Evinizdeki Toz Akarlarını Ortadan Kaldırmak için 11 Etkili Çözüm

Toz akarlarını yok etmek için akarisit potansiyeli olan doğal maddelerden yapılmış bu ev yapımı formülleri kullanabilirsiniz.
Evinizdeki Toz Akarlarını Ortadan Kaldırmak için 11 Etkili Çözüm

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evinizdeki toz akarlarını yok etmek için bazı çözümler ister misiniz? Bu birçok insanın sahip olduğu bir endişe. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Toz akarları, araknid ailesine ait küçük mikroorganizmalardır; evimizin birçok alanında, özellikle yatak odalarında çoğalırlar.

Tozlu ortamlarda bulunurlar ve çıplak gözle görülmeseler bile nemli, sıcak ve yetersiz havalandırılan ortamlarda çok sayıda çoğalırlar.

Evde her zaman sorunlara neden olmasalar da, genellikle başka bir nedenden dolayı ortaya çıkan solunum, göz ve cilt alerjileriyle ilişkilidirler.

Genel ev temizliği, toz akarlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur, ancak yalnızca kısmen. Bazen çoğundan kurtulmak için tamamlayıcı ürünler kullanmak gerekir.

Neyse ki, ticari akarisitlere ek olarak, toz akarlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek doğal çözümler de var. Evinizde almanız gereken diğer yedi önlemin yanı sıra en iyi dört önlemi ayrıntılı olarak açıklayacağız.

1. Karbonat ve çay ağacı esansiyel yağı

Karbonat ile çay ağacı esansiyel yağı karışımı, yatak ve yastıklarda oluşan toz akarlarını yok etmeye yardımcı olan alternatif ürünlerimizden biridir. Özellikleri, bu mikroorganizmaların çoğalması gereken ortamı değiştirir ve ek bir avantaj olarak kötü kokuları nötralize eder.

İçindekiler

 • 1 su bardağı karbonat (150 gr)
 • 10 damla çay ağacı esansiyel yağı

Hazırlık

 • Karbonatı bir kaseye koyun ve çay ağacı esansiyel yağı ile karıştırın.

Kullanım için talimatlar

 • Ürünü temizlemek istediğiniz eşyalara (örneğin şilte) püskürtün ve bir saat etki etmesini bekleyin.
 • Bu süreden sonra solüsyonu bir fırça ile ovalayın ve fazlalığı manuel elektrikli süpürge ile temizleyin.
 • Ayda en az bir kez bu şekilde dezenfekte edin.

2. Toz akarlarını yok etmek için beyaz sirke

Beyaz sirkenin içerdiği organik asitler onu çevre dostu bir temizlik ürünü yapar. Bu bileşikler yüzeyleri dezenfekte etmeye yardımcı olur ve tozu başarıyla çıkardıktan sonra toz akarlarının varlığını azaltır.

İçindekiler

 • ½ su bardağı beyaz sirke (125 ml)
 • ½ su bardağı su (125ml)

Hazırlık

 • Beyaz sirkeyi eşit miktarda suyla birleştirin ve bir sprey şişesinde saklayın.

Nasıl kullanılır

 • Çözeltiyi toz gördüğünüz tüm bölgelere püskürtün ve 3 ila 5 dakika bekletin.
 • Yüzeyi temiz bırakmak için fazlalığı bir bezle çıkarın.
 • Dilerseniz şilte üzerine uygulayabilir ve ardından birkaç saat havalandırabilirsiniz.
 • Haftada 2 defaya kadar kullanımı tekrarlayın.

3. Alkol ve uçucu yağlar

Toz akarlarını yok etmek için alkol kullanımı
Alkol, evde birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Toz akarlarını ortadan kaldırmak için özellikle etkilidir.

Ecza dolabınızda bulunan alkol ile toz akarlarını yok etmek ve evinizi dezenfekte etmek için kendi böcek ilacınızı hazırlayabilirsiniz. Bunları ve diğer mikroorganizmaları öldürmek için bu bileşeni bazı antibakteriyel esansiyel yağlarla birleştirmeniz yeterlidir.

İçindekiler

Hazırlık

 • Alkolü spreyli bir şişeye koyun ve ardından limon esansiyel yağı ve okaliptüs yağı ile karıştırın.

Nasıl kullanılır

 • Ürünü kullanmadan önce çalkalayın ve yataklara, yorganlara, yastıklara ve genellikle toz akarlarının bulaştığı her türlü eşyaya püskürtün.
 • Toz birikmesini fark ettiğiniz yüzeylerde de kullanın.
 • Temizlik rutininize düzenli olarak dahil edin.

Daha fazlasını buradan okuyun: Toz Akarı Alerjisi: Engellemek İçin 4 Önlem

4. Anason, karanfil ve lavanta

Anasonun özelliklerini karanfil ve lavanta ile birleştirerek %100 ekolojik bir dezenfektan elde edebiliriz. Evin en kapalı alanlarındaki tozu almak ve hoş bir aroma bırakmak için idealdir.

Alerjiye ve kokuya neden olan mikroorganizmaları öldürdüğü için yatak odası ve mobilyalarda kullanılması tavsiye edilir.

İçindekiler

 • 1 su bardağı su (250ml)
 • 2 yemek kaşığı anason (20 gr)
 • 1 yemek kaşığı karanfil (10 gr)
 • 3 yemek kaşığı lavanta çiçeği (30 gr)

Hazırlık

 • Bir bardak suyu bir tencereye koyun ve anason, karanfil ve lavanta ekleyin.
 • 3 ila 5 dakika kaynatın, ardından oda sıcaklığına gelene kadar örtün.
 • Sıvıyı süzün ve spreyli bir şişeye koyun.

Kullanım için talimatlar

 • Çözeltiyi yatak, yastıklar ve toz akarlarının çoğalmasına en çok maruz kalan diğer alanlara uygulayın.
 • Uygulamayı haftada iki kez tekrarlayın.

Toz akarlarını ortadan kaldırmak için tamamlayıcı önlemler

Yukarıda bahsedilen ürünlere ek olarak, evin rutin temizlik ve bakımına aşağıdaki önlemleri ekleyebilirsiniz – bunlar akarların çoğalmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

5. Nemi uzak tutun

Toz akarları ortamdaki nemle rehidrate olur. Onlarla savaşmanın etkili bir yolu, bir nem alma cihazı kullanmak ve bağıl nemi %45’in altına indirmektir. Akarlar dehidrasyona duyarlıdır ve yiyeceklerden aldıkları dışında su alma yetenekleri yoktur.

6. Şilte ve yastıkları temizleyin

Yatağınızı mikroskop altında görebilseydiniz, yatağa gitmeyi iki kez düşünürdünüz. Tüm yatağı iyice süpürmek ve akar önleyici örtü kullanmak pratik ve etkili bir çözümdür.

Diğer bir seçenek de, bir yemek kaşığı deterjanı bir litre soğuk su ile yeterli köpük oluşana kadar karıştırmaktır. Daha sonra sünger yardımıyla yatağın yüzeyine uygulayınız. Güneşte kurumaya bırakın veya saç kurutma makinesi kullanın.

7. Pencereleri açın

Evin havalandırılması da almanız gereken bir diğer önlemdir. En az yarım saat boyunca çapraz havalandırma sağlamak için kapı ve pencerelerin açılması esastır.

8. Tozu ortadan kaldırın

Toz alma ilk önlemdir. Yüzeyleri temizlerken toz akarlarının yayılmaması ve havada yüzmemesi için nemli bir bez kullanın. Elektrikli süpürgeniz varsa, çok daha etkilidir.

9. Çarşafları yıkayın

yeni yıkanmış tertemiz çarşaflar

Çarşafları haftada bir değiştirin. Ve yıkarken 60°C sıcaklıkta yıkayınız. Soğuk su onları ortadan kaldırmaz, ancak dört kez durularsanız azalırlar.

10. Halılardan kaçının

Halılar dekoratiftir, ancak nem veya yapıldıkları malzeme nedeniyle toz akarları için favori bir saklanma yeridir. Yün veya diğer doğal kumaşlardan ve kalın veya uzun tüylerden kaçının. Bir halı almaya karar verirseniz, yıkanabilir malzemelerden yapıldığından emin olun ve durum ne olursa olsun, sık sık süpürmeyi unutmayın.

11. Evcil hayvanınızı tımar etmek

Bir evcil hayvanınız varsa, bu eklembacaklıların çoğalmasını kontrol etmek için onları haftada bir veya iki kez yıkamak önemlidir. Fırçalayın ve  cildin nemini teşvik edecek bir diyet verdiğinizden emin olun. Yataklara veya mobilyalara tırmanmalarını önlemek imkansız olabilir, ancak bu mikroskobik misafirlere karşı savaşmaya çalışıyorsanız, evcil hayvanınızın aktif bir taşıyıcı olduğunu unutmayın.

Bir deneyin ve toz akarlarına veda edin!

Hapşırma, kaşıntılı gözler ve tıkanıklıktan muzdarip misiniz? Alerji semptomlarınızı kontrol altına alamıyorsanız, evinizi toz akarları işgal ediyor olabilir. Yukarıdaki çözümlerden bazılarını deneyin ve daha temiz bir ortamın keyfini çıkarmaya başlayın. İlginizi çekebilir ...

Mobilyaların Tozunu Almak İçin Beş Malzeme
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mobilyaların Tozunu Almak İçin Beş Malzeme

Evinizin kapısını her açtığınızda havadaki toz parçacıkları içeri girer. Bu toz mutlaka mobilyalarınızın üzerine yerleşmenin bir yolunu bulacaktır.