Ayak Krampları: Nasıl Saniyeler İçinde Kurtuluruz?

20 Eylül, 2018
Ayağınıza giren kramptan kurtulmak için, yavaşça masaj yapıp ayağınızı esnetmelisiniz. Esnemek, spor sırası ve sonrasında olabilecek ağrı ve krampları da önler.

Ayak krampları, çok oturduğunuzda ya da uzun süre koşmak gibi zorlayıcı egzersizler yaptığınızda meydana gelir. Bu can sıkıcı kramp hissi çabucak geçebilir ya da ayak parmaklarınızın içe doğru kıvrılmasına sebep olarak uzun süre boyunca devam edebilir.

Herkesin arada sırada kramp yaşaması normaldir ancak bazı insanların ayaklarına düzenli aralıklarla kramp girebilir. Sıklıkla ayak krampları yaşayan insanlar dolaşımla ilgili ya da  sinirsel problemlerden muzdarip olabilirler. Ayrıca yeterli su içmeme ve dengesiz beslenme de kramp ağrılarını tetikleyebilir.

Kramplar, sizi endişelendirecek kadar sık tekrarlarsa sebebin ne olabileceğini tespit etmek amacıyla bir uzmana görünmelisiniz. Bazı hastalıklar kendilerini ayak ve dizlere kramp vurması olarak belli edebilir.

Ancak ortada ciddi bir durum olsun ya da olmasın, gelecek sefer ayağınıza kramp girdiğinde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler tavsiye etmek isteriz.

İlginizi çekebilir: Güzel ve Sağlıklı Ayaklar İçin Öneriler

Ayak kramplarını geçirmenin yolları

ayak masajı

 • Yalnızca bir ayağınıza kramp girerse, tüm vücut ağırlığınızı birkaç saniye boyunca kramplı ayağınızın üzerine yükleyin. Diğer ayağı yüksek bir yere koyun, zemine dokunmasın.
 • Kapalı ayakkabı veya çorap giyiyorsanız, çıkartın ve ayağınızı birkaç dakika boyunca esnetin.
 • Parmaklarınızı esnetin, kramplı ayağı yüksek bir yere koyun ve yalnızca topuğunuzu kullanarak destekleyin. Hafifçe parmaklarınızı oynatın ve ağrı geçene kadar tekrarlayın.
 • Parmaklarınızı aşağı yukarı oynatın ve ağrı devam ediyorsa parmaklarınızı elinizle hareket ettirin.
 • İleride oluşabilecek başka krampları önlemek için kramp geçer geçmez bir yürüyüşe çıkın.
 • Spazmlar birkaç dakika boyunca devam ederse, nemli ve sıcak bir bezi bu bölgeye uygulayabilirsiniz.
 • Krampı geçirmek için bir akupresör yöntemi uygulayabilirsiniz. Başparmak ve işaret parmağınızı yaklaşık 30 dakika boyunca üst dudağınıza bastırın.  
 • Saniyeler içinde sizi kramptan kurtaracak diğer bir başka akupresör noktası ise ayak başparmağınız ile yanındaki parmak arasında bulunan noktadır. Bu bölgeye 30-40 saniye boyunca basınç uygulayın.

Ayak kramplarını geçiren ev tedavileri

Yukarıdaki yöntemler ayak krampları konusunda size yardımcı olmuyorsa aşağıdaki ev tedavilerini deneyebilirsiniz.

Masaj

Fiziksel aktivitelerle dolu uzun bir gün geçirdiyseniz ya da ayaklarınız yorgun hissediyorsa, iyi bir ayak masajı herhangi bir krampı önlemenin ve azaltmanın harika bir yoludur.

Bu durumda kasları gevşetmek ve spazmı azaltmak için ayaklarınızı ovun. Ayağınızın ön kısmını kan akışını arttırmak ve tamamen rahatlamanıza yardımcı olmak üzere öne doğru getirin.

Kramp hissinin gece boyunca sizi rahatsız etmesini önlemek için yatmadan önce kendinize yapacağınız ayak masajı yapabilirsiniz.

Esneme egzersizleri

ayak krampları
Esnemek saniyeler içinde kramptan kurtulmanın en güvenli yollarından biridir. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne (AAOS) göre, ayak kasının yumuşak ve hafif bir şekilde esnetilerek masaj yapılması kramplardan tamamen kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Esnemek aynı zamanda spor yaparken kramp oluşmasını da önleyecektir.

Mabet ağacı

Mabet ağacından yapılan bu çayı içerek hızlı bir şekilde kramplarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir bardak suyun içine üç yemek kaşığı mabet ağacı yaprağı atın. Yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın. Beş dakika bekletip derhal tüketin.

Esans yağları

yağ
Isı, kramptan etkilenen bölgelerin rahatlamasına yardımcı olabilir ve ayaktaki rahatsızlık hissini azaltmada genelde etkili sonuç verir.

Isıtma pedi kullanmak istemiyorsanız; okaliptus, çam, çay ağacı, biberiye veya kekik gibi sıcaklık hissi veren esans yağlarından birini seçebilirsiniz. Daha iyi bir sonuç almak için yağ sürdükten sonra ayağınıza çorap giymelisiniz.

Arnika bitki çayı

Arnika, iltihabı azaltır ve kas ağrısı ile krampları geçirirken bir yandan da dolaşımı teşvik eder. 

Bunun için arnika köküyle yapılmış bir çay hazırlayın. Ardından çayı kramplı bölgeye beş dakika boyunca sıcak bir kompres yardımıyla uygulayın.

Diğer bir seçenek ise sıcak su dolu bir kabın içine birkaç damla arnika eklemek ve ayağınızı bu karışımın içinde 10 dakika kadar bekletmektir.

 • Weiner IH, Weiner HL. Nocturnal Leg Muscle Cramps. JAMA. 1980;244(20):2332–2333. doi:https://doi.org/10.1001/jama.1980.03310200066033
 • Stephen J. Sontag; Jean N. Wanner. The cause of leg cramps and knee pains: an hypothesis and effective treatment. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0306987788900448
 • Calambre muscular. Medline Plus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/002066.htm