Tırnak Batmasını Önlemek İçin Tavsiyeler

2 Aralık, 2018

Tırnak batması oldukça yaygın  ve rahatsızlık verici bir sorundur. Neyse ki doğru hijyen alışkanlığı ve bakımla tırnak batmasını önlemek mümkündür. 

Tırnak batması, genelde ayak başparmağının tırnağının büyürken kavisli veya kırık olması durumunda görülür. Tırnak eğilirse veya kırılırsa, normal bir şekilde büyümez ve içe doğru gömülür.  Bu durum, özellikle enfeksiyon söz konusu olduğunda büyük acı çekmenize yol açar.

Damar rahatsızlıkları, diyabet veya hissizlik yaşayan olan kişiler tırnak batmasını önlemek için daha fazla  özen göstermelidir. Aşırı durumlarda başparmağın ampütasyonu bile söz konusu olabilir.

Tırnak batmasını önlemek için aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurmakta yarar vardır:

Ayrıca bakınız:Yeni Trend: Kısmen Kalıcı Tırnaklar

1. Hijyeninize Özen Gösterin ve Tırnaklarınızda Kıvrılma veya Kırılma Olmadığından Emin Olun

Ayak tırnaklarınızı çoğu zaman göz ardı ediyor olabilirsiniz. Tırnak batmasını önlemek için tırnaklarınızın temiz olması gerekir. Anomalileri tespit etmek için tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Kırılan ya da çatlayan bir tırnağınızı hemen temizlemeniz ve mümkün olduğunca temiz tutmanız çok önemlidir.

Tırnağın cilt üzerindeki kısmı etkilendiyse, fazla baskı uygulamamanız en doğrusu olacaktır.

2. Rahat Ayakkabılar Giyin

tırnak batmasını önlemek ve rahat ayakkabılar

Moda, tırnak batmasının ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayabilir.

Ön kısmı dar ve sıkı olan ayakkabılar yaygın olarak kullanılıyor günümüzde. Bunlar çok şık görünse de, ayakkabılarınızın içinde parmaklarınızı hareket ettirebilmeniz çok önemlidir

Ön kısmı dar olan ayakkabılar giymekten kaçınmalı, en azından ayak parmaklarınızın yarım santimetre kadar bir hareket boşluğuna sahip olmasını sağlamanız gerekir.

Ayrıca ayakkabının üst kısmının tırnak üzerine baskı uygulamamasına dikkat etmelisiniz.

3. Kapalı Ayakkabı Giymekten Mümkün Olduğunca Kaçının

Tırnak batmasını önlemek için yapabileceğiniz bir şey de hava alan ayakkabılar kullanmaktır. Çünkü hijyen eksikliği yanında ayaklara yetersiz oksijen gitmesi de tırnak batması ve benzeri sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu nedenle, fırsat buldukça sandalet veya ön kısmı açık ayakkabılar giymeye çalışmalısınız. Ayrıca iki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymekten kaçınmalısınız.

4. Ayak Hastalıkları Uzmanına Görünün

tırnak batmasını önlemek

Ayak hastalıkları uzmanları ayak bakımı konusunda uzmanlaşmış doktorlardır. Dolayısıyla, doktorunuz, ayaklarınızın sağlığını korumak ve tırnak batmasını önlemek için size en büyük desteği sağlayacak kişidir.

Pedikür yaptırmayı seven kadınlardansanız, bu hizmeti sağlayan bir uzmana görünmenizi öneririz. Maalesef çoğu zaman bu hizmeti sağlayan kişiler yeterli bilgiye sahip olmamaktadır. Bu da enfeksiyon kapmanıza veya tırnak batmasının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ayrıca bakınız:Elbise Boyuna Uygun Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?

5. Tırnak Batmasını Önlemek İçin Tırnaklarınızı Kesin

Her ne kadar bir  uzmana görünmenizi önersek de, ayak tırnaklarınızı kendiniz de kesebilirsiniz.

Tırnaklarınızı doğal çizgisini izleyerek ve cilde fazla yaklaşmadan kesmenizi öneririz. Ayrıca geride kırık parçalar bırakmamanızı öneririz.

Bunun için yeterince büyük bir tırnak makası kullanmalısınız.

Tırnak Batmasını Önlemeyi Öğrenin

Tırnak batmasını önlemek sadece biraz dikkat ve doğru hijyen uygulamayı gerektirmektedir.

Ufak da olsa bir ağrı hissetmeniz durumunda durumu incelemesi ve çözüm sağlaması için bir ayak hastalıkları uzmanına görünmeyi ihmal etmeyin.