Ev Aktiviteleri: Yağmurlu Bir Günde Evde Yapılacaklar

Yağmurlu bir gün planlarınızı suya düşürebilir; ancak ailece eğlenceli aktivitelerde bulunmayacağınız anlamına gelmez. Krizi fırsata çevirin ve eğleneceğiniz ev aktiviteleri için önerilerimizi deneyin.
Ev Aktiviteleri: Yağmurlu Bir Günde Evde Yapılacaklar

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir süredir görmek istediğiniz o parka gitme planı yaptığınız ancak bir anda bardak boşalırcasına yağmur yağmaya başlayan bir gün düşünün. Bu yazıda böyle günlerde sizi kurtarmaya yardımcı olacak ev aktiviteleri seçeneklerinden bahsedeceğiz.

Siz hayal kırıklığına uğradınız; ancak çocuklarınız kıpır kıpır bir halde pencereden dışarıya bakıyor… Ne yapacaksınız?

Derin bir nefes alın ve yaratıcılığınızı konuşturmak için birden ona kadar sayın. Göründüğü kadar kötü olmadığını fark edeceksiniz. Bu durumu çocuklarınıza nasıl doğaçlama yapabileceklerini ve krizi nasıl fırsata çevirebileceklerini öğretmek için bir şans olarak görün. Hayat size limon verdiğinde siz de limonata yapmayı bilmelisiniz!

Sinir bozucu bir günü rengarenk ve eğlenceli bir güne çevirmek mümkün müdür?

Bahse gireriz, evet!

Yağmurlu Bir Günde Yapılabilecek Ev Aktiviteleri

Eğlenmek için ihtiyacınız olan şeyler biraz yaratıcılık ve iyi bir bakış açısıdır. Alt tarafı yağmurlu bir gün, ne kadar kötü olabilir? Eğer gerçekten dışarıda olmak istiyorsanız, dışarı çıkın ve suyla oynayın!

Yağmurda dans ettikten ve şarkı söyledikten sonra içeri dönün ve hiçbir şeyin keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Şimdi bir araya gelip ev aktiviteleri ile dolu sıcak ve konforlu bir gün geçirme zamanı! Aile bağlarınızı kuvvetlendirmek için elinize geçmiş bu harika şansı kaçırmayın.

1. Planlarınızı Eve Uyarlayın

Evet, planladığınız o harika piknik planın mahvolmuş ve elinizde bir sepet dolusu yiyecekler kalakalmış olabilirsiniz. Pekala, herkes güneşli bir günde piknik yapmayı düşünebilir.

Peki ya hiç kendi oturma odanızda piknik yapmış mıydınız?

Piknik örtünüzü oturma odanızda yere sererek (üstelik böcekler ve pisliklerle dolu olmayan) benzer bir deneyimi yaşayabilirsiniz.

Üstelik eğer planınız tüm günü sahilde geçirmekse, küveti veya şişme havuzu doldurun ve en sevdiğiniz oyuncakları da yanınıza alın. Hiç çocuk havuzuna banyo köpüğü eklemeyi denemiş miydiniz?

2. El Becerilerinizi Geliştiren Ev Aktiviteleri Yapın

el-isi-boyama-ev-aktiviteleri

Kendi başınıza ve ya bir grup ile yaptığını çizim, boyama ve el sanatları harika ev aktiviteleri sayılabilir. Yapacaklarınız düşünüldüğünde sınırsız sayıda olasılık bulmanız mümkündür.

Elinizdeki materyal ve zevkinize uygun, her yaştan insana hitap eden çeşitli fikir ve aktivitelere internette arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Yapacağınız aktiviteye karar verdiğinizde tüm malzemeleri bir araya getirin ve her bir kişiye farklı görevler verin: biri boyasın, öbürü kessin vs. Böylece ortak bir amaç için takım olarak çalışacaksınız .O sırada ailece yapacağınız ilham verici bir sohbet ortamı oluşması da hoştur.

Ergenlik dönemine yakın çocuklar odalarında bir duvar resimi yapmaktan veya kariyerlerine grafiti sanatçısı olarak başlamaktan keyif alabilir. Onları kendilerini özgürce ifade etmeleri için cesaretlendirin.

3. Masa Oyunları Olimpiyatları Düzenleyin

Ev aktiviteleri söz konusu olduğunda masa oyunları klasiklerdendir. Planlarınızın suya düştüğü şu günlerde tombala oynamak gibisi yoktur. Belki bazı kart oyunlarının yanı sıra bulmaca, puzzle ve Scrabble oynamaktan da keyif alabilirsiniz.

Bu aynı zamanda takım çalışmasını teşvik etmek için başka bir fırsattır. Aile boyu destansı bir masa oyunu olimpiyatlarında, yaşça büyük çocukları küçüklere oyunu öğretmekle ve onların oyuna ayak uydurmasını sağlamakla görevlendirin.

Hatta ve hatta bu olayı bir adım daha ileri götürün ve gelecekteki yağmurlu günler için kendi masa oyununuzu kendiniz yapın!

4. Bir Parti Verin

Doğaçlama bir partiye ev sahipliği yapmak için önceden hazırlamış olduğunuz yiyeceklerden ve hali hazırda buzdolabında bulunanlardan yararlanın.

Herkese üstlerini değişip, giyinip kuşanıp belli bir saatte hazır olmalarını söyleyin. Partide bulunan herkes DJ olma fırsatına sahip olur ve her biriniz sevdiğiniz müzikler arasından seçim yapabilirsiniz. İsteyen dans eder, isteyen oyun oynar ve herkes eğlenebilir.

5. Yatılı Misafirlerinizle Pijama Partisi Verin

pijama-partisi-sut-cocuklar

Çocuklar yatılı misafirliğe bayılırlar böylece evde pijama partisi vermek onlar için harika bir ev aktivitesi demektir.

Eğer uyanırlar ve bir anda bardaktan boşanırcasına yağmur yağdığını fark ederlerse, öyleyse onların pijamalarıyla kalmalarına izin verin. Tıpkı sabah erken saatlerden günün geri kalanı boyunca süren klasik bir pijama partisi gibi olacaktır.

Bırakın çocuklar kahvaltı, film veya oyunlar gibi çeşitli hazırlıklar için yardımcı olsunlar. Bu tür ev aktiviteleri için çok fazla olasılık mevcuttur.

6. Hikayeler Anlatın

Mısır patlatıp herkesi hikayeler anlatması için teşvik edin. Bazıları ezberden bildiği hikayeleri anlatabilir veya sadece bir kitap okuyabilirken, diğerleri dinleyerek daha sonra rolleri değişebilirler.

Kitap okumak, çocukların hayal gücünü harekete geçirmek için harika bir yoldur. Bunu yüksek sesle yaptıklarında, sözel yeteneklerini ve okuma becerilerini de geliştirirler. Yaşça küçük olanlar okuyamıyor olsa bile, anne ve babalarının onlara bir hikaye anlattığını dinlemek onlar için her zaman özel bir zevktir.

7. Bilimsel Deneyler Yapın

Eğer çocuklarınız daha çok bilime meraklı ise, öyleyse el işleri yapmak yerine evde yapacağınız deneyler düzenleyin.

Evde bilimsel deneyler yapmak harikadır çünkü çocuklar eğlenirken öğrenecekler. Çocuklarınızın kendilerini “çılgın bilim adamı” gibi hissettiği ev aktiviteleri için ihtiyaçları olacak şeyleri bir araya getirebilirsiniz.

Elbette deneylerin çocukların yaşına uygun olduğundan emin olun ve her deney için basit bir bilimsel açıklama sağlama şansını da değerlendirin.

8. Ev Aktiviteleri: Egzersiz Yapın

cocuklar-egzersiz-yoga

Egzersiz yapmak yalnızca yağmurlu bir günde yapılacak mükemmel bir ev aktivitesi değil aynı zamanda sağlıklı bir aktivitedir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için uygun olan bir egzersizleri seçin. Üstelik bunun için herhangi bir fitness ekipmanına bile ihtiyacınız yok. Sadece her zamanki gibi yaratıcı olun.

Spor kıyafetlerinizi giyin ve bir egzersiz seçin. Örneğin aile ile bir yoga seansı hepiniz için rahatlatıcı olabilir. Ancak aradığınız şey rahatlama değilse, yüksek enerjili dans egzersizi Zumbayı deneyin.

Dahası, her türlü rutini egzersiz için uyarlayarak onları halter haline getirebilir ve ağırlık olarak fasulye torbaları veya su şişeleri kullanabilirsiniz.

9. Size Kalan Zamanın Tadını Çıkarın

Son olarak, günlük rutin içinde her şeyi aceleye getirir ve sevdiklerinizle zaman geçirmek ve konuşmak için fazladan zaman bulamazsınız. Belki de size kalan bu fazladan zamanı rahatlamak ve konuşmak istediğiniz konuları gündeme getirip sadece birlikte sohbet ederek geçirmek isteyebilirsiniz.

Örneğin, çocuklarınızdan bir şeyler pişirirken size yardım etmeleri konusunda talepte bulunun. Birlikte çalışıyorken sohbet etmeye başlayacaksınız. Yemek pişirmenin ve sohbet etmenin ve elbette birlikte hazırladığını lezzetli yemeklerin tadını çıkarın.

Ev Aktiviteleri: Yağmur Durduğunda

Yağmur durduğunda belki başlangıçtaki planlarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz, ancak farklı bir bakış açısıyla. Örneğin sahile gitmek istediyseniz, belki gün batımını yakalamak için bir şansınız olabilir, hatta belki bir gökkuşağı bile görebilirsiniz.

Ayrıca hala yağmur çizmelerinizi giyip etrafta dolaşabilir ve oraya gidip su birikintilerinde sıçrayabilirsiniz.

Unutmayın ki yağmurlu bir gün ille de sıkıcı değildir. Hele ki ailece birlikte bir şeyler yapma şansına sahipseniz pek çok olasılık vardır.

İlginizi çekebilir ...
Aktiviteler ile Boğulan Çocuklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aktiviteler ile Boğulan Çocuklar

Çocuk gelişimi söz konusu olduğunda oyun oynamanın önemine dikkat çeken birçok çalışma olmasına rağmen, çocuklar aşırı derecede aktiviteler ile boğ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.