Pillai, K., Akhter, J., Chua, T. C. and Morris D. L. (2013). Anticancer property of bromelain with therapeutic potential in malignant peritoneal mesothelioma. Cancer Investigation, 31(4), 241-250. https://doi.org/10.3109/07357907.2013.784777

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.