Sağlıklı Ayaklar için 10 Kural

Sağlıklı Ayaklar için 10 Kural

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2019

Ayaklarımız, vücudumuzun en önemli yerlerinden biridir ve çok fazla bakıma ve özene ihtiyaçları vardır. Sağlıklı ayaklar; günlük işleri hallederken daha güçlü olma, gün içinde karşılaşılan sıkıntılara karşı daha dayanıklı olma ve daha fazla konfor demektir.

Birçok kişi, ayaklarına canlılık ve yumuşaklık kazandırmak için ayaklarını ovmayı unutur. Ayrıca ev yapımı bazı ilaçların, ayaklarına ve tüm vücutlarına konfor sağlayabileceği gerçeğini de önemsemez.

Bu yüzden; dengenin ve vücudumuzun her bir bölümünün değerini göz önünde bulundurursak, temelden, yani ayaklardan başlayarak hayatınıza yeni bir perspektif kazandıracak bazı basit ve pratik yöntemleri benimsemeniz gerekir.

Ayaklarımızın yalnızca yorgunluktan değil, aynı zamanda ayakkabı sürtmesi, ayakkabı içinde terlemesi ve ayak ve ayak tırnaklarının yeterince nefes alamaması gibi faktörlerden de etkilendiğini unutmamak gerekir. Bu gibi durumlar; özellikle 50 yaş üstü kişilerde daha sık görülen küçük yaralara, mantara ve bazı rahatsızlıklara sebep olabilir.

Sağlıklı Ayaklar İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı ayaklar için stratejimiz, 10 kuraldan oluşuyor. Bunu, evde kolayca uygulayabileceğiniz ve gerçekten faydasını göreceğiniz 10 ana kuraldan oluşan bir el kitabı olarak düşünebilirsiniz. Bu 10 kuralı uygulamak için oldukça istekli ve sabırlı olmalısınız ve daima sağlığınızı düşünüp iyi hissetmelisiniz.

10 Kuralımız…

1. Kendinizi sıcaktan ve soğuktan koruyun

Kumsalda veya sıcak zeminlerde (havuz, sauna, spa veya evinizde) yalınayak yürümekten kaçının. Aynı şekilde, geceleyin ayağınız üşürse çorap giyin. Ayağınızı ısıtmak için sıcak su torbası veya elektrikli battaniye, serinletmek için de buz kullanmayın.

2. Ayağınızı her gün nazikçe yıkayın

Ayaklarınızın güçlü olmasını ve doğal ısıda kalmasını sağlamak için, her gün ılık su ve yumuşak, nötr sabunla yıkayın. Ayaklarınızı 10 dakikadan fazla yıkamamaya çalışın. Yıkadıktan sonra iyice kurulayın.

3. Nemlendirmeye özen gösterin

Ayağınızın çok nemli veya kuru olmamasına dikkat edin. Ayaklarınızın daima yeterli ölçüde yumuşak ve nemli olması gerekir. Bunun için doğal bir nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

4. Ayak tırnaklarınıza bakım yapın

Ayak tırnaklarınızı kesmek yerine törpülemenizi öneriyoruz. Bu işlemi haftada bir veya gerekli durumlarda daha sık yapabilirsiniz. Tırnaklarınızı şekillendirmenin en iyi yolu, karton törpüyle törpülemektir.

Ayrıca tırnaklarınızın renginde ya da dokusunda zamanla herhangi bir değişiklik veya pürüz olup olmadığını saptamak için zaman ayırmak da iyi bir fikir olacaktır. Bunun dışında, ayak bakım ürünlerinizi başkalarıyla paylaşmaktan daima kaçının.

5. Ayakkabı

Evde ve dışarıda uygun ayakkabılar giyin. Yeni ayakkabı aldığınızda, hemen çok sık kullanmayın. Yavaş yavaş kullanmaya başlayın. Ayakkabılarınızla rahat hissetmeniz ve ayakkabılarınızın çok küçük ya da çok büyük olmaması gerekir.

6. Tahriş edici maddelere dikkat edin

Ayak sağlığınızı korumak için, birçok soruna yol açabilen alkol, tuzlu su, jilet, iyot ve nasır sökücü gibi tahriş edici maddeler kullanmaktan kaçının. Yara bandı kullanırken, hipoalerjik olanları tercih edin.

7. Ayaklarınıza bakın

Kendinizi salmamalı, ayak bakımınızı günlük olarak yapmalısınız. Ayağınızı incelerken başkasının yardımına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, yardım alın. Ayağınızı incelerken özellikle yaralara, kesiklere, pürüzlere, çiziklere, su kabarcıklarına, şişiklere ve kırmızılıklara odaklanın. Ayağınızda bunlardan biri varsa, ayağınıza kaybettiği gücü geri getirecek çözümler araştırın.

8. Yürüyün

Her gün ayakkabılarınızı giyip yürüyün. 45 dakika ya da bir saatlik hafif yürüyüşler yapmaya çalışın. Ayaklarınızı çalıştırmak için, bacaklarınızı ve ayak bileğinizi kaldırıp indirin. Bunu günde iki veya üç kez, 5 dakika boyunca tekrarlayın. Yürümeye ek olarak veya yürümek yerine spor yapmak ve ayrıca sigara ve alkol kullanmaktan kaçınmak da faydalı olacaktır.

9. Glikozunuzu dengeleyin

Uygun miktarda şeker ve nişasta içeren sağlıklı bir beslenme programıyla kan şekerinizi daima sabit tutmaya çalışın. Bu bazen biraz zor olabilir ancak vücudunuzun ve ayaklarınızın size nasıl minnettar olduğunu göreceksiniz.

10. Randevu alın…

Ayağınızda herhangi bir yara veya zararlı olduğunu düşündüğünüz, kendi başınıza halledemeyeceğiniz bir anormallik olduğunda yapılacak en iyi şey bir ayak hastalıkları uzmanına görünmektir. Unutmayın; her zaman kendi ihtiyaçlarınızın farkında olmalı, gerektiğinde ayaklarınızı incelemelisiniz.

Bunlar İşe Yarıyor Mu?

İşe yarayıp yaramayacağı size bağlı. Tabi ki ayaklarınız izin verdiğiniz ölçüde sağlıklı olacaktır. Bu kurallar, sürekli olarak uygularsanız ve temel belirtileri unutmazsanız, sağlıklı ayaklara sahip olmak için çok işe yarayacaktır.

Sağlıklı Ayaklar İçin Tavsiyeler…

En önemlisi, nerede olursanız olun ayak bakımı konusunda daima istikrarlı olmanız. Ayaklarınızı daima incelemeyi ve ovmayı unutmayın ve sizin bir parçanız olduklarının bilincinde olun. Ayrıca ayaklarınıza tuhaf kimyasal maddeler ve ürünler uygulamayın.

Son olarak da, dengeli beslenmeye özen gösterin çünkü mantıksız ve konu dışı gibi görünse de, beslenmenize dikkat etmeniz, istisnasız tüm vücudunuza dikkat ettiğiniz anlamına gelir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.