Ayak Nasırını Geçiren Yoğurt ve Sirke Tarifi

Ayak nasırlarından kurtulmak birkaç gününüzü alsa da, ilk uygulamadan itibaren ayaklarınızın daha yumuşak olduğunu farkedeceksiniz. Üstelik bu yöntem ayak kokusunu da geçirecek. Denemeye değer!
Ayak Nasırını Geçiren Yoğurt ve Sirke Tarifi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yoğurt ve sirke kullanarak ayak nasırlarından kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Daha fazlası yazımızda!

Belirli tip ayakkabıları giyme ve devamlı sürtünme, ayaklarınızın her hareketle birlikte acımasına sebep olur. Bunlar ayak tabanında, topuklarında ve ayak parmaklarında oluşan çirkin nasırların başlıca nedenleridir.

Nasırlar, ölü deri hücrelerinin ve nem eksiğinin sebep olduğu deri değişimleridir.

Vücudun bu bölümünde ortaya çıkan nasırların esas nedeni bakımsızlık. Çok önemli olmasına rağmen pek çok insan ayakların da özel bakım gerektirdiği gerçeğini görmezden geliyor.

Estetik görüntünün ötesinde asıl problem, nasırların acıya neden olması ve bazı enfeksiyon risklerini doğurmasıdır.

Kilit nokta olan bu sorunun tedavisi de büyük önem taşır. Bu yüzden, en iyi yol doğal malzemelerle nasırları döküp deriyi onarmaktır.

Yazının devamında, derinin iyileşme sürecini hızlandırırken mantar oluşumunu engelleyen muhteşem yoğurt ve sirke karışımını sizlerle paylaşacağız.

Kesinlikle denemelisiniz!

Nasırdan kurtaran yoğurt ve sirke tarifi

Nasırlardan kurtulmanın pek çok profesyonel ve geleneksel yöntemi olmasına rağmen, ayakların görünüşünü iyileştirecek bu tarif tamamen doğal malzemelerle hazırlanıyor.

Her iki malzeme de içerdiği asit ve nemlendirici maddeler sayesinde sertleşmiş ayakların yumuşamasını ve ayak derisinin PH dengesinin düzenlenmesini sağlar.

Ayrıca iltihap giderici ve anti bakteriyel yapısı enfeksiyon oluşumunu engeller.

Bir süre sonra, ağrıyı ve ağırlık hissini hafifleten kasların iltihaplanmasını giderirler.

Ayaklarınız için yoğurdun faydaları

yoğurt ve sirke içeren tarif

Yoğurdun ayaklarınız için en büyük faydası, yoğun laktik asittir. Bu içerik cildin doğal PH dengesini düzenler, mantar oluşumunu engeller ve aynı zamanda ölü hücrelerden arınmayı kolaylaştırır.

Ayrıca, önemli vitaminler, mineraller ve nemlendirici maddeler içerir. Cilt tarafından emildiğinde, iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi derinin yumuşamasını sağlar.

Üstelik yoğurtta iyileştirici maddeler, antioksidanlar ve yumuşatıcılar bulunur.

Elma sirkesinin faydaları

yoğurt ve sirke

Ayak sorunlarında en çok başvurulan yöntemlerden biri de elma sirkesidir.

Asetik asitin sayesinde ayak nasırını yumuşatır ve mantar oluşumunu önler. İçeriği kolayca deriye işler, yüzeydeki düzensiz birikintiyi düzeltir ve aşırı kuruluğu gidererek PH dengesini korur.

Mikroplara karşı bariyer oluşturarak enfeksiyonları ve kötü kokuları engeller. İlaveten, antibiyotik gücü sayesinde derideki çatlaklar ve lezyonlar için etkilidir.

Yoğurt ve sirke karışımı nasıl hazırlanır?

Kullanılan malzemeler %100 organik olmalıdır. Tatlandırılmış yoğurt veya işlenmiş sirke yeterli içeriğe sahip olmayacaktır.

Bu nedenle malzemeleri alırken, bu tarifin daha etkili olabilmesi için ürünlerin kalitesine dikkat etmelisiniz. 

Malzemeler

 • 1/2 fincan tatsız yoğurt
 • 1/4 fincan işlenmemiş sirke

Hazırlanışı

 • Yoğurt ve sirkeyi bir kapta karıştırın.
 • İyice karıştığından emin olun ve uygulayın.

Nasıl yapılır?

 • Gece yatmadan önce ayaklarınızı kokusuz sabun ve suyla yıkayıp karışımı uygulayın.
 • Ayaklarınızın özellikle nasırlı kısımlarını karışımla iyice kaplayın.
 • 30 dakika bekleyin.
 • Daha sonra ayaklarınızı sıcak suda 20 dakika bekletin.
 • Ayaklarınızı ponza taşıyla iyice ovalayın.
 • Ölü deriyi temizleyip ayaklarınızı iyice kurulayın.
 • Nasırlar tamamen geçene kadar her gün bu tarifi uygulayın.

Bu yoğurt ve sirke tarifi yalnızca destekleyici bir tedavidir. Bir uygulamada nasırlarınızdan kurtulamayacağınızı unutmayın. Bu yüzden ayaklarınız daha sağlıklı ve güzel görünmeye başlayana dek bu tarifi tekrarlamayı ihmal etmeyin.  İlginizi çekebilir ...

Ayak Nasırı İçin 7 Ev Yapımı Tarif
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayak Nasırı İçin 7 Ev Yapımı Tarif

Siz de nasırdan muzdaripseniz, ayak nasırı için bu 7 ev yapımı tarifi deneyebilirsiniz! Daha fazlası için okumaya devam edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Yeom G, Yun DM, Kang YW, Kwon JS, Kang IO, Kim SY. Clinical efficacy of facial masks containing yoghurt and Opuntia humifusa Raf. (F-YOP). J Cosmet Sci. 2011;62(5):505-514.
 • Yagnik, D., Serafin, V., & J Shah, A. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific reports, 8(1), 1732. https://doi.org/10.1038/s41598-017-18618-x

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.