Ayak Şekli İnsanlar Hakkında Ne Söylüyor?

Ayak parmaklarınızın uzunluğunun kişiliğiniz hakkında bazı sırları açığa çıkardığını biliyor muydunuz? Bu yazımızda ayaklarınızın sizin hakkınızda ne söylediğini keşfedin. 
Ayak Şekli İnsanlar Hakkında Ne Söylüyor?
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

İnanması zor olsa da, ayak şekli insanlar hakkınızda çok fazla şey söyleyebilir. Refleksoloji ile kişiliğinizi kararlaştırabileceğinizi biliyor muydunuz? Reading Toes Association (Ayak Parmakları İnceleme Derneği) başkanı Imre Somogyi, refleksoloji ile her bir insanın karakteristik özelliklerini nasıl açığa çıkarabileceğinizi açıklıyor.

Yunan tipi ayak şekli

Suda yürüyen ayaklar

Yunan tipi ayaklara sahip olup olmadığınızı anlamak için ayağınızın ikinci parmağına bakmanız gerekiyor. Yunan ayağına sahip olmak için ayak işaret parmağınız ayak baş parmağınızdan uzun olmalıdır. Öte yandan diğer parmaklarınız sırayla daha kısa olmalıdır.

  • Ayak şekli bu karakteristik özelliklere sahip insanlar daha yaratıcı, atletik ve oldukça çekicilerdir. 
  • Bu insanlar aynı zamanda yeni fikirler konusunda oldukça heveslidir. Etraflarındaki insalara motivasyon sağlarlar.
  • Bazı hareketleri oldukça fevridir. Bu da onlarda aşırı stres yaratabilir ve hata yapmalarına yol açabilir.

Kare tip ayaklar

Bu ayakların en önemli karakteristik özellikleri ayak baş, işaret ve orta parmaklarının aynı uzunluktayken diğer parmakların daha kısa olmasıdır. Ayakları bu şekilde olan insanlar genellikle analitik kişiliğe sahiptir. Bir karar vermeden önce her şeyi düşünürler ve problemin artılarını ve eksilerini tartarlar.

Fevri hareketleri yoktur. Bununla birlikte, diğer insanların onları etkilemelerine izin vermezler. Çünkü kendi kararlarının somut dayanakları vardır. Genellikle pratik, güvenilir ve kendinden emindirler. Bu yüzden kare ayaklara sahip bir arkadaşınız varsa ona her zaman güvenebilirsiniz.

Mısır tipi ayaklar

Bu ayak şekli olan insanların ayak parmakları baş parmaktan itibaren sırasıyla kısadır. Mısır tipi ayaklara sahip insanlar özel hayatlarını her şeyin önünde tutarlar. Bazı sırları vardır ve kendilerini gerçeklikten uzak tutmaya meyillidirler.

Aynı zamanda, hayalperest, asi ve düşüncesiz olabilirler ve bu durum hayatın her alanında karşılaştıkları durumlarda geçerlidir. Üstelik, ruh halleri çok sık değişebilir.

Yuvarlak tip ayaklar

Yuvarlak tip ayaklarınız varsa dikkat edin. Bu ayak tipine sahip insanlar kibar ve naziktirler; aynı zamanda fikirlerini söylemekten korkarlar. Öte yandan, daha kesin tavırlı insanlar gerektiğinde kendilerini nasıl savunacaklarını bilirler. 

Uzun ayaklar

İnce parmaklı ve dar topuklu uzun ayaklı insanlar dışardan gelen şeylerin kıymetini bilen insanlardır. Refleksolojiye göre gaz, anksiyete ve stres gibi durumlara meyillidirler.

Geniş ayaklar

Son olarak geniş ayaklara ve kısa parmaklara sahip insanlar materyalizmden uzak insanlardır. Ayak refleksolojisine göre, geniş ayaklara sahip insanlar kalp damar hastalıklarına yakalanabilir ya da kan dolaşımında sorun yaşabilirler. 

Sadece ayak şekli değil eller de önemlidir

yaşlı elleri tutan eller

Ayaklardan bahsetmişken, elleriniz de kişiliğiniz hakkında bazı şeyleri ortaya çıkarır. Bir kişinin eline bakarak da çok şey söyleyebilirsiniz. Örneğin, 2011 yılında yürütülen bir araştırmaya göre yüzük parmağınızın uzunluğu, hamilelik döneminde maruz kaldığınız östrojen ve testosteron hormonlarının miktarına bağlıdır.

Ayrıca, çoğu erkeğin yüzük parmağı işaret parmağından daha uzundur. Kadınlarda ise durum tam tersidir. Özetle, bir insanın sadece ayaklarına ya da ellerine bakarak o insanın nasıl biri olduğuna dair fikir edinebilirsiniz. Sizin ayaklarınız ve elleriniz sizin hakkınızda ne söylüyor?

İlginizi çekebilir ...
On Kapı Kişilik Testi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
On Kapı Kişilik Testi

Bu testteki kapıların sembolik anlamı çok açık: Hayatlarımızdaki her adımda bir kapıdan geçmek zorundayız. On kapı kişilik testi nedir? Tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Blanco, A. L. (2017). Nuevo manual de Reflexología: El método más completo y actual sobre las técnicas, la práctica y la teoría de la ciencia reflexológica. Robin Book.
  • Cely, E. R. L., Castiblanco, N. J. P., Manrique-Abril, F. G., & Díaz, M. A. V. (2012). Testosterona prenatal: digito D2:D4 y conducta. 1998-2010. Rev. salud hist. sanid.Revista salud, historia y sanidad7(1). https://agenf.org/ojs/index.php/SHS/article/view/156
  • Fred Gustavo Manrique-Abril, Mario Andrés Valderrama Díaz, E. R. L. C. N. J. P. C. (2013). Testosterona prenatal: digito D2:D4 y conducta. 1998-2010. REVISTA SALUD, HISTORIA Y SANIDAD7(1). Recuperado a partir de https://agenf.org/ojs/index.php/shs/article/view/156
  • Hansmann, B. (1997). Con Los Pies en el Suelo: Forma de Cuerpo y Visión Del Mundo. Icaria.
  • Pérez Pico, A. M., Castaño Justo, B., & Mayordomo Acevedo, R. (2016). Relación entre la fórmula digital y las deformidades del antepié en una población joven. European Journal of Podiatry / Revista Europea de Podología2(1), 1–11. https://doi.org/10.17979/ejpod.2016.2.1.1363

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.