Ayak Baş Parmağı Sorunları ve Tedavi Yöntemleri

Ayakkabılarınızı seçerken, ayağınızı çok sıkmayan ayakkabılar seçmeniz önemlidir. Eve gelir gelmez de ayakkabınızı çıkarmalısınız; böylelikle ayaklarınız daha fazla acı çekmez.
Ayak Baş Parmağı Sorunları ve Tedavi Yöntemleri
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Ayak parmakları, ayakkabı vurana kadar veya eklem deformasyonları çok acılı olan yangılı ayak nasırını (halluks valgus) oluşturuncaya kadar aklımıza gelmez. Peki ayak baş parmağı yaralanmalarını önlemek için ne yapabilirsiniz? Ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Bugün yaygın ve genellikle kadınlarda olan ayak baş parmağı problemlerine ve yaralanmalarına odaklanmak istiyoruz ve nasıl tedavi edileceklerini de anlatacağız.

En yaygın ayak baş parmağı yaralanmaları ve problemleri

Günün büyük bir çoğunluğunu genellikle ayak parmaklarımız kapalı ve ayakkabılarımıza hapsolmuş bir şekilde geçiririz. Bu da ayak parmaklarımız için hiç de iyi bir seçenek değildir.

Farkında olmayabiliriz; fakat uygun olmayan ayakkabılar giymek artık gün geçtikçe daha da yaygın olmaya, parmaklar deformasyona uğramaya ve hareket eksikliği yüzünden zayıflamaya başladı.

Ancak bir şekilde bu sahte koruyucunun yarattığı sorunları dengelemelisiniz. Sadece giydiğiniz ayakkabı tiplerinden değil; aynı zamanda parmaklarınıza iyi gelecek küçük hareketlerden de söz ediyoruz. Öyleyse ayak parmakları ile ilgili en yaygın problemleri analiz etmek için aşağıya bir göz atalım!

1. Yangılı ayak nasırı (halluks valgus)

Bir çok insan der ki, yangılı ayak nasırı yanlış tipteki bir ayakkabıyı çok uzun süre boyunca giymekten meydana gelir; fakat bu tam olarak da doğru değildir. “Hiç ayakkabı giymeyen” insanların da bu deformasyonu yaşadıkları bilinmektedir. O zaman buna ne sebep olmaktadır?

 • Bazı insanlar bu durumdan muzdarip olmaya daha yatkınlardır. Bu anomali çoğu kez kalıtsaldır ve anneden kıza geçer.
 • Eğer genetik olarak bu duruma daha yatkınsanız ve kendinize uygun olmayan ayakkabılar giyiyorsanız, ya problem daha da kötüye gider ya da bu problemi şu an yaşamıyorsanız yakında ortaya çıkacak demektir.
 • Düz tabana sahip olma: Özellikle ayak parmaklarınız diğerlerininkinden daha fazla çıkıntı yapar. Aşırı büyük baş parmağı (Mısırlı ayağı olarak da bilinir) yangılı ayak nasırının oluşmasındaki en yaygın sebeptir.
 • Bunun sebebi baş parmağın en çıkıntılı parmak olmasıdır. Ayakkabılar tarafından daha çok sıkıştırılır ve zamanla yangılı ayak nasırına dönüşür.

Yangılı ayak nasırı nasıl tedavi edilebilir?

 • Açık olmak gerekirse, yangılı ayak nasırı her zaman önlenemez. Yani aile üyelerinizden birinde yangılı ayak nasırı var ise kapalı ayakkabılar giymekten erken yaşlardan itibaren kaçınmalısınız.
 • Ayak parmaklarının hareketlerini desteklemek için yürüme gibi egzersizler yapmak da çok önemlidir. Havlu, kıyafet gibi objeleri ayak parmaklarınız ile yerden kaldırmaya çalışın.
 • Eğer yangılı ayak nasırına sahipseniz bunun iltihaplanmasını önlemek önemlidir. Bunun için rahatlatıcı bir ayak banyosu hazırlayın, içindeki suya biberiye ve lavanta ekleyin.
 • Son olarak da, yangılı ayak nasırı düzgün yürüyerek engellenebilir. Eğer yürüme şekliniz de yanlış ise zamanla kemikte bir problem haline gelebilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir.

2. Batık tırnaklar

batık-tırnak
 • Batık tırnaklar çok sıkı ayakkabılar giymekten kaynaklanır ve neredeyse her zaman ayak baş parmağını etkiler.
 • Tırnağınızı kesme tarzınız da batık tırnağa sebep olabilir. Bazen çok kısa kesiyorsunuzdur veya kenarlarını düzgün kesmiyorsunuzdur. Bu da derinize batan bir nokta yaratır.
 • Çoğu insanın da aşağıya doğru eğri, deriye doğru batan tırnaklarla doğduğunu unutmayın. Bu insanlar batık tırnağa maruz kalmaya daha yatkındırlar.

Batık tırnakları nasıl önleriz?

 • Ayaklarınızı sıcak suda bekletin.
 • Tırnaklarınızı çok kısa veya çok sivri kesmeyin, bu sivri uçlar derinize zarar verebilir.
 • Baş parmağınızı sıkıştırabilecek aşırı sıkı ayakkabılar giymekten kaçının.

3. Baş parmağındaki nasır, iltihap ve acı

ayak banyosu

Kimde su toplama veya nasır olmamıştır ki? Bu çok yaygındır ve sizin için çok yorucu olabilir. Ayakta 26 kemik vardır ve bunlardan 14’ü parmaklardadır. P armaklarınız zarar görürse, düzgün yürüyemezsiniz; bu da güvenle ve rahatlıkla günü yaşayamayacağınız anlamına gelir.

Bu tip bir probleme ne sebep olabilir?

 • Yüksek topuklu ayakkabı veya çok sıkı çoraplar giymek
 • Kuru ayaklar
 • Ölü derilerin temizlenmemesi
 • Nasır genellikle sürtünmeden dolayı topukta, ayak baş parmağının veya küçük parmağın yanında görülür. Bu daha acılı bir problem olabilir.

Nasır veya sürtünmeyi tedavi etmek için ne yapabilirim?

 • Uzun süre kapalı ayakkabı giyiyorsanız, eve geldiğinizde rahatlatıcı bir ayak banyosu hazırlayın ve topuklarınızdaki ölü derilerden güzelce kurtulun. Parmaklarınıza masaj yapın ve yatağa gitmeden önce kuşburnu yağı sürün. Uyurken de rahat çoraplar giyin.
 • Nasırı ortadan kaldırmak için, 1 litre suda 100 gram ısırganı demleyin. Demlenen suyu bir leğene koyun ve 20 dakikalığına ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Ardından ponza taşı ile topuklarınızı ovun. Son dokunuş olarak da, ayaklarınıza ve parmaklarınıza papatya özü yağı ile masaj yapın.
İlginizi çekebilir ...
Ayak ve Bileklerde Şişme: Sebepleri ve Korunma Yöntemleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayak ve Bileklerde Şişme: Sebepleri ve Korunma Yöntemleri

Ayak ve bileklerde şişme, sık rastlanan bir durumdur; ama bu şişlikler uzun süre devam ediyorsa, bu ciddi bir sağlık sorun olabilir. Detaylar için ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.