Premenstrüel Sendromla Mücadele Etmek İçin 7 Yöntem

Beslenme alışkanlıkları ve adet döngüsü sırasındaki durum gibi çeşitli faktörler, premenstrüel sendromdan daha az etkilenmede belirleyici rol oynayabili
Premenstrüel Sendromla Mücadele Etmek İçin 7 Yöntem

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Premenstrüel sendromla (PMS) etkili bir şekilde mücadele edebiliyor musunuz?

Aslında, bu kolay bir iş değildir çünkü kadınların %70’inden fazlasının premenstrüel sendromdan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

Şüphesiz, kadınları en çok etkileyen durum budur. Eğer şanslıysanız bu dönemi hafif kramplarla atlatabilirsiniz. Aksi takdirde, ruh halinizde değişimler, keskin ağrılar ve günlük hayata devam etmyi engelleyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Neyse ki, aşağıdaki ipuçları sayesinde premenstrüel sendromla mücadele etmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

1. Premenstrüel sendromla mücadele etmek için ananas tüketin

doğranmış ananas

Ananas tüketmek premenstrüel ağrıları engellemeye yardımcı olur. Lezzetli olmasının yanı sıra, ananas kolaylıkla bulabileceğiniz bir meyvedir. Proteinlerin sindirimini kolaylaştıran bir enzim olan bromelain içeren ananas, PMS ile ilişkili karın ağrılarını azaltır.

Ananaslı içecekler de aynı şekilde ağrıları hafifletir çünkü vücuttaki ödemi azaltır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Menstrüel döngünüz yaklaşırken, günde yaklaşık olarak 150 gram ananas tüketmenizi öneriyoruz.

Ananası doğranmış bir şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız, smoothielerinizin içerisine koyarak tüketebilirsiniz.

2. Masaj

Premenstrüel sendromla mücadele etmenin bir diğer etkili yolu ise, karnınızın alt kısmına dairesel hareketlerle masaj yapmaktır. Bunun kolay bir yolu ise, etkilenen bölgeye sıcak su torbası veya hafif bir baskı uygulamaktır.

İkinci bir seçenek ise doğal yağlar kullanarak masaj yapmaktır:

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı badem yağı (5 gr)
 • 1 çay kaşığı tarçın, ıtır yağı veya zencefil yağı (5 gr)

Hazırlanışı

 • İki yağı avuç içinizde karıştırın.
 • Ardından, kalçalarınız ve karnınız arasındaki bölgeye dairesel hareketlerle masaj yapın. 

3. Yemek yerken porsiyonlarınıza dikkat edin

salata yiyen kadın

Premenstrüel sendrom boyunca karnınız çok şişiyor mu? Bu rahatsızlık kesinlikle günlük rutininizi etkileyecektir ancak bunu önlemek mümkündür.

Yapabileceğiniz en iyi şey, yemeklerde porsiyonlarınızı azaltmaktır. Eğer çok miktarda karbonhidrat tüketirseniz, karnınızda şişkinlik hissedebilirsiniz.

Premenstrüel dönemlerinizde ortaya çıkabilecek açlık hissini görmezden gelmeye çalışın ve sağlıklı ve besleyici yiyecekler tercih edin. Buna ek olarak, günde 5 veya 6 öğün şeklinde, az ama sık yemelisiniz.

Eğer bazı yiyeceklerin sizi olumsuz etkilediğini fark ettiyseniz, bu yiyecekleri tüketmeyin. Her durumda, aşağıdaki besinlerin tüketimi konusunda dikkatli olun:

 • Tuz
 • Kahve
 • Çikolata
 • Narenciye meyveleri
 • Yağlar

4. Papatya çayı

Papatya çayı da premenstrüel sendromla mücadele etmede oldukça etkilidir. Lezzetli olmasının yanı sıra, ılık olarak içtiğinizde sizi oldukça rahatlatır.

Papatyanın ağrıları rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır ve bu sayede premenstrüel sendromdan kaynaklanan rahatsızlığınızı azaltır. Karnınızda ağrı ve rahatsızlık hissettiğinizde papatya çayı içebilirsiniz.

Bu sayede, günlük aktivitelerinize kolaylıkla devam edebilirsiniz. Papatya çayı tüketirseniz ve karnınızı rahatsız edecek yiyeceklerden uzak durursanız, adet döneminiz size fazla rahatsızlık vermeden geçecektir.

5. Aktif olun ve spor yapın

koşu yapan kadın

Menstrüel dönemlerinde pek çok kadın mümkün olduğunca yataktan çıkmamayı tercih eder.

Buna ek olarak, özellikle polikistik over sendromu olan kadınlar daha fazla rahatsızlık hissediyor.

Bununla birlikte, etkili bir biçimde spor yapmak, premenstrüel sendromla mücadele etmenize yardımcı olabilir. Tempolu bir spordan ziyade, yürüyüş yapmak sizin için daha iyi olacaktır.

Bunu yaptığınızda birkaç dakika içerisinde ne kadar rahatladığınızı ve günlük hayatınızda daha kolay bir şekilde devam edebildiğinizi göreceksiniz.

6. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin

Arkadaşlarınızla bir şeyler içmeye gider misiniz? Sigara kullanıyor musunuz? Alkol, sigara ve kahvenin pek çok insanın hayatının bir parçasıdır.

Bunlar çok yaygın olarak tüketilse de, burada önemli olan nokta kendinize arzularınıza yenik düşüp düşmediğinizi sormak ve alkol, kahve tüketiminizi ve sigara kullanımınızı birkaç günlüğüne bırakmaktır.

Bu ürünlerin hepsi, menstrüel dönemininzdeki rahatsızlıklarınızı özellikle de ağrılarınızı azaltabilir.

Premenstrüel sendromla mücadele ederken, sigara, alkol ve kahveden uzak durarak, sağlıklı beslenmeli ve bol su içmelisiniz. Bu sizin için biraz zor olabilir ancak bu şekilde ağrınızı azaltabilirsiniz.

7. Rahatlayın ve stresten uzak durun

parkta oturan kadın

Premenstrüel sendromla ilgili yapabileceğiniz en iyi şey, mümkün olduğunca stresten uzak durmaktır.

Bu, işiniz ve aile hayatınız nedeniyle çok da kolay olmayabilir. Ancak, mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Uyumadan önce biraz kitap okuyun. Özellikle sakin kitaplar seçebilirsiniz.
 • Yoga yapın. Esnek olmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, yoga yapmak gün içerisinde daha enerjik hissetmenize ve premenstrüel sendromdan kaynaklanan rahatsızlıkları azaltır.
 • Müzik dinleyin. Eğer sorunlar zihninizi meşgul etmeye devam ediyorsa, sakin ve huzur veren bir müzik listesi seçebilirsiniz.

Stresin direkt olarak hormonlarınızı etkilediğini unutmayın. Bu sebeple, menstrüel döneminiz yaklaştığında rahatsızlık hissiniz artabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.