Araba Lastikleri ile Geri Dönüşüm İçin 5 İpucu

Bu yazıda, araba lastiklerini yeniden kullanmak için size, hepsi çok basit ve kullanışlı olan beş farklı ipucu vereceğiz. Kaçırmayın!
Araba Lastikleri ile Geri Dönüşüm İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Araba lastikleri ile geri dönüşüm yapmak, eski lastikleri geri dönüştürmek ve onlara yeni bir yaşam vermek için harika bir yoldur. Ayrıca bu işlem, garajı biraz temizlemek ve diğer eşyalarınızı saklamak adına ekstra alandan yararlanmak için mükemmel bir mazeret oluşturur.

Hasarlı ya da yıpranmış lastikler genellikle doğrudan çöpe atılır. Ancak, orijinal kullanımları açısından iyi durumda olmamaları, başka şekilde kullanışlı olamayacakları anlamına gelmez.

Eski araba lastikleri ile neler yapabileceğiniz hakkında hiç düşündünüz mü? Bu inanılmaz fikirlerin ve bazı insanların lastikleri yaratıcı bir şekilde kullanma şekillerinin sizi şaşırtacağını düşünüyoruz.

Sadece hayal gücünüzün biraz çalışmasına izin verin ve araba lastiklerini ne şekilde yeniden kullanabileceğinizi aklınızda görselleştirmeye çalışın. Fikrinizi test edin ve eski lastikleri yeniden kullanmanın bir yolunu bulun!

Araba lastiklerini yeniden kullanmanın 5 farklı yolu

1. Kahve sehpası

lastiklerden kahve sehpası

Bu pratik fikri uygulamaya koymak son derece kolaydır. Bütün işlem, sehpanın tabanı için bir lastiğin kullanılması, masanın yüzeyinin koruması için bir tahta parçası ile kaplanması ve daha sonra lastiğin dekorasyonundan oluşur.

Bazı insanlar lastiği, mobilyalarıyla eşleştirmek için bir bez veya sentetik bir astarla süslemektedir. Diğerleri lastikleri sarmak için sicim kullanarak daha kırsal bir görünüm tercih ediyor.

 • Kumaş ya da sentetik deri kullanmak istiyorsanız, lastiği ölçün ve seçtiğiniz malzemenin içinden bir daire kesin.
 • Daireyi, lastiğin tüm yüzeyini kaplayacak kadar geniş olan başka bir dikdörtgen malzemeye dikin.
 • İç astar için de aynı şeyi yapın.
 • Daha pratik olmasını ve yıkanmasını kolaylaştırmak istiyorsanız, iç astarın ve dikdörtgenin kenarının birleştiği alana bir fermuar ya da birkaç düğme dikin.

Sicim kullanmayı tercih ederseniz, lastiğin tamamını ve üzerine yerleştirdiğiniz tahta parçayı kapsayacak kadar yeterli olduğundan emin olun. Bu basit talimatları uygulayarak hoş ve fonksiyonel bir kahve sehpasına sahip olabilirsiniz.

2. Çocuk salıncağı

İçerisinde uzun bir ağaç bulunan geniş bir arka bahçesi olan bir evde yaşıyorsanız, filmlerde birçok kez gördüğünüz klasik salıncak setini yaratabilirsiniz. Bu, çocuklarınızın bayılacağı, oldukça basit bir fikirdir.

 • Lastiği sadece derinlemesine temizlemeli, boyamalı ve biraz süslemelisiniz.
 • Sonra, esnek kordon ya da ip kullanarak güçlü bulduğunuz bir daldan asın.

Tüm yapmanız gerekenler bu kadar! Artık kendi salıncağınıza sahipsiniz!

3. Saksı

araba lastikleri

Eski araba lastiklerini yeniden kullanmanın başka bir yolu da bunları kendi bahçemizde kullanmaktır. Nasıl mı? Çok kolay: tek yapmanız gereken onları saksılara dönüştürmek.

Örneğin, bir ağaç dikmek istiyorsanız, ona iyi bakmanız gerekir; bu yüzden yanlara doğru büyümesini, rüzgar tarafından devrilmesini veya köpeğinizin zarar vermesini ve hatta bahçede oynayan çocuklar tarafından üzerine basılıp ezilmesini engellemeniz gerekir.

 • Ağacınızı dikin ve bir çift kullanılmış araba lastiğinin içine yerleştirin.
 • Bunu yaparak onu koruyabilir ve yukarıdan sulayabilirsiniz.

Ayrıca, lastikleri saksılara dönüştürdüğünüz zaman, dayanıklı yapıları, bitkilerin toprağın basıncını sürdürmesine yardımcı olur ve kökleri içeride kalır. 

Bu dönüşümü kurmak için çeşitli yollar vardır. Onları doğrudan bahçenize yerleştirirseniz, sadece boyamanız yeterli olacaktır. Toprak ya da kir, bir iç taban olarak görev alacaktır.

Lastikleri farklı tipte bir zeminde yeniden kullanmak ve onları hareket ettirebilmek istiyorsanız, toprağın dışarı akmasını önlemek için bir taban eklemelisiniz. Ayrıca ufak kesiklerle birlikte, lastikleri düzenleyebilir ve tek tek ayrı bitkiler yerleştirebilirsiniz.

4. Bahçe aletleri ya da çöp konteynerleri

Eğer üç lastiğiniz varsa, bunları birbirinin üzerine dizebilir ve tel ya da başka bir malzeme kullanarak birbirlerine dikebilirsiniz, böylece birlikte kalırlar.

 • Sonra, bir tahta parçasından (lastiğin çapını kullanarak) bir daire kesin ve lastiklerin altına tutkalla sabitleyin (taban olacaktır).
 • Daha sonra, lastikleri eğlenceli renklerle boyayabilir ve işiniz bittiğinde, üzerine bir kapak ekleyebilirsiniz.
 • Böylelikle konteyner kullanıma hazır olacaktır.

Bir çöp kutusu yapmaya karar verirseniz, dolduğu anda çöpü boşaltmayı kolaylaştırmak için, içine bir çöp torbası geçirmeniz gerektiğini unutmayın.

Ayrıca bu yazıya da bakınız: Banyonuzu Dekore Ederken Yaptığınız 5 Hata

5. Dik yokuşlar için merdiven

araba lastikleri

Yokuşlarla çevrili kırsal bir alanda yaşıyorsanız, bu sizin için pratik bir seçenektir. Yukarı ve aşağı inip çıkarken size kolaylık sağlar.
 • Yapmanız gereken şey patikayı yapacağınız yolu hazırlamak ve sonrasında da yokuş boyunca merdiveni kurmak.
 • Lastikleri her adımda yerleştirin ve bu işlem için doldururken çıkardığınız toprağı kullanın.
 • Bu işlem onları güvenli bir şekilde yerinde tutacaktır.

Bu merdiven iklim değişikliklerine çok dayanıklı olacaktır.

Artık araba lastikleri ile geri dönüşüm yapmanın neden bu kadar iyi bir fikir olduğunu biliyorsunuz. Kullanmayı bıraktığınız nesneleri yeniden kullanmayı deneyin ve tutumluluk, yaratıcılık ve el işçiliği ile ilgili bazı ciddi gayeler kazanın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.