Aşırı Aktif Mesane için 10 Doğal Tedavi

17 Ekim, 2018

Aşırı aktif mesane kişiyi mahcubiyet veren zor durumlara sokabilir, hele ki öksürük, gülme, hapşırma veya ani bir harekette oluşabilecek idrar kaçırma endişesi sürekli aklınızdaysa… Eğer acil bir durumda idrarınızı kaçırıyorsanız, üriner inkontinansınız var demektir. İyi haber, aşırı aktif mesane tedavisinde uygulayabileceğiniz 10 doğal tedavi yöntemimiz var!

1. Sıvı Miktarını Takip Etme

Bu, aynı rejim yaparken yediklerinizi takip etmek için tuttuğunuz yemek günlüğü gibidir, ama burada ne içtiğiniz, ne zaman içtiğiniz (örn. yatmadan önce…) ve sizde sorun yaratan içecekler (kahve veya soda gibi) hakkında genel bir fikre sahip olmak amacıyla, günde ne kadar sıvı aldığınız belirlenir.  

2. Gosha-jinki-gan

Japonya’da yapılan çok önemli çalışmalarda bitkisel bir ilaç olan  gosha-jinki-ganın hem kadınlarda hem erkeklerde, idrar yapma sıklığında azalma, mesane kasılmaları ve geceleri sık idrara çıkma sorunlarıyla olan ilişkisi saptanmıştır.

3. Mesane İdmanı

Aşırı aktif mesanenin en çok önerilen ve ilaçsız tedavisidir. Tuvalete gitme aralıklarını uzatarak mesane eğitilir.

4. Buchu Bitkisi

Buchu, Güney Afrika‘da mesane ve böbrek enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan bitkisel bir tedavidir, iltihap sökücü, antibakteriyel ve diüretik özellikleriyle idrar yollarını temizler ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bu yazımızı da okuyun:

En İyi 5 İltihap Söktürücü Meyve

5. Emici Pedler

Her ne kadar tedaviden ziyade tedariksel bir yöntem olsa da, kazara idrar kaçırdığınızı farkettirmemek için çamaşırlarınıza koyacağınız emici pedlerle acil idrar hissinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

6. Sabal Bitkisi (Saw Palmetto)

Medikal çalışmalarda sabal bitkisinin (saw palmetto, serenoa repens) özellikle prostat büyümesi hastalarında  iltihap sökücü özelliğiyle idrara sıkışmayı azalttığı tespit edilmiştir.

7. Pelvik Yer Egzersizleri

Kegel egzersizleri olarak da bilinen pelvik yer egzersizleri idrar yapmayı ve idrar akışını kontrol eden kasları güçlendirir.

8.  C Vitamini

Lemon (1)

C vitamini desteği,  oksidasyon stresiyle başetme özelliği nedeniyle önerilir.  Oksidatif stres, mesane etrafındaki sinir liflerini irite ederek idrar kontrolü kaybına yol açabilir.

9. Kilo Kaybı

Faza kilolu olmak eklemler için iyi değildir çünkü aşırı yük taşımak zorunda kalırlar. Obezite mesane etrafındaki mesaneyi tutan kasların esnekliğini zayıflatarak üriner inkontinansa sebep olabilir. Kilo vermek bu sorunu azaltacaktır. 

Bir göz atın:

Kilo Vermek İçin 5 Kolay İçecek Tarifi

10. Quercetin

Naturopati doktorları tarafından sıklıkla tavsiye edilen quercetin doğal bir iltihap sökücüdür, aşırı aktif mesaneyle ilişkili acil idrar hissinde azalma sağlar.

  • David Grotto. Lo mejor que puedes comer (Colección Vital): De la A a la Z, la guía nutricional definitiva para llenarte de energía, de salud. Penguin Random House Grupo Editorial México, 2014.
  • Biblioteca Nacional de Medicina de los EE. UU. Perforación gastrointestinal, 2018. [Internet]. (Consultado el 23/10/2018). Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000235.htm
  • Augustin Grisolle, Gaspar y Roig. Tratado elemental y práctico de patología interna, Volumen 2. Universidad Complutense de Madrid, 2008.