Aspirin ve Yoğurt Maskesi ile Cildinizi Temizleyin

Bu maskedeki maddeler çok etkilidir, ancak doğal olduklarından dolayı sonuçların ortaya çıkışı biraz daha uzun sürebilir. Dengeli bir diyetle ve güneşten korunarak bu uygulamayı tamamlayın; sonuçlara bayılacaksınız!
Aspirin ve Yoğurt Maskesi ile Cildinizi Temizleyin
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sürekli UV ışınlarına maruz kalmak ve hormonal değişiklikler, yüzünüzdeki lekelerin iki önemli nedenidir. Bugün bu lekeleri temizlemek için sizinle aspirin ve yoğurt maskesi tarifi paylaşacağız.

Ciltte leke oluşumu giderek daha da yaygınlaşan bir durum haline gelmiştir ve bu lekeleri önlemek için her geçen gün yeni bir ürün çıkmaktadır. Sorun şu ki bu ticari tedaviler oldukça pahalıdır.

Maalesef, bunun gibi bir şey için kolayca para harcayacak maddi imkanlara sahip olmayabiliriz. Buna ek olarak, bu ürünlerin içindeki bazı kimyasal bileşikler hiç sağlıklı değildir ve hassas ciltler üzerinde zıt reaksiyonlara neden olabilir.

İyi haber şu ki, cildinizi sert bileşenlerine maruz bırakmadan bu lekeleri temizlemenize yardımcı olan düşük maliyetli, doğal çözümler bulunmaktadır. Bunları bulması kolay malzemeler ile hazırlayabilirsiniz.

Bugün, yüzünüzü belirgin şekilde iyileştirecek aspirin ve yoğurtlu maske tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu tarife bayılacağınızdan eminiz. Makalemizi okumaya devam edin.

Aspirin ve Yoğurdun Cilde Faydaları

yüz maskesi yaptıran kadın

Aspirin, son yıllarda birçok deri problemine yardımcı olan düşük maliyetli bir madde olduğu için popüler hale gelen bir ilaçtır. Genellikle ağrı ya da kardiyovasküler sağlık için kullanılır.

Bununla birlikte, aspirinin içindeki kimyasal bileşikler cildinize özel etkiler sağlar. Aspirin, kremlerde ve peeling ürünlerinde kullanılan hidroksi asit olarak bilinen ve yağda çözülebilen bir madde içerir.

Bu madde izleri ve lekeleri daha az farkedilir kılar, iyileşmeyi hızlandırır, üstelik cilde bulaşan kirlerden kurtulmayı sağlar. Buna ek olarak aspirindeki salisilik asit, anti-inflamatuar ve yaşlanma karşıtı etkiler yaratır.

Bu nedenle ciltte emildikten sonra sivilcelerle savaşır ve erken yaşlanma belirtilerini önler. Bu tarifte, aspirinin etkisini, onlarca yıldır doğal bir kozmetik ürün olarak kullanılan harika yoğurdun özellikleri ile birleştireceğiz.

Yoğurt; laktik asit, antioksidanlar ve probiyotikler ile birlikte cildin pH seviyesini düzenler ve ölü deri hücrelerinin yok edilmesini teşvik eder. Cildinizi iyileştirir ve temizler. Düzenli olarak uygulandığında, yara izleri ve lekeler daha az fark edilir hale gelecektir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Cilt Lekeleri için Maydanoz

Aspirin ve Yoğurt Maskesi Nasıl Hazırlanır?

aspirin ve yoğurt maskesi tarifi

Bu aspirin ve yoğurt maskesi için ihtiyacınız olan tek şey birkaç dakikadır. Genellikle lekeleri azaltmak için sürülür ve aynı zamanda ciltteki yağ üretimini kontrol etmek ve gözeneklerinizi temizlemek için kullanılabilir.

Buna ek olarak, özellikle vücudunuzda fazla toksin biriktiğinde, serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltmak için çok iyi bir seçenektir. Gelin bu aspirin ve yoğurt maskesi için gereken hazırlık sürecine bakalım.

Malzemeler

 • 6 aspirin tableti
 • 1/4 bardak sade yoğurt (50 g)
 • 2 çorba kaşığı bal (50 g)

Hazırlık

 • İlk olarak, aspirini toz haline gelene kadar bir havanda öğütün.
 • Ardından, temiz bir kaba koyun ve sade yoğurt ve balla karıştırın.
 • Krema kıvamına gelene kadar karıştırın
 • Cildinize uygulayın.

Aspirin ve Yoğurt Maskesi Nasıl Uygulanır?

 • Gece, makyajınızı çıkardıktan ve yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra, maskeyi yüzünüzün tüm bölgelerine yayabilirsiniz.
 • Maskenin yaşlanmayı önleme yeteneklerinden yararlanmak için, isterseniz boynunuza ve göğsünüze de uygulayabilirsiniz.
 • Uyguladıktan sonra, 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.
 • Durularken, ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olmak için cildinize yumuşak dairesel hareketler yapın.
 • Ardından etkileri artırmak için nemlendirici bir krem uygulayın.
 • Haftada en az 3 kez tekrar edin ve her zaman güneş kremi kullanmayı unutmayın.

Akılda Tutulması Gereken Birkaç Nokta

Bu yüz maskesindeki bileşenler genellikle istenmeyen yan etkilere yol açmaz; ancak yüzünüze uygulamadan önce cildinizin küçük bir alanında test etmeniz iyi bir fikirdir.

Tahriş ya da yanma ile karşılaşırsanız kesinlikle kullanmayın. Sonuçları görmek için tedaviyi birkaç kez uygulamanız gerekir.

İyi ve yeterince beslenerek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar su içerek ve nazik yüz ürünleri ve makyaj malzemeleri kullanarak bu maskenin etkilerini arttırabilirsiniz. Denemeye hazır mısınız? Önerilerimizi takip edin ve bu ev yapımı, düşük maliyetli yüz maskesinin gerçekten ne kadar muhteşem olduğunu göreceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arif, T. (2015, August 26). Salicylic acid as a peeling agent: A comprehensive review. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. Dove Medical Press Ltd. https://doi.org/10.2147/CCID.S84765
 • Mateus, R., Moore, D. J., Hadgraft, J., & Lane, M. E. (2014). Percutaneous absorption of salicylic acid – In vitro and in vivo studies. International Journal of Pharmaceutics475(1), 471–474. https://doi.org/10.1016/j.ijpharm.2014.08.061
 • Lee, W. J., & Lucey, J. A. (2010). Formation and physical properties of yogurt. Asian-Australasian Journal of Animal Sciences. Asian-Australasian Association of Animal Production Societies. https://doi.org/10.5713/ajas.2010.r.05
 • El-Abbadi, N. H., Dao, M. C., & Meydani, S. N. (2014). Yogurt: Role in healthy and active aging. American Journal of Clinical Nutrition99(5). https://doi.org/10.3945/ajcn.113.073957

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.