Ayaktaki Su Toplamasına Doğal Tedaviler

Topuğunuz su topladığında patlatmamanız gerekir çünkü iltihap kapmasına neden olabilirsiniz. Eğer gerekiyorsa içindeki sıvıyı boşaltabilirsiniz.
Ayaktaki Su Toplamasına Doğal Tedaviler
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Eğer ilk defa giydiğiniz bir çift ayakkabıyla biraz uzunca yürüdüyseniz topukların ve ayak parmaklarının su toplaması ne demektir olduğunu biliyorsunuz demektir. Nasıl da acı verici! Peki ayaklarımız su topladığında ne yapabiliriz? İşte size yardımcı olacak bazı öneriler.

Yardım Edin, Ayağım Su Topladı!

su toplaması

Dar ve ayağımızı sıkan ayakkabılar her zaman sorun yaratır. Özellikle de yeni giymeye başladıysanız ve uzun bir süre ayağınızda kaldılarsa. Pek çoğumuzun yaptığı bir hata, ayakkabılarımızı çıkarır çıkarmaz su toplayan deriyi patlatmaktır.

Peki, patlatmak neden doğru değil? Çünkü iltihap kapmasına neden olabiliriz. Ayakkabılarınızı çıkardığınızda topuğunuzun su topladığını gördüyseniz, aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Bir leğeni tuzlu suyla doldurun: 5 litre sıcak suya 5 yemek kaşığı tuz karıştırın.
 • Su hala sıcakken ayaklarınızı içine batırın, ilk başta biraz acıtabilir ama bir kaç dakika içinde rahatladığınızı hissedeceksiniz.
 • 15-20 dakika boyunca ayaklarınızı dinlendirin.
 • Ayaklarınızı dikkatlice kurulayın ve su toplayan yerleri inceleyin. Eğer geniş bir alana yayılmışlarsa ve ayakkabılarınızı giydiğinizde acıtıyorlarsa, içindeki sıvıyı boşaltmak iyi olabilir. Bu işi, alkolle temizlediğiniz bir iğneyi kullanarak yapabilirsiniz. Ancak, genelde önerilen su toplayan yeri kendi kendine iyileşmesi için bırakmaktır, böylece daha hızlı geçer ve iltihap kapma olasılığı da azalmış olur.

Biraz Rahatlama İçin Aloe Vera

Aloe Vera, karşılaştığımız pek çok günlük soruna iyi gelir. Ayağınız su topladığında da yardımınıza koşacak olan yine bir parça aloe veradır.

 • Acıyı ve yanma hissini azaltır
 • Yaraları iyileştirir
 • Su toplayan bölgenin daha hızlı kurumasını ve ertesi gün daha az rahatsızlık vermesini sağlar

Bu tedaviden yararlanmak için tek ihtiyacınız olan 20 gr aloe vera jelidir. Bu, bitkinin ortasında bulunan şeffaf jeldir. Su toplayan ya da tahriş olmuş deriye uygulayın, üzerini bir bandajla kapatarak gece boyunca bekletin.

Karbonat da Su Toplaması için Faydalıdır

Ayağınız su topladığında, iyileştirmek için aşağıda verdiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz.

 • Ayaklarınızı bir leğende sıcak suyun içinde dikkatlice yıkayın. Ardından, leğenin içine beş dal taze biberiye atın. Biberiye, su toplayan yerdeki kirleri ve bakterileri temizlemeye yardımcı olacaktır.
 • Ayaklarınızı kurulayın
 • 200 ml suya 20 gram karbonat ve 40 ml hidrojen peroksit koyun ve iyice karıştırın.
 • Bir parça pamuk yardımıyla, bu karışımı su toplayan bölgeye bolca sürün. Karbonat ve hidrojen peroksit çözeltisinin tamamını uygulayın.
 • Bu karışımı günde iki kere uyguladığınızda, ertesi güne su toplaması olan yerin büyük oranda iyileştiğini göreceksiniz.

Basit Bir Tedavi: Sarımsak

Bu tedavi için tek ihtiyacınız olan üç diş sarımsak ve 100 gr kekik. Ayağınız su topladığında ya da tahriş olduğunda nasıl iyileştireceğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz? Öyleyse bir kenara not edin:

 • 5 litre suyu ısıtın ve içine 100 gram kekik ekleyin. Bu şifalı bitki dezenfekte etmek ve şişkinliği geçirmek için birebirdir ve su toplayan bölgeyi temizlemek için kullanılabilir.
 • Ayağınızı 20 dakika kadar kekikli suda dinlendirin ve sonra dikkatlice kurulayın.
 • Su toplayan yerleri inceleyin. Unutmayın, eğer çok büyük değillerse, iltihap kapmalarını önlemek için en iyisi içlerini boşaltmamaktır.
 • Üç diş sarımsağı iyice dövün ve iki adet bandajı macun kıvamına gelmiş sarımsaklarla kaplayın.
 • Su toplayan ya da tahriş olmuş olan bölgeye bu bandajları uygulayın. Sarımsağın, mükemmel bir doğal antibiyotik olduğunu ve her türlü yarayı ya da sıyrığı tedavi edeceğini zaten biliyorsunuz.
 • 15 dakika kadar beklettikten sonra bandajları alın. Durulamanıza gerek yok, sarımsağın etkisini göstermesine izin verin.

Ayağınızdaki su toplayan bölgeleri ya da tahrişleri iyileştirmek için burada sıraladığımız tedavilerden size uygun olanı seçebilirsiniz. Önemli olan önce ayaklarınızı yıkamanız ve seçtiğiniz tedaviyi (bu aloe vera da olabilir sarımsak da) daha sonra uygulamanız. Umarız bu uygulaması kolay önerilerimizi faydalı bulmuşsunuzdur. İlginizi çekebilir ...

Ayaktaki Çıkıntıdan Kurtulmanın 4 Etkili Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayaktaki Çıkıntıdan Kurtulmanın 4 Etkili Yolu

Bünyon olarak bilinen ayaktaki çıkıntılar, diğer faktörlerin yanı sıra yanlış ayakkabı seçimi, genetik faktörler veya yaşa bağlı olarak meydana gel...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.