Bahçe Bitkilerinize Bakmak İçin Neem Yağı Nasıl Kullanılır?

Neem yağı böceklerin yaşam döngüsünü etkileyebilir. Bahçenizi tehdit eden haşereleri öldürmek için nasıl kullanacağınızı öğrenin.
Bahçe Bitkilerinize Bakmak İçin Neem Yağı Nasıl Kullanılır?

Tarafından yazılmıştır Maria Margarita Barrios Quintero

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böcekler, akarlar ve mantarlar, büyük bir sevgi ve özveriyle baktığınız bitkilerde hasara yol açar. Uzmanlar bile bu zararlılardan muzdarip. Neyse ki, neem yağı kurtarıcınız olabilir ve bu durumlarda size yardımcı olabilir. Bu yağ ve nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Neem özü, bilindiği gibi, 15 ila 20 metre (50 ila 65 fit) yüksekliğe kadar büyüyebilen Hindistan ve Burma’ya özgü bir ağaç olan Hint nimbusunun tohumlarından ve meyvelerinden elde edilen bir bitkisel yağdır. İsimleri çeşitlidir: Hint margosa, neem ağacı, Hint leylak ve bilimsel adı olan Azadirachta indica.

Neem yağının birçok kullanım alanı vardır. Bazıları tıbbi amaçlar için kullanır ve kozmetik endüstrisinde de popülerdir. Peki neem yağı bitkilerinize bakmanıza nasıl yardımcı olur? Bu doğal bir böcek ilacı. Okumaya devam edin, hepsini açıklayacağız.

Neem yağı bitki bakımında nasıl yardımcı olur?

ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre neem yağı, böceklerin yaşam döngüsünü etkileyen aktif bir madde olan azadiraktin içerir.

Beyaz sinekler, yaprak bitleri, Japon böcekleri, güve larvaları ve ölçek böcekleri gibi zararlıları kontrol etmek için kullanılması şaşırtıcı değildir. Akarları öldürebildiği için akarisit olarak da kabul edilir.

Öte yandan, neem yağının hidrofobik berraklaştırılmış özü de bir mantar ilacı görevi görür. Böylece mantarları ve sebep oldukları hastalıkları (örneğin siyah nokta) öldürür.

Burada daha fazlasını keşfedin: Bitkileriniz İçin Doğal Gübre Yapmanın 5 Yolu

Neem yağı ne zaman kullanılır?

Bazı böcek öldürücüler ekim mevsimi boyunca kullanılamasa da, neem yağında durum böyle değildir. Ancak bu doğal pestisiti püskürtmek için günün en uygun zamanlarının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz? Cevap şafakta ve alacakaranlıkta.

Bunun nedeni, bitkilere faydalı olan böceklerin bu zamanlarda aktif olmamasıdır. Ayrıca günün en sıcak saatlerinde kullanırsanız, özü ile birleşen ısı yaprakları yakabilir.

Bitkilerde neem yağı kullanmak.
Bu doğal böcek ilacını her zaman şafakta veya alacakaranlıkta püskürtün.

Bitki bakımında neem yağı kullanmanın doğru yolu

Bitkilerinizden böcekleri, akarları ve mantarları uzak tutmanın yanı sıra neem yağının kullanımı çok kolaydır. Size neye ihtiyacınız olduğunu ve nasıl yapacağınızı söyleyeceğiz.

İçindekiler

 • 4 lt. ılık su
 • Püskürtücü veya sprey şişesi
 • 1 veya 2 çay kaşığı bulaşık deterjanı
 • 1 veya 2 yemek kaşığı neem yağı. Temiz veya çiğ olabilir, ancak soğuk preslenmiş olmalıdır.

Adım adım talimatlar

 1. Püskürtücünüzü alın, 4 lt ılık suya 1 veya 2 çay kaşığı deterjan ekleyin ve karıştırın. Yağ su ile iyi karışmadığından sabun emülgatör olarak kullanılır.
 2. Bundan sonra, neem yağını yavaş yavaş ekleyin ve karıştırın.
 3. Yaprakların hem üstünü hem de altını kapladığınızdan emin olarak bitkilere püskürtün. Yapraklar ıslak ve damlayan şekilde olmalıdır. Dilerseniz eldiven kullanabilirsiniz.
 4. Önleyici bir önlemse işlemi 7 ila 14 günde bir tekrarlayın. Bitkiler muzdaripse, her 7 günde bir mutlaka yapılmalıdır.

Faydalı ipuçları

Genel olarak konuşursak, bitkilerinizin bakımı için neem yağının nasıl kullanılacağı hakkında ihtiyacınız olan her şeyi zaten biliyorsunuz. Ancak, bitkilerinizin hiçbirine zarar vermediğinizden emin olmak için göz önünde bulundurmanız gereken başka yararlı ipuçları da var.

 • Aşırıya kaçmayın! Özellikle öğle saatlerinde veya günün büyük bir bölümünde güneşe maruz kalan bitkilerde çok fazla ilaçlamak yeşillik yanıklarına neden olabilir.
 • Ekstraktı fidelerin üzerine püskürtmekten kaçının; yanabilirler. (yani gelişiminin erken aşamalarında olanlara)
 • Yağ, sabun ve su karışımını kullanacağınız gün hazırlayın. Aksi takdirde, topaklı hale gelecektir.
 • Nane sıvı sabunu kullanabilir veya karışıma birkaç damla nane yağı ekleyebilirsiniz, çünkü bu koku böcekleri uzaklaştırmaya da hizmet eder.
 • Potasyum sabunu kullanmayı düşünün. Bu bilinen bir doğal insektisit olduğu için faydalı olabilecek başka bir emülgatördür.
 • Karışıma biraz karbonat ekleyin. Bu, mantarı öldürmeye yardımcı olan bir bileşendir.
 • Ekstreyi ağaçlara püskürtmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin çiçekli kızılcık gibi türler küle çok yatkındır.
 • Kötü etkilenen bitkiler için, karışımla bir süngeri veya bezi ıslatmak ve hasarlı yaprakları silmek düşünülebilir. Bu onları kurtarabilir.
Soda bikarbonatı, bir kavanozda karbonat
Karbonat ile birleştirmek, savaşabileceğiniz haşere çeşitlerini artıran bir alternatiftir.

Neem yağı: Bitkilerinizin bakımı için güvenilir bir böcek ilacı

Doğal böcek öldürücüler birçok nedenden dolayı değerlidir, ancak tartışmasız en önemli neden, bitkilerimize zarar vermeden zararlıları öldürmeleridir. Durum böyle olunca, bir bahçıvanın favorileri arasında olmaları şaşırtıcı değil.

Bu favorilerden biri neem yağı ve şimdi nedenini biliyorsunuz! Doğru kullanırsanız, harika bir müttefik olacak. İlginizi çekebilir ...

Mutfakta Bitki Olmasının 5 Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutfakta Bitki Olmasının 5 Faydası

Muhtemelen şimdiye kadar mutfakta bitki bulundurmanın faydalarını duymuşsunuzdur. Size bu konuyu biraz daha detaylı anlatmak istiyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.