Artık Muz Yemek Bambaşka Bir Boyut Kazanacak

Artık Muz Yemek Bambaşka Bir Boyut Kazanacak

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Muz yemek, fiziksel ya da zihinsel zorlu işlerin üstesinden gelmek için size güç verir. Bunun için yalnızca doğru zamanda muz yemeyi öğrenmeniz gerek.

Kilo vermeye çalıştığınız zamanlarda bazı gıdaları tüketmeniz diğerlerine göre daha kötü olsa da, kilo verme diyetleri bazen gıdalar hakkında yalan söyler.

Muz, kalorisi yüzünden insanların genellikle yemeyi kestiği meyvelerdendir. Fakat, önceden de pek çok kez söylediğimiz gibi, gıdalar yalnızca içerdikleri kalori değerlerine göre değerlendirilmemelidirler.

Hatta, nasıl yararlanacağınızı bilirseniz bazı yüksek kalorili gıdalar sağlığınız için faydalı olabilir ve birkaç kilo vermenizi sağlayabilirler. Yaptığımız en büyük hatalardan biri, neye ihtiyacımız olduğunu bilmememizdir. İnternette gezinirsiniz, diyetleri araştırırsınız ve onlara uyarsınız fakat işin aslı şu ki; o diyetler sizin ihtiyaçlarınıza uygun olmayabilir.

Ofiste çalışan biriyle, zamanının çoğunu ayakta ya da fiziksel olarak aktif olarak geçiren biri aynı şeylere ihtiyaç duymaz. Bu sebepten ötürü, yediklerinizden en iyi şekilde faydalanmanın yolu ne yediğinizin üstüne düşmektir.

Üstüne düşünmeniz gereken bir diğer şey ise içinde bulunduğunuz mevsimdir. Buz gibi havalarda vücudunuzun yazın olduğu gibi çalışmadığını unutmayın. Sıcak havalarda daha çok terlersiniz, tansiyonunuz düşer ve egzersiz yapmak için daha az enerjiniz olur. Ne yeyip içtiğiniz bu gibi etmenlere bağlıdır.

Muzun Faydaları

Muz Yemek ve Depresyon

suratına farklı fotoğraflar tutan kadın

Depresif olduğunuzda muz yemek neden iyi gelir? Çünkü muz, vücudunuzda seratonine dönüşen triptofan proteinini içerir. Seratonin beyninize ulaştığında huzurlu ve sakin hissedersiniz.

Eğer depresyondaysanız, muz yemek ihtiyacınız olan ekstra iyimserliği size sağlar. Bu tabii ki doktorların verdiği ilaçlarla aynı etkiyi yaratmaz fakat etkiyi güçlendirerek yaşam kalitenizi artırır.

PMS Belirtilerine Elveda

Regl döneminize doğru canınızın tatlı bir şeyler çektiği oldu mu? Hormonal değişiklikler, vücudunuzdaki şeker dengesini değiştirip canınızın şeker çekmesine sebep olur.

  • Şeker seviyenizi sabitlediği için bu durumlarda muz yemek harika bir çözümdür.
  • Ayrıca, diğer şekerlere göre daha sağlıklıdır çünkü tüm meyveler gibi muz da çok fazla lif içerir. Lifler vücudun ihtiyacı olmayan maddeleri vücuttan uzaklaştırır

Muz Yemek Sabah Bulantılarına İyi Gelebilir

tuvalette kusan kadın

Muz sabah bulantılarına iki şekilde iyi gelir:

  • Öncelikle, mide duvarınızı koruyan mukusun yeniden oluşmasını sağlar,
  • İkincisi, kusunca kaybedilen potasyumun geri alınmasını sağlar. Sonuç olarak, bulantı dolayısıyla meydana gelen kasılmalar azalır.

Öğünler arasında muz yemenizi öneririz.

Enerji Deposu Muz

Muzun sağladığı enerji hakkında fikir vermek gerekirse; bir adet muz yedikten sonra 90 dakika egzersiz yapabilirsiniz.

Fakat günlük hayatta yalnızca egzersiz yapmak için enerjiye ihtiyaç duymazsınız. Eğer bir şeyler atıştırmak için çok az vaktiniz olan yoğun bir işiniz varsa, muz yemek bir çözüm olabilir. Muz yemek daha çok üretken olmanıza da yardımcı olacak.

Bir muz yemenin ne kadar zaman aldığını bir düşünün. Bir dakika bile sürmez, değil mi?

Muz Yemek Sizi Uyanık Tutar ve Odaklanmanızı Sağlar

muz yemek

Bu, serotonin üretimi ile ilişkili olduğu gibi bir önceki madde ile de ilişkilidir. Düzgün şekilde düşünebilmeniz için rahat hissetmeniz fakat aynı zamanda da aktif olmanız gerekmektedir.

Kavramları ilişkilendirmek ve karar almak gibi eylemleri gerçekleştirmek için böyle hissetmeniz gerekmektedir. Bu sebepten ötürü, muz yemek beynini %100 kullanması gereken insanlar için idealdir.

Muz yemenin sizler için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bu birçok insan için mutluluk verici bir sürpriz. Artık muzun tadını daha çok çıkarabilirsiniz! İşin püf noktası muzu akıllıca ve belirli miktarda tüketmek. Vücudunuzu dinleyin ve ona ihtiyacı olanı verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.