Ayaklarınızdaki Nasırları Nasıl Giderebilirsiniz?

Ayaklarınızdaki Nasırları Nasıl Giderebilirsiniz?

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2019

Nasırlar veya sert noktalar pek çok kişinin ayağında ortaya çıkarlar. Nasırların en yaygın nedeni yanlış ayakkabı giymenin topuk, parmak ve ayak tabanı gibi bünyon olabilen yerlerde aşırı sürtünmeye neden olmasıdır. Nasırların esas amacı ayaklarımızı hasara karşı korumaktır, bu yüzden çok sürtünme olan yerlerde ortaya çıkarlar.

Eğer nasırları temizlemezseniz ağrı ve acıya neden olabilir, kanayıp enfeksiyon riskine davetiye çıkartabilirler. Şeker hastalarının doğru ayak bakımını uygulamaları çok önemlidir çüknü hasar görmüş bir nasırın dönüşeceği yara çok ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Unutmayın, şeker hastalığı dolaşım bozukluğuna neden olduğundan yaraların iyileşmesini zorlaştırır ve bu da şeker hastalarını daha hassas bir hale getirir. Bu yüzden eğer şeker hastasıysanız veya şeker hastalığı riski altındaysanız, ayaklarınızdaki yaralanma ve zedelenmeleri asla göz ardı etmemelisiniz.

Şeker hastaları dolaşım sorunlarının yanı sıra his kaybı sorunu da yaşarlar ve bu yüzden sık sık ayaklarında yara veya zedelenme olup olmadığını kontrol etmeleri gereklidir.

Bu yazımızda sizinle ayaklarınızdaki nasırları önlemek veya azaltmak için çeşitli öneriler ve nasırları geçirmek için doğal tedaviler paylaşacağız.

Öneriler…

 • Yürümeniz gerekiyorsa veya uzun süre giyecekseniz, yüksek topuklu ayakkabılar veya rahatsız ayakkabılar giymeyin.
 • Beklenmedik bir şekilde yürümeniz gerekirse diye yanınızda daima bir çift rahat ayakkabı taşıyın.
 • Ayaklarınızı nemlendirin ve her gün etki altında kalan yerlerine gereken özeni gösterin. Her hafta veya iki haftada bir ayaklarınızı ılık suda bekletin ve ponza tazı ile nasırlarınızı temizleyin.
 • Nasırlarınızı kesmenizi önermiyoruz çünkü nasırların altındaki deri çok hassastır ve yara açılmasına neden olabilirsiniz. Eğer nasırlarınızı kesmeyi deneyip alt deriyi keserseniz bu ağrınızı ve rahatsızlığınızı arttıracak bir enfeksiyona neden olabilir. Eğer sizi çok rahatsız eden büyük nasırlarınız varsa, daha kötü bir sağlık sorununa yol açmadan onları temizleyebilecek bir ayak sağlığı uzmanına gitmelisiniz.
 • Ayaklarınıza sürdüğünüz nemlendirici kremler özellikle ayaklar için üretilmiş kremler olmalıdır. Mağazalarda çeşitli markaların farklı fiyat aralığında pek çok ürününü bulabilirsiniz. Normal vücut nemlendiricileri ayaklarınızın ihtiyacını karşılamaya yetmeyecektir.
 • Bazı bölgelerde sürtünmeyi arttıran, kalın dikişli çoraplar giymeyin. Yumuşak ve tercihen pamuklu çoraplar giyin. Pamuklu çoraplar ayaklarınızın terlemesini ve terleme nedeniyle ortaya çıkan mantarları önlerler.
 • Herkesin yaptığını yapıp ayaklarınızı kışın unutup, onlara sadece görünecekleri yaz aylarında bakım uygulamayın! Ayaklarınıza tüm yıl boyunca özen göstermeli ve bakım uygulamalısınız.
 • Koruyucu jeller, ayakkabılarınızın ayağınızın belirli yerlerine sürtünmesini önlemek için kullanılabilirler.

Nasırlar için ev tedavileri

 Tedavi 1

ayak banyosu

İlk olarak ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin. Ardından ayaklarınızı sudan çıkartıp nasırlar üstüne bir yemek kaşığı karbonat ve birazcık su ile hazırlayacağınız bir krem sürün. Nazikçe masaj yapıp ponza taşıyla ovalayın.

Tedavi 2

4 yemek kaşığı papatya ve bir litre suyu kaynatın. Ayaklarınızı bu karışım ile nemlendirin. Papatya ayaklarınızı yatıştırıp sertleşmiş deriyi yumuşatacaktır.

Tedavi 3

dilimlenmiş limon

Bir dilim misket limonunu nasırlı bölgenin üzerine yerleştirin. Misket limonu dilimini, gece boyunca orada kalabilmesi için gazlı bez veya bandajla sarın.

İlgini çekebilir ...
El ve Ayaklardaki Nasırlardan Doğal Olarak Kurtulmak
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
El ve Ayaklardaki Nasırlardan Doğal Olarak Kurtulmak

El ve ayaklarda oluşan nasır, sadece sürtünme veya basıncın geçişini engelleyen, bir alanın korunmasından sorumlu, kalınlaşmış deri tabakalarıdır. • Freeman, D. B. (2002). Corns and calluses resulting from mechanical hyperkeratosis. American Family Physician.
 • Singh, D., Bentley, G., & Trevino, S. G. (1996). Callosities, corns, and calluses. BMJ.
 • Al Aboud AM, Badri T. Corns. [Updated 2019 Mar 2]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470374/