Ay Döngüsü Yaşamınızı Etkileyebilir mi?

Dolunaya yakın günlerde, derin uyku ile ilgili serebral aktivitelerde %30 azalma olur ve bu nedenle uykuya dalmamız daha uzun sürer ve daha az uyuyabiliriz.
Ay Döngüsü Yaşamınızı Etkileyebilir mi?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Ayın yaşamınızı etkileyebilme ihtimalini hiç düşündünüz mü? Ay döngüsü ruh haliniz ve kişiliğiniz üzerinde farkedilebilir değişikliklere neden oluyor mu?  Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Dünyanın uydusu olan ayın, çocukluğumuzdan itibaren üzerimizde hem fiziksel hem de duygusal etkileri olduğu söylenir.

Ay, gezegenimizin tek uydusu olmasına rağmen hala çok büyük bir gizemdir. Tüm yaşamımız boyunca etkisi üzerimizde olan ay hakkında daha çok şey öğrenip bu etkileri kendi avantajınıza çevirebilirsiniz.

İsveç Basel Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, ay döngüsü uyku düzenimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Dolunaya yakın günlerde, derin uyku ile ilgili serebral aktivitelerde %30 azalma olur ve bu nedenle uykuya dalmamız daha uzun sürer ve daha az uyuyabiliriz.

Şu da ilginizi çekebilir: Ay İnsanları Nasıl Etkiliyor?

Ay döngüsü ve buna bağlı değişiklikler

dolunay

Ayın konumuna göre, üzerimizdeki etkisi değişebilir:

Yeni ay

Ay döngüsü yeni başladığı sırada, güneş ile aynı hizadayken yeni ay olarak adlandırılır. Bu dönem yeni hedefler koymak için harika bir dönemdir. Bu hedefler hem geleceğe dair projeler olabilir hem de sigarayı bırakmak, yeni bir diyete başlamak, bedeninizi alkolden arındırmak gibi şeyler olabilir.

Bu dönemi psikolojik açıdan değerlendirirsek, zihnimiz üzerindeki kontrolümüz hem daha fazladır hem de alışkanlık değişikliklerinden ortaya çıkabilecek gerginliklerin üstesinden gelebilecek kadar dingindir.

Ayrıca bu dönem meditasyon yapmak, bedeninizi arındırmak, ağaçlarınızı budamak veya daha hızlı uzamasını sağlamak için saçınızı kesmek için de çok uygundur. Yeni ay evresinde bilincinizin gizli kalan kısımlarını da keşfetmeyi deneyebilirsiniz. Bu evre 2-3 gün sürmektedir.

Hilal

Yavaş yavaş ay büyürken bedeniniz de her şeyi daha hızlı ve çok çekmeye başlayacaktır. Bu evrede beden hem maddeleri hem de olayları daha farklı işleyecektir, bu nedenle bu evre vitamin diyetine başlamak için çok uygundur. Ancak bu evrede kilo almak da çok daha kolaydır, bu yüzden dikkat etmelisiniz.

Hilal evresi noksanlık/yoklukların üstesinden gelmek için iyi bir dönemdir ancak bir şeyi fazla tüketirseniz bedeniniz normale dönmekte zorlanabilir. Bu nedenle hilal evresindeyken alkol tüketmenizi önermiyoruz, çünkü alkolün etkileri bu evrede çok daha zararlı olabilir.

Eğer saçınızı ve tırnaklarınızı uzatmak istiyorsanız, hilal evresinde kesmelisiniz. Bu evrede cildiniz daha iyi emeceği için merhemler, jeller ve kremler gibi saç bakım ürünleri çok daha etkili olacaktır. Ayın hilal evresinde bedeninizi arındırmak daha zorlu olabilir ve uzun sürebilir.

Bu evre yaklaşık 13 gün sürer. Bu süreçte enerji verici ve canlandırıcı aktiviteler yapmanızı öneriyoruz. Ekonomik olarak ise, bu dönemin kredi veya borç almak, iş aramak, satış yapmak ve yatırım yapmak için iyi bir dönem olduğu söylenir.

Ayrıca sözleşme hazırlamak ve ortaklıklar kurmak için de güzel bir dönemdir. Meyve ağaçlarınızı bu dönemde budamamalısınız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Duygusal Yorgunluk: Enerjinizi Geri Kazanın

Dolunay

Ay dolunay evresindeyken güneşin tam zıt tarafındadır ve ışıkla doludur. Bedenimizdeki dokular büyük bir baskı altındadır ve bu farklı duygulara neden olabilir. Başka bir deyişle içimizdeki içgüdüsel taraf “uyanır” (halk arasındaki kurtadamların dolunayda ortaya çıkma efsanesinin kökeni de budur). Beden daha çok su tutmaya başlar ve çok daha kolay şişer.

Bu evrede yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Hisler, duygular ve algılar çok daha derinleşecektir ve psikomatik sorunlar, uyku bozuklukları, insomnia ortaya çıkabilir; kabuslar veya daha canlı ve gerçekçi rüyalar görebilirsiniz.

Dolunay evresinde kilo vermek için diyete başlamanızı önermiyoruz. Ayrıca ilaçların yan etkilerine karşı da daha dikkatli olmalısınız. Baş ağrıtıcı şeylerden sakınmaya çalışın ve espri anlayışınızı kaybetmeyin; her şeyi ciddiye almayın ve tartışma çıkartmayın.

Birkaç saat süren bu evrenin etkileri çok net farkedilebilir; örneğin yaralarınız çok daha fazla kanayacaktır, ayrıca bu durum kadınların adet döngüsü için de geçerlidir. Bu dönemde ameliyat olmak biraz daha fazla riskli olabilir. Dolunay sırasında insanlar normalden daha agresif davranabilirler.

Bir inanışa göre dolunaydan 6 saat önce ve 6 saat sonra yaptığınız her şey başarıya ulaşırmış. Bu süreçte hem doğum oranlarında hem de sinirler ile alakalı hastalıklarda artış olur. Saçları çok ince olan kişiler, saçlarını bu evrede kesebilirler.

Küçülen ay

Bu evrede beden ihtiyacı olmayan her şeyden kurtulacaktır, bu yüzden önceki evrelerde biriken enerjileri atmak için çok iyi bir zamandır. Ayrıca yağ, ödem ve toksinleri bedeninizden çok daha rahat atabilirsiniz. Arınma ve detoks kürlerine başlamak, bedendeki şişliği ve ödemi azaltmak için çok uygun bir dönemdir.

Bu evre için önerilerimiz ise; direnç ve güç gerektiren aktiviteler yapmanız, bedeninizde birikmiş kötü şeyleri atmak için daha çok su içmeniz, diyete başlamanız, tırnaklarınızı ve saçlarınızı kesmeniz, siğil tedavileri uygulamanız, siyah noktalardan kurtulmak için bakım yapmanız ve yara izi tedavileri uygulamanız.

Bu evrede diş tedavileri ve ameliyatlar çok daha başarılı olur. Ayrıca bu evre hem meyve ağaçları ve sebzeler ekmek için hem de mevcut meyve ağaçlarını budamak için çok uygun bir evredir. Bu evreyi duygusal açıdan değerlendirirsek, bir ortaklığı veya ilişkiyi bitirmek için iyi bir zaman olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • César Augusto Arciniegas Suárez, C. (2012). Diagnóstico y control de material particulado: partículas suspendidas totales y fracción respirable PM 10. Luna Azul. https://doi.org/Inf.tecnol.4308it.09
  • Peña, Andrés. (1996). No Titlela luna y la fuerza de gravedad. Todo Sobre La Luna. https://doi.org/luna
  • Carrillo, P., Ramírez, J., & Magaña, K. (2013). Neurología del Sueño y su importancia: antología para el estudiante universitario. Revista de La Facultad de Medicina. https://doi.org/10.1016/j.ijcard.2006.12.093

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.