Balayı İçin Gidilecek Yerler

Günümüzde seyahat etmenin oldukça ucuz ve ulaşılabilir olması nedeniyle artık çiftlerin balayı tecrübesi eskisi kadar unutulmaz olmuyor. Bu yüzden balayınızı özel bir hale getirmeniz ve bunun için kusursuz bir yer seçmeniz çok önemli.
Balayı İçin Gidilecek Yerler

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Damat ve gelin adayları sadece evlenecekleri o unutulmaz günü değil, ayrıca düğün sonrası birlikte yeni bir hayata başlamayı da iple çeker. Konuya genel olarak bakarsak, yeni evlenen bir çift için ilk ve en unutulmaz hatıraları birlikte geçirecekleri balayı olacaktır. Bu yüzden, balayı için gidilecek yerler seçebilmek ve bunu iyi bir şekilde yapmak, bu hatırayı daha sonra mutlulukla hatırlayabilmek için oldukça önemlidir.

Düğün ve akabinde gelecek evlilik hayatı çiftlerin çıktığı bu gezi ile başlar. Bu da başlı başına balayı için plan yapmanın ne kadar ürkütücü olduğunu gözler önüne sermeye yetiyor.

Nereye gitmeliyiz? Neler yapmalıyız?

Merak etmeyin. Bu yazımızda size nasıl balayı için doğru kararlar verebileceğinizi anlatacağız.

Balayı İçin Gidilecek Yerler

Gelin ve damat sahilde
Balayı için sınırsız seçme imkanı sizi bekliyor.

Küreselleşen dünyamızda seyahat etmek artık hemen hemen herkes tarafından ulaşılabilir bir şey ve bu nedenle önümüzde birçok olanak mevcut. Balayı süreci eskiden çiftlerin maddi açıdan zorlukla karşılayabildikleri ve çiftlerin ömürleri boyunca birlikte gidebildikleri tek tatil olarak görülmekteydi.

Fakat günümüzde seyahat etmenin kolaylaşmasıyla birlikte çiftlerin gelecekte de farklı yerlere seyahat etmeyi planlaması mümkün olmaktadır. Bu da balayını özel kılan en büyük etkenlerden biri haline gelmekte ve bu süreci bütünüyle planlayıp organize etmek, gelecekteki diğer tüm seyahatlerden daha özel ve önemli kılmaktadır.

Bununla birlikte yapılacak seçimler, kişisel durumlar ve bütçeler arasındaki farklılık da balayı planlamasındaki önemli etkenler olarak öne çıkmaktadır.

Size yardımcı olabilmek için birkaç ipucu vermek istiyoruz.

1. İkinizin de gitmek istediği yerlerin listesini yapın

Saat üzerinde gezgin
Çiftler her zaman mümkün seçenekler üzerinde araştırma yapmalıdır.

Balayında gitmek istenilen yerin seçimi çiftlerin birlikte oturup karar vermesi gereken bir konudur. Her iki kişinin de bu konu üzerindeki düşünceleri eşit derecede değerlidir. İşte bu nedenle çiftler birlikte oturup gitmek istedikleri yerleri ve birlikte ne yapabileceklerini hayal etmelidir.

Birçok farklı seyahat türü bulunmaktadır; plaja gitmek, büyük bir şehri gezmek, egzotik ve uzak ülkelere gitmek, macera sporları, kırsal turizm, gastronomi turizmi, romantik yerler vb. bunların başlıcalarıdır. Herkesin tercihine uygun birçok imkan ve seçenek bulunmaktadır.

Bu nedenle balayında gitmek istediğiniz yeri seçebilmek için bir çift olarak birlikte karar vermeniz ve ikiniz için de hangi seyahat türünün en uygun olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için ziyaret etmek istediğiniz balayı hedeflerinizin bir listesini çıkararak geri kalan yerlerin üzerini çizebilirsiniz. 

Planlamanın bu aşamasında çok fazla bilgiye boğulmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Bu çok yorucu ve stresli olmakla birlikte, ziyaret etmek istediğiniz her yerle ilgili çok fazla detaylı bilgi ve farklı fikir kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden, tüm bilgilerin size yararlı olabilmesi için sınırlarınız dahilinde araştırma yapmanız önem arz etmektedir.

Bu noktadan sonra listeyi göz önünde bulundurmanız gereken diğer temel hususlara göre sınırlamanız daha faydalı bir yaklaşımdır:

  • Balayının uzunluğu. İş veya kişisel nedenlerden dolayı balayı sadece birkaç gün sürebilir. Bu durumda uzak ve çok fazla görülebilecek yerleri olan bölgeleri eleyebilirsiniz.
  • Yolculuk zamanı. Bunu en basit şekilde açıklamak gerekirse; bazı yerlerin kış veya yaz aylarında ziyaret edilmesi pek ideal değildir. Bu nedenle, balayı için gidebileceğiniz yerleri de bu şekilde sınırlayabilirsiniz.

2. Bütçenize sadık olun

Kağıt üzerinde kalemler ve bozuk paralar.
Masrafın listesini çıkarmanız, balayı için yer seçiminizde size oldukça yardımcı olacaktır.

Yolculuğa başlamadan önce masraf listesi oluşturmanız oldukça önemlidir. Balayınız için ayırdığınız bütçe, yer seçiminizde büyük rol oynayacaktır. 

Bunun için listenizde bulunan yerlerde her ikinizin de yapmak istediği aktiviteleri düşünmeniz gerekmektedir. Yeterli paranız olmadığı için ikinizin de istediği bir aktiviteyi yapamamak oldukça moral bozucu bir tecrübe olabilir.

Bütçe sadece otel fiyatı ve ulaşımla sınırlı olmamalıdır. Bütçenize seyahatiniz boyunca karşınıza çıkabilecek tüm masrafları girmeniz gerekmektedir. Buna taksi ücretleri, dışarıda yemek yemek, hediye almak vb. gibi masraflar da dahildir.

3. Gideceğiniz yeri araştırın

Dünyalarda gezebileceğiniz milyonlarca eşsiz ve ilginç yer bulunmaktadır.

Bununla birlikte, dünyanın sürekli değiştiği gerçeğini göz önünde bulundurursak, ziyaret edeceğiniz ülkeye gitmeden önce o ülke hakkında en güncel bilgiye ulaşmak büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle kendi ülkenizin elçilik yetkililerinden gideceğiniz ülkenin güvenli olduğu bilgisini ve seyahat önerilerini almanız balayınızın tadını çıkarabilmeniz için önemlidir.

Bir başka önemli konu da aşılarla ilgilidir. Gideceğiniz ülkeye girmeden önce aşı olmanız gerekebilir. Bu da balayı için yer seçiminizi doğrudan etkileyecek bir nedendir. Aşıları tamamlamanız için yeterli vaktiniz yoksa veya bu aşıları olmak istemiyorsanız, bu ülkeyi listenizden çıkarabilirsiniz çünkü bu ülkeye aşısız girmeniz mümkün olmayacaktır.

4. Bir mi yoksa birden fazla yer mi?

Çiftler selfie çekiyor
Balayı için almanız gereken farklı bir karar daha; bir mi yoksa birden fazla yeri mi ziyaret edeceksiniz?

Bütçeniz ve zamanınız yeterli ise balayında birden fazla yeri ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Örneğin, iki büyük şehri gezebilir veya birbirine çok yakın farklı bölgeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bu durumda ulaşım olanakları elverişli olan ülkeleri veya bölgeleri seçmeniz oldukça önemlidir. Böylece farklı şehirlere ve kasabalara zaman kaybetmeden ulaşabilirsiniz.

5. Önemli olan cevheri bulmak

İki yer arasında sıkışıp kalmış ve hangisinin daha iyi olacağını önceden kestiremiyor olabilirsiniz.

Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız iki bölgeyi de iyice araştırabilir ve bölgelerin bilinmeyen cevherlerini keşfetmeye çalışabilirsiniz. Böylece iki bölge arasında karar almanız daha da kolaylaşacaktır.

Ve unutmayın; seçiminiz neresi olursa olsun, gideceğiniz balayı hayatınız boyunca ikinizin de unutamayacağı romantik ve eşsiz bir tecrübe olarak hafızalarınıza kazınacak.

İlginizi çekebilir ...
Mutlu Çiftlerin Her Hafta Yaptığı 6 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutlu Çiftlerin Her Hafta Yaptığı 6 Şey

Daha önce bir ilişkinin çok kolay görünmesine neden olan mutlu çiftler gördünüz mü? Kendi ilişkinizi geliştirmek için size bazı önerilerimiz var.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.