Aşkta Beraber Kalabilmek İçin Mücadele Etmeye Her Zaman Değer Mi?

Eğer beraber kalabilmek için sadece tek taraf mücadele ediyor ama diğeri hiçbir efor sarfetmiyorsa, ilişkinin gelecek vadetmediğini ve bir an önce bu ilişkiyi sonlandırmanız gerektiğini anlamalısınız
Aşkta Beraber Kalabilmek İçin Mücadele Etmeye Her Zaman Değer Mi?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Beraber devam etmek için mücadele etmek çok romantik gelebilir. Ancak işler bu noktaya geldiğinde sayılı günleri kalan bir ilişki için savaşmaya gerçekten de değecek mi?

Bunun cevabını verebilmek için mücadelenizin arkasındaki amaç ile bununla savaşma yönetiminiz hakkında düşünmeniz gerekiyor.

Belki de partneriniz tarafından fiziksel ya da psikolojik şiddet görüyorsunuz ama ilişkinizin devam etmesini istediğiniz için yanında kalmaya devam ediyorsunuz.

Beraber olmak için savaşmak her zaman mantıklı mıdır? Birçok kişi aşkın bir savaş olmaması gerektiğini söyler. Aşk iki tarafın da günbegün beraber yarattığı bir süreçtir.

Bu yazımızı da okuyun: İlişkide saygı için 5 anahtar

Ortada bir mücadele varsa, bir şeyler iyi gitmiyor fakat siz bunu kabullenmek istemiyorsunuz demektir. Aranızda oluşan duvarı yıkmaya çalışırsınız.

Beraber kalmak için mücadele etmek büyük bir çaba ister

beraber kalmak

Beraber kalmak için mücadele ederken enerjinizi boşa harcıyor olabileceğinizi unutmamak çok önemlidir. Ne de olsa bütün zamanınızı ve eforunuzu çökmek üzere olan bir ilişkiye adıyor olabilirsiniz.

Belki de aynı kişiyle birçok kez ayrılıp barışmışsınızdır. Biz buna “kesintili ilişki” diyoruz.

Belki de partneriniz uzakta yaşıyordur ve bu hiçbir zaman değişmeyecektir. Yine de dibe vurduğunuzda bile hala umut dolu ve gerçekçi olmayan beklentiler içine girersiniz. 

Bu savaşı sona erdirme gücü tamamen sizde olsa da neredeyse hepimiz bile bile ilişkiyi sürdürmeye çalışırız.

Aşk her şeyi haklı çıkarıyormuş gibi gelir ve bunun altında kuvvetli bir inanış yatar: aşk için savaşmalı ve direnmelisinizdir. Fakat bu gerçekten de doğru mu?

Bu kişiden kişiye göre değişir. Eğer çift kesintili bir ilişkideyse ve her yeniden bir araya geldiklerinde bu sadece birkaç ay sürdürülebiliyorsa, bu çift dinamiklerinin her zaman böyle olacağını ne zaman fark eder?

Eğer ilişki uzun mesafeliyse ve çift gelecekte asla beraber olamayacak gibi görünüyorsa, iki taraf da ilişkiyi yürütebileceklerine ilişkin gerçekçi olmayan bu umutlarını nereye kadar sürdürebilir?

“Bizim zamanımızda ilişkileri yürütmek daha zordu”

yaşlı kadın

Yaşlılardan sıkça duyduğumuz bu söz iyi bir noktaya değiniyor.

Bugünkü ilişkiler eskiden gösterilen çabalara kıyasla daha kolay kuruluyor. Ancak durum her zaman böyle olmaz.

Bir ilişki için mücadele etmek, “bana kötü davranan, saygı göstermeyen veya beni aşağılayan partnerime karşı sabırlı olmalıyım” ya da “bana ihanet etmesine göz yummalıyım” olarak asla anlaşılmamalı.

Hayır. İlişkilerde katlanılacak şeyler vardır ama bu, taraflardan birinin diğerine acı çektirmesini haklı çıkarmaz.

Örneğin, eğer kişilerden biri işsiz kaldıysa ekonomik sıkıntılar yaşanabilir ya da çocukları aşırı derecede asi olabilir…

Bu gibi durumlarda iki tarafın da çaba göstermesi gerekir ki kontrolleri dışında gelişen durumlara göğüs gererek ilişkilerini sürdürebilsinler. 

Eğer taraflardan biri size acı çektiriyorsa neden buna katlanasınız ki? Sizi mahvetmesine izin vermek için mi?

Aşk her şeyi affetmez

çift

İlişkiyi sürdürebilmek için mücadele etmeniz gerektiğinde, bu ilişki için çaba göstermeye değip değmeyeceğini tekrar düşünmenizin vakti gelmiştir.

Daha önce gösterdiğimiz örneklerde, ilişkilerde bazen doğrularımıza ters düşen durumların söz konusu olduğunu görebilirsiniz. Buna rağmen aşk uğruna savaşmaya devam edersiniz.

Belki de aşkın her şey demek olmadığını ve her şeyi çözemeyeceğini unutmuşsunuzdur. Sizi en sonunda inciten birine aşık olabilirsiniz ama buna katlanmanız gerekmiyor.

Unutmayın: Önceliğiniz kendinizsiniz. Ne de olsa en önemlisi sizin mutluluğunuz ve boşa kürek çekiyorsanız, kendinizi kandırmayı bırakmanın ve artık havlu atmanın vakti gelmiş demektir.

Dahası, en doğru kararları verebilmek ve en önemlisi de sadece sizin sorumluluğunuzda olan çabalarınızın boşa gitmesini önlemek için büyük resme bakmayı öğrenmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.