Ayak Tırnağı Mantarı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Ayak tırnağı mantarı çok bulaşıcı bir enfeksiyon olmamasına rağmen, ayakkabı, çorap veya tırnak makası gibi kişisel hijyen ögelerini paylaşarak bulaşması mümkündür.
Ayak Tırnağı Mantarı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ayak tırnağı mantarı veya onikomikoz çok yaygın bir enfeksiyondur. İsminin çağrıştırdığının aksine hem elleri hem de ayakları etkilemektedir.

Ayak tırnağı mantarı olarak bilinen bu enfeksiyon tırnakların görüntüsünde bir dizi değişikliğe sebep olur. Bunun yanında çatlaklar, sarı renk ve rahatsız edici kaşıntı hissi de ortaya çıkabilir.

Genellikle ayak tırnağı mantarı, bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden kaynaklanan bir tepkidir. Bununla birlikte, şunlar da mantara yol açabilir:

  • Aşırı terleme
  • Kullandığınız ayakkabılar
  • Kirli yüzeylere maruz kalmak

Ayak tırnağı mantarı ciddi bir sağlık sorununun göstergesi değildir, ancak tedavi edilmelidir. Bunu yalnızca estetik kaygılar nedeniyle söylemiyoruz zira bu problem, ağrı ve benzeri komplikasyonlara da neden olabilir.

Ayrıca önleyici tedbirleri almak için durumla ilgili bazı önemli gerçekleri bilmek de yararlı olacaktır.

İşte bu yüzden ayak tırnağı mantarı hakkında bilmeniz gereken 7 bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz!

1. Ayak tırnağı mantarı çok yaygın bir problemdir

Ayak tırnağı mantarı genellikle sıcak, nemli ortamlarda gelişen dermatofit adı verilen mantar türüdür.

Birçok kişi bu durumdan utanır, ancak aslında çok yaygın bir enfeksiyondur. İster inanın ister inanmayın, nüfusun yarısından çoğu hayatında en az bir kez ayak tırnağı mantarı sorununu yaşamıştır.

Mantar enfeksiyonuna karşı duyarlılık, yaş ile birlikte artar. İlk bakışta tespit edilmesi zor olduğu için, pek çok kişi de ayaklarında mantar olduğunu fak etmez.

2. Ayak tırnağı mantarı bulaşıcıdır

ayak tırnağı mantarı

Çok bulaşıcı bir enfeksiyon olmamasına rağmen, bazı durumlarda ayak tırnağı mantarının başkalarına bulaşabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Sadece birine yakın durarak mantarın bulaşma riski yoktur. Fakat çorap, ayakkabı ve tırnak makası gibi eşyaların ortak kullanılması, enfeksiyonun bulaşmasına neden olabilir.

Buna ek olarak, mikroorganizmalar duş yüzeylerinde ve banyo zeminlerinde kalabilir. Bu nedenle, özellikle de umumi duşlarda, duş ayakkabıları giymeye dikkat etmeniz gerekir.

3. Önleyici sağlıklı alışkanlıklarını edinin

Bazı sağlıklı alışkanlıkların mantar geliştirme riskini düşürmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kişisel hijyen ürünlerini paylaşmamanın yanı sıra, tırnaklarınızı temiz, kuru ve kısa tutmak akıllıca olacaktır.

Duştan çıktıktan sonra, çoraplarınızı veya ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınızı suyu emen bir havluyla kurutmanız gerekir.

Aynı şekilde, nem tutulum özelliğini önlemeye yardımcı olan nefes alabilen kumaşlardan yapılmış çoraplar kullanmalısınız.

Aynı zamanda, bağışıklık sisteminizi güçlendiren besleyici maddeler bakımından zengin, dengeli bir beslenme düzenine sahip olmanız da çok önemlidir.

4. Bütün tedaviler etkili değildir

ayak mantarı

İster inanın ister inanmayın, doğal ilaçlar bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonları azaltmak ve kontrol altına almak için oldukça yararlı olabilir.

Bununla birlikte, mantar bazen tedavilere rağmen yaşamaya ve yayılmaya devam etmeyi başarabildiğinden, her durumda etkili değildir.

Eğer durum böyleyse, lokal ve oral farmakolojik tedaviler için bir doktora görünmeniz en iyisidir.

Bu tür seçenekler, daha iyi sonuç verme eğilimindedir; ancak, etkilerinin görülmesi aylar sürebilir.

5. Aşırı nem mantar riskini artırır

ayaklar

Ellerinizi veya ayaklarınızı çok fazla yıkamak, tırnaklarınızı suyla çok fazla temasta tutmak, mantar enfeksiyonuna yakalanma riskini arttıran bir diğer faktördür.

Bunun nedeni, aşırı miktarda nemin tırnağın koruyucu tabakasına zarar vermesi ve kütikülleri yani tırnak çevresindeki deriyi zayıflatarak mikroorganizmaların büyümesine yol açmasıdır.

6. Sporcu ayağı diye bilinen rahatsızlığa benzer

Ayak tırnağı mantarı hastalarının çoğu “sporcu ayağı” olarak bilinen rahatsızlıktan muzdariptir veya daha önceden bu rahatsızlığı geçirmiştir.

Sporcu ayağı ya da atlet ayağı da özellikle nemli ortamlar nedeniyle oluşan bir başka mantar enfeksiyonudur.

Atletler ve yüzücüler arasında oldukça yaygındır çünkü bu kişiler mantar gelişimini kolaylaştıran ortamlara maruz kalmaktadırlar.

7. Ayak tırnağı mantarı bir soruna işaret ediyor olabilir

sağlık

Tırnak mantarının aniden ortaya çıkması, kan dolaşımı bozukluğu, şeker hastalığı veya hassas bir bağışıklık sistemi gibi kronik sağlık sorunlarının bir işareti olabilir.

Sedef hastalığı veya deri iltihabı gibi cilt sorunlarınız varsa, mantar enfeksiyonuna maruz kalma riskiniz daha da yüksektir.

Eğer ayak tırnağı mantarı tekrarlayan bir sorunsa, bu durumun başka sorunlara işaret edebileceğini aklınızda tutun.

Artık bu mantar türü hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğunuza göre tırnaklarınızı düzenli olarak incelemeye ve enfeksiyonu önlemek için tırnak bakımınızı iyileştirmeye çalışabilirsiniz.  İlginizi çekebilir ...

Saç Mantarı İçin En Etkili 6 Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Mantarı İçin En Etkili 6 Çözüm

Sağlıklı saçlar için öncelikle kafa derinizin sağlıklı olması gerekir. Kafa derisinde deri iltihabı, saç mantarı veya enfeksiyon gibi sorunlar görü...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.