Arpacık Tedavisinde 8 Etkili Çare

Arpacık Tedavisinde 8 Etkili Çare

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Arpacık, çeşitli bakterilerin neden olduğu göz yakınında meydana gelen bir enfeksiyondur.

Dış arpacık genellikle göz kapaklarının kenarında, kirpiklerin dibinde ya da ter bezlerinde bulunan yağ bezelerinde görülür.

Öte yandan iç arpacık, göz kapağının iç yüzeyinde görülür.

Bu enfeksiyonlardan etkilenen gözde genellikle kırmızımsı bir şişlik olur. Bu şişlikler su ve irin ile doludur ve patlatılmamalıdır.

Bakterilerin bu şişlikten salınması, gözün içine ya da üstüne yayılmasına ve daha fazla arpacık üretmesine neden olabilir.

Bununla ilgili sorun, yeni arpacıkların genellikle daha acılı olmasıdır. İyi haber şu ki, arpacıklar göz işlevi ya da genel sağlık için bir tehlike oluşturmazlar.

Bir arpacık genellikle yaklaşık bir hafta gözde kalır. Daha sonra bağışıklık sisteminiz bakteriyi etkisiz hale getirdiğinde, herhangi bir zarara neden olmadan kendiliğinden geçer.

Komplikasyonlar nadirdir ancak ortaya çıkarsa kornea tahriş olabilir ya da göz kapağında enfeksiyon veya bozulma oluşabilir.

Olası bir arpacığın belirtileri şunlardır:

 • Şişmiş göz kapağı hissi
 • Kirpik hizasında kızarıklık
 • Işık hassasiyeti
 • Aşırı göz kırpma
 • Kontrol edilemeyen gözyaşı
 • Bulanık görme

Arpacık neden çıkar?

göz temizliği

Bakteriyel enfeksiyonlar bu hastalığın ana nedenidir. Bu enfeksiyonların nedeni ise, gözdeki yağ bezlerinin tıkanmasıdır.

Bu bezler tıkandığında yüz, göğüs ya da boyunda akne oluşumuna neden olan bir enfeksiyonun ilerlemesine izin verirler.

Yağ bezlerinin tıkanma nedenleri şunlardır:

 • Hijyen eksikliği
 • Kötü beslenme
 • Gözlere çok fazla dokunmak
 • Kirli havlu kullanmak
 • Sıvı kaybı
 • Bağışıklık sisteminin yetersiz kalması

Arpacığa Karşı Ev Tedavileri

Sarımsak

Herhangi bir güçlü karışımı gözünüze yaklaştırırsanız tahrişe neden olabilir, ancak sarımsak suyu, enfeksiyonu çabucak gidermenize yardımcı olur.

Sarımsak, antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde arpacığın hemen iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bir diş sarımsağı ezin ve etkilenen göz kapağına suyunun bir kısmını sürün. Arpacık iç tarafta bile olsa sarımsak emilir ve etkisini gösterir.

Sarımsak suyunu kullanırken gözünüzün içine girmediğinden emin olun. En iyisi, sarımsak suyunu sürmek için hafifçe nemlendirilmiş bir mendil kullanılmaktır.

Patates

Patates, vücuttaki hücre ve dokuları sıkılaştırıcı özelliğe sahip olduğu için iltihabı ve şişmeyi azaltabilir. Şişliğin indirilmesi iyileşmeyi hızlandıracaktır çünkü şiş bölgelere kanın ulaşması daha zordur.

Tek yapmanız gereken bir patates rendelemek, gazlı bezin üzerine biraz koymak ve etkilenen göz kapağına hafifçe bastırmaktır. Böylece arpacıklar çabucak yok olur.

Uygun hijyen şartlarını sağlayın

arpacık

Kötü hijyen alışkanlıkları, arpacıkların ana nedenidir.

Yeni çıkmaya başlayan bir arpacık varsa gözlerinizin etrafındaki alanı temiz tutmak için çaba harcamalısınız.

Böylece kir ve bakteriler oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Papatya ve yeşil çay

Lezzetli bir fincan yeşil çay ya da papatya çayı içtikten sonra çay poşetlerini buzdolabında saklayın. Soğudukları zaman onları doğrudan gözünüzün üzerine uygulayabilirsiniz.

Çaydaki antioksidan bileşikler enfeksiyonla savaşır ve arpacıktan hızlıca kurtulmanıza yardımcı olurlar.

Aloe vera

aloe vera tedavisi

Aloe vera yaygın kullanılan bir bitkidir, bu nedenle muhtemelen antibakteriyel ve iltihap sökücü özelliklerini biliyorsunuzdur.

Aloe vera yapraklarının içindeki jeli doğrudan iltihaplı göz kapağına sürerseniz size yardımcı olabilir.

Gözünüz iyileşene kadar günde birkaç kez bu kristal jelin küçük bir miktarını ovarak sürmeniz yeterli olacaktır.

Soğan

Soğan, gözlerimizi yaşartmadaki namına rağmen bakterileri çabucak yok edebilecek antioksidan ve antibakteriyel maddelerle doludur.

Aynı patates için yaptığınız gibi, sadece biraz soğan doğramanız ve gazlı bezin üzerine koyup, etkilenmiş göz kapağına bastırmanız yeterlidir.

Birazcık ağlamaya başlarsanız endişelenmeyin: bu sadece soğan işe yarıyor demektir.

Maydanoz

maydanoz

Bu bitkinin içeriği, arpacığın zehrini akıtarak bakterileri ve iltihabı ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Böylece iyileşme süreci hızlanarak iltihaplanma ve şişme azalır.

Maydanoz yapraklarını kaynatın ve soğuyunca bu toniği gözünüze uygulayın.

Zerdeçal

Zerdeçal da gözlerinize iyi gelebilecek iltihap sökücü ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 • Zerdeçalı suyla karıştırın ve kaynatın.
 • Temiz bir bezle arpacık üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Bunu günde iki ya da üç defa yaparsanız iyileşme sürecini hızlandıracaksınız.

Çoğu arpacık zararsız olmasına rağmen kimse rahatsız edici olduklarını inkar edemez ve bazı durumlarda başka problemlerin habercisi olabilirler.

Bu nedenle, arpacıkların sık sık gözünüzün içinde ya da dışında göründüğünü fark ederseniz, daha ciddi bir sorunun olmadığından emin olmak için göz doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.