Avokado Çekirdeğini Yemeniz İçin Dokuz Neden

Avokado içindeki antioksidanlar, cildin erken yaşlanması ile savaşta yardımcıdırlar. Dahası, bu meyve, kolajen üretimini arttırarak kırışıklık oluşumunun engellenmesine de yardımcı olur.

Avokado hem çok lezzetli; hem de içerdiği antioksidan ve doğal yağlar sayesinde birden çok faydası olan, sağlıklı bir meyvedir. Ancak birçok insan, yüksek besin değeri içeren ve diğer besinlerle kombinlendiğinde yaşam kalitesinin artmasını sağlayıp birçok sağlık sorununa çözüm getirebilecek olan avokado çekirdeğini gözardı etmektedir.

Hem bu şekilde tüketilegeldiğinden hem de damak tadı açısından, bizim için yenebilecek olan kısım avokadonun meyve olan kısmıdır. Bu yüzden de çoğu zaman, ne denli sağlıklı olduğunu bilmeksizin, avokadonun çekirdeğini çıkarır ve çöpe atarız. Şurası bir gerçek ki, birçok insan, avokado çekirdeğinin yüksek oranda lif ve amino asit içerdiğinden ve bunların birçok hastalığın tedavisinde ve bu hastalıklardan korunmada önemli rol oynadığından habersizdir. Avokado çekirdeği ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyor musunuz? O halde okumaya devam edin!

Kolesterolü Kontrol Altında Tutar

Avokado, kandaki iyi kolesterol seviyesini arttırırken, kötü kolesterol seviyesini de düzenler. Ancak birçok insan bilmez ki, avokadoda bulunan amino asitlerin %70’i çekirdek kısmında bulunmaktadır. Bu sebeple de bu denli müthiş bir içeriğe sahip olan avokado çekirdeğini tüketmek yerine çöpe atarlar. Avokado çekirdeği, kötü kolesterol seviyesini dengede tutar ve uzun vadede kardiovasküler hastalıklara yakalanma riskini ciddi oranda azaltır.

Mide Problemleri ile Savaşır

mide-problemleri

Avokado çekirdeği, gastrointestinal sistem iltihaplanmalarını düşürücü ve ishal ile mücadele edicidir. Bundan faydalanmak isterseniz, orta boy bir avokado çekirdeğini çıkarın ve tüketmeden önce, yumuşaması için kaynar suda yaklaşık on beş dakika kadar bekletin. Soğumadan yiyin. Bu faydalarına ilaveten, avokado çekirdeği ayrıca, enfeksiyonlarla ve diğer birçok mide düzensizliği ile savaşır.

Tümörlerle Savaşır

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, avokado çekirdeği tüketmenin, yüksek flavonoid içeriği sayesinde tümörlerin büyümesini engelleyici olduğunu göstermiştir.

Kilo Vermeyi Teşvik Edicidir

avokado-cekirdegi

Avokado çekirdeği, doğru diyet ve egzersiz programı ile tamamlandığında, termojenik etki ederek, yağ yakımını kolaylaştırır. Bundan faydalanmak için; bir adet ezilmiş avokado çekirdeğini iki fincan kaynar suya ekleyerek bir çay yapın. Bu çayı günde üç sefer tüketin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Müthiş anti-enflamatuar içeriği sayesinde avokado çekirdeği, bağışıklık sistemine ihtiyacı olan ekstra enerjiyi verir, sağlıklı olmasına ve enfeksiyon ve solunum bozuklukları ile savaşmasına yardımcı olur. Bir diğer faydası ise; artrit ve diğer eklem problemlerinden şikayetçi kişilerde semptomları hafifletici etki etmesidir.

Erken Yaşlanmayı Engelleyicidir

erken-yaslanma

Avokado çekirdeği, erken yaşlanma ile savaşmada etkili antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca, kolajen üretimini de arttırarak, kırışıklıkların erkenden belirginleşmesinin önüne geçerek, cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Katarakt ile Savaşır

Avokado çekirdeği, kataraktı daha oluşma aşamasındayken, yok bile edebilir. Bunun için; sabah ve akşamları gözünüze çekirdekten elde edeceğiniz avokado yağından sadece birkaç damla damlatın. Kullanacağınız yağ, taze ve tamamen steril olmalıdır.

Saçlara Parlaklık Verir

sac

Avokado çekirdeğinde bulunan doğal yağ, zeytinyağı özütüne benzer. Kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Müthiş özelliklerinden bir tanesi de, saçı kepekten koruyarak, ona olağanüstü bir parlaklık vermesidir.

Tiroide Yardımcı Olur

Avrupa’da yapılan tıbbi araştırmalara göre, avokado çekirdeği, tiroid problemlerini kontrol altında tutmaya faydalı içerik ve özelliklerdedir. Özellikle obezite ile savaşta oldukça etkilidir.

Avokado Çekirdeğinden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Bahsettiğimiz bütün faydalarını göz önünde bulundurarak; umuyoruz ki bir sonraki sefere, bu müthiş çekirdeği atmak yerine tüketmeyi tercih edeceksiniz. Bu çekirdekten maksimum fayda sağlamak için çay olarak demleyebilirsiniz, salatalara veya smoothie içeriğine ekleyebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın: Avokado çekirdeğini her zaman güzelce yıkayarak ve kurutarak tüketmelisiniz. Ocakta veya tost makinesinde kurutabilirsiniz.