Anne Olduktan Sonra Öğrenilen 5 Önemli Şey

Anne olmadan önce yaşayacağınız deneyim için gerçekten heyecanlanacaksınız. Ancak anne olduktan sonra keşfedeceğiniz beş önemli şeyin ne olduğunu bilmeniz sizin için önemlidir. 
Anne Olduktan Sonra Öğrenilen 5 Önemli Şey

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Daha önce kaç kez bir kadının anne olduktan sonra pek çok yeni şey öğrendiğini söylediğini duydunuz? Bu heyecan dolu macera, büyük ihtimalle hazırlıklı olmak isteyeceğiniz pek çok sürprizle doludur.

Bu yazıda, anne olduktan sonra öğreneceğiniz bazı şeyleri paylaşacağız. Her kadının deneyimi benzersiz olsa da hepsinde belli şeyler ortaktır.

Anne olduktan sonra keşfedeceğiniz 5 önemli şey

1. Pek çok şey için kendinizi affetmeniz gerekecek

Öncelikle, anne olmadan önce annelik hakkındaki fikriniz oldukça yüzeyseldir. Size ne kadar anlatılırsa anlatılsın, kendiniz deneyimlemeden neler içerdiğini asla bilemeyeceksiniz. Herkesin deneyimi benzersiz olduğu için sizin kendi hikayenizi yazmanız gerekecek.

Tüm el kitaplarını okusanız da, tüm tavsiyeleri dinleseniz de sonunda annelik içgüdünüzün size rehberlik etmesine izin vermeniz gerektiğini keşfedeceksiniz. Beklendiği gibi yapamadığınız pek çok şey için kendinizi affetmeniz gerekecek.

Tüm annelerin bebeklerini ilk gördükleri anda sevgi hissetmediklerini bilmek ilginçtir. Bazen bağın inşa edilmesi biraz sürer. Ancak kendinizi suçlamayın! Önemli olan doğal ritminizi takip etmenizdir.

Bunu da okuyun: Farklı Bir Annelik: Kayan Yıldız ve Gökkuşağı Bebekler

2. Partnerinizle ilişkiniz değişecek

mutlu anne baba bebek

İkinizin de ilginizi diğer önemli şeylere vermeniz gerekecek. Bu nedenle ilişkiniz değişecek.

İkincisi, birlikte çocuk yaptığınızda partnerinizle ilişkinizin değişmesi kaçınılmazdır. Ancak değişim negatif yönde olmak zorunda değildir. Bu yeni bölümü yönetmek ve tüm aile için pozitif yönde olmasını sağlamak sizin elinizdedir.

Anne olmadan önceki hayatınız, diğer şeylerin yanı sıra, partnerinizin, ailenizin ve işinizin etrafında döner. Ancak ilk çocuğunuz dünyaya geldiğinde, tüm dikkatiniz günün 24 saati bakım isteyen yeni doğmuş bebeğe yönelir. Kendiniz deneyimleyene kadar bunun ne demek olduğunu anlamayacaksınız.

Hormonal değişiklikler, yorgunluk, uykusuzluk, stres, endişeler, kararlar.. Bunların hepsi iki kişinin sabır, sevgi ve ekip çalışması ile üstesinden gelmesi gereken şeylerdir. Ayrıca yakınlık ve romantizm ateşinin sönmediğinden emin olmak için de çabalamaları gerekir.

3. Anne olmadan önce pelvik taban egzersizlerine başlayın

Duyacağınız tüm tavsiyeler içinde pelvik taban egzersizleriyle ilgili olanlara kulak verin. Hayat kaliteniz, büyük ölçüde, vücudunuzun daha önce duymamış olabileceğiniz bu kısmına bağlıdır.

İdeal olan anne olmadan önce bu egzersizleri biliyor olmanızdır. Hatta hamile kalmadan önce öğrenmeniz çok daha iyi olur. Pelvik tabanınızın farkında olmak, özellikle güldüklerinde veya hapşırdıklarında idrar kaçırma sorunu yaşayan genç kızlar için gün geçtikçe daha önemli hale geliyor.

Bu konuyu ciddiye alın!

4. Hamile kalmak her zaman kolay değildir

eli başında üzgün kadın

İlk girişimlerde hamile kalmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle kendinize zaman tanıyın ve hamile kalmayı düşünüyorsanız güvendiğiniz bir doktora danışın.

Pek çok kadın ilk ayda hamile kalmayı umar. Ancak kadınların yalnızca küçük bir kısmı bu isteğine kavuşur. Pek çok kişi bu konuda bilgilenme arayışına girmeden önce bunu bilmez çünkü doğurgan olmadıklarına inanırlar.

Doktorlar en az bir yıl boyunca denemeden endişeye kapılmamanız gerektiğini söylerler. Ancak bu süreci kolaylaştırmak istiyorsanız yumurtlama takvimlerini ve testlerini kullanabilir ve dengeli ve besleyici bir diyet uygulayabilirsiniz.

Ayrıca olası eksikliklerin taranması için düzenli olarak kan testi yaptırabilirsiniz. Ancak en önemlisi anksiyetenin ve hayal kırıklığının önüne geçmektir. Aksine hevesle ve iyimserlikle hayatınızın bu döneminin keyfini çıkarın.

5. Zor günleri özlemle anacaksınız

Son olarak bebeğinizin doğduğu ilk günler veya ilk haftalar tahmin ettiğinizden çok daha yoğun geçecek. Ayrıca o günler bir anda geçip gitmeyecekler.

Ancak birkaç yıl sonra, o günleri özlemle anacak ve hatta tekrar yaşamak isteyeceksiniz. Anne olduktan sonra şu atasözünün ne demek olduğunu anlayacaksınız: “Günler uzundur, yıllar ise kısa.”

Bu nedenle her anın tadını çıkarmayı öğrenin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ferri Morales, A., & Amostegui azkúe, J. M. (2013). Prevención de la disfunción del suelo pélvico de origen obstétrico. Fisioterapia. https://doi.org/10.1016/s0211-5638(04)73110-7
  • Alemany, J., & Velasco, * Javier. (2005). Aspectos emocionales que rodean el nacimiento. Estado de la cuestión. Matronas Prof.
  • Barbieri, R. L. (2018). Female Infertility. In Yen & Jaffe’s Reproductive Endocrinology: Physiology, Pathophysiology, and Clinical Management: Eighth Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-47912-7.00022-6.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.