Toz Akarı Alerjisi: Engellemek İçin 4 Önlem

Ne yazık ki, evinizi akarlardan tamamen uzak tutmanız imkansızdır. Ancak toz akarı alerjilerini önlemek için belli bazı önlemler uygularsanız bir iyileşme fark edebilirsiniz.
Toz Akarı Alerjisi: Engellemek İçin 4 Önlem

Son Güncelleme: 01 Mart, 2021

Toz akarı alerjisi gibi bir sorununuz varsa evin temizliği ve diğer rutin işler konusunda çok dikkatli olmalısınız. Bir evi toz akarlarından tamamen uzak tutmak imkansız olsa da, bu yazıdaki tavsiyelere uyarsanız bir gelişme olduğunu fark edebilirsiniz.

Toz akarı, halı, yatak, döşeme, perde gibi yerlerde bulunur. Bu yüzden toz akarı alerjisi olan kişiler hapşırma ve burun akıntısı başta olmak üzere genellikle bu durumun can sıkıcı belirtileriyle baş etmek zorunda kalırlar.

Toz akarı alerjilerinin sorunları

burnunu silen kadın
Toz akarı olan ortamlarda, alerjisi olan kişilerde burun tıkanıklığı ve solunum problemleri gibi belirtiler ortaya çıkar.

Farklı çevresel faktörler nedeniyle oluşan alerjiler toplumumuzda giderek artmaya başladı. Bu alerjilerin, genellikle rinit, konjonktivit, astım ve dermatit gibi karakteristik semptomları vardır. Sorunlardan biri, akarların farklı türlerinin ve diğer alerjenlerin karmaşıklığıdır. Bu faktör, hem tanıyı hem de tedaviyi zorlaştırır.

Toz akarları çok çeşitlidir ve nüfusun yüzde 10’undan fazlasında alerjiye neden olur. Bunun yanı sıra bu durumun tedavisi pahalı olabilir ve semptomları hafifletmek için tedavinin her daim sürdürülmesi gerekebilir. Bazı durumlarda, belli yan etkilere de neden olabilir.

Toz akarı alerjisi semptomları

Toz akarı alerjisi, bazı karakteristik belirtilere sahiptir. Bunlar arasında en sık görülenler, hapşırma ve burun akıntısı veya burun tıkanıklığıdır. Bunun yanı sıra kaşıntılı, sulu, şişmiş göz kapaklarına yol açarak gözleri de etkileyebilir. Ayrıca öksürüğe ve solunum güçlüğüne de neden olabilir.

Belirtiler günün belirli saatlerinde -örneğin geceleri ve sabahları- kötüleşebilir. Çünkü bu zaman dilimleri, akarlarla en çok temas ettiğimiz aralıklardır. Bu alerji, kriz zamanlarında, yorgunluğa ve bitkinliğe de neden olabilir.

Toz akarı alerjisi: Kaçınmak için alabileceğiniz 4 önlem

1. Yatak odası, ana yer

beyaz çarşaflı yatak
Zamanımızın büyük bir bölümünü harcadığımız yer olan yatak odası, toz akarının en çok bulunduğu yerlerden biridir.

Yazının başında da söylediğimiz gibi toz akarını tamamen yok etmek mümkün değildir. Ancak en hızlı çoğaldıkları yerleri bildiğimiz için onlarla temasımızı azaltmak için elimizden geleni yapabiliriz.

Her şeyden önce, en önemlisi, yatak odasına odaklanmaktır. Odanın zeminini nemli bir paspas veya bezle temizleyebilir ve akar geçirmeyen yatak örtüleri kullanabiliriz. Bunun yanı sıra döşemeli mobilya veya perde gibi onları çeken şeylerden kaçınmalısınız.

2. Kumaşların yıkanması

İkinci olarak, çarşaf, perde gibi eşyaları ve temas halinde olduğunuz diğer kumaşları düzenli olarak yıkamanız önemlidir. Çamaşır makinesinde programı seçerken sıcaklığı her zaman 60 derecenin üzerinde olacak şekilde ayarlayın.

Kumaş türü, sıcak yıkamaya uygun değilse başka bir alternatifiniz var. 60 derecede en az 15 dakika boyunca kurutucuda bekletmeniz yeterli olacaktır. Bundan sonra, her zamanki yıkama işlemini uygulayabilirsiniz.

3. Evi süpürmek çok önemlidir

elektrik süpürgesi toz akarı alerjisi
Uygun filtrelere sahip bir elektrikli süpürge, yüzeylerdeki toz akarlarını daha etkili bir şekilde yok etmenize yardımcı olur.

Üçüncü olarak, elektrikli süpürge en iyi arkadaşınız olmalı. Döşemeden ve toz akarlarının biriktiği yerlerin tümünden kaçınmanın önemli olduğunu zaten söyledik. Ancak bu eşyalar hala evinizde duruyorsa o zaman düzenli olarak elektrikli süpürge kullanmanız gerekir.

Ancak toz akarları yine de yok olmayacaktır. Bu nedenle elektrikli süpürgenizi HEPA (yüksek verimli partikül hava filtresi) veya çift katmanlı bir mikrofiltre ile takviye etmenizi öneririz. Böylece toz emisyonlarını azaltmayı başaracaksınız.

4. Toz akarı karşıtı esansiyel yağlar

Son olarak, esansiyel yağların yardımıyla tüm bu önlemleri tamamlayabiliriz. Belli bazı yağlar, toz akarlarını daha kolay ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilirler. Aynı zamanda evinize hoş bir aroma da  katacaklar.

Toz akarı alerjisi için kullanabileceğiniz esansiyel yağlardan bazıları şunlardır:

Hava nemlendirici kullanılmasını önermediğimiz için bu yağları alkolde çözündürebilir ve elektrikli süpürgeyle süpürmeden önce yüzeylere sprey şeklinde sıkabilirsiniz. Ayrıca çamaşır makinesine koyduğunuz yumuşatıcıyla birlikte bu yağlardan birinden birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Artık toz akarı alerjilerini önlemek ve can sıkıcı belirtilerini azaltmak için bazı ipuçlarını biliyorsunuz. Ne yazık ki mevsimsel saman nezlesinin aksine, toz akarı alerjisinden muzdarip olan kişiler yıl boyunca bununla yaşamak zorunda kalırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.