Yaz Boyunca Formda ve İnce Kalmak

Yaz boyunca formda ve ince kalmak için fiziksel açıdan aktif olmamız önemlidir. Ayrıca beslenme programımızda meyve ve sebze gibi taze yiyecekler olması gerektiğini de unutmayalım. Bunlar vücudumuzun susuz kalmasını da engelleyecektir. Ayrıca bize serinlik hissi vereceklerdir. 
Yaz Boyunca Formda ve İnce Kalmak
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Formda ve kaslı bir vücuda sahip olmak ve ince kalmak istiyorsanız yaz boyunca kilo alımını önlemek için aşağıda vereceğimiz ipuçlarından bazılarına başvurabilirsiniz. Böylece ne bisiklette vakit geçirmek ne de tatil boyunca aşırı rahat olmak konusunda endişelenmek zorunda kalmayacaksınız.

Yaz Boyunca Formda Ve İnce Kalmak

1. Egzersiz yapın

Öncelikle yaz boyunca kilo almamak, formda ve ince kalmak istiyorsanız sahip olacağınız boş vakitten yararlanmasını bilmelisiniz. Dinlenmek ve spor yapmak birbirinin zıttı olan konseptler gibi görünüyor olabilir. Ancak siz böyle bakmamalısınız. Böylece haftada birkaç saatinizi egzersiz yapmak için ayırabilirsiniz.

Normalden daha fazla boş zamanınız olacağı için daha kapsamlı ve eksiksiz egzersiz seansları yapabilirsiniz.

Bu da yaz boyunca artan kalori tüketiminin size kilo aldıramamasını sağlayacaktır. Bildiğiniz gibi yaz mevsiminde daha sık dışarıda yemek yenir. Ayrıca daha fazla gazlı içecek ve abur cubur tüketilir.

2. Yeterli miktarda su içmeye özen gösterin

su içen kadın

Yaz boyunca yeterli miktarda su içerek vücudu susuz bırakmamak bu dönemde kilo almamak için önemli bir anahtardır. Sık sık su için. Gazlı içecek içme isteği duyarsanız onun yerine soda içmeyi tercih edin.

Ayrıca su içmek genellikle kendinizi daha tok hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece çok fazla şekerli kalori içeren dondurma ve smoothie gibi ürünleri yemek için daha az istek duyuyor olacaksınız.

Sıcak yaz aylarında yeterli miktarda su içmek çok önemlidir. Bu nedenle vücudunuzu susuz bırakmamak için yanınızda her zaman bir şişe su taşıyabilirsiniz. Böylece düşünmeden daha fazla su içmiş olacaksınız.

3. Öğün atlamayın

Herhangi bir sağlıklı ve dengeli diyet için verilecek önemli tavsiyelerden biri de budur. Pek çok kişi daha hızlı kilo verebilmek için kahvaltı gibi öğünleri atlar. Ancak bu kesinlikle ters etki yaratır çünkü öğün atlamak vücudun verimliliğini düşürür.

Öğün atlamadığınızda vücudunuz günlük rutininiz süresince daha az kalori yakacaktır. Böylece herhangi türde bir enerji eksikliği yaşamazsınız.

Bu nedenle yaz boyunca kilo almak istemiyorsanız yapabileceğiniz en uygun şey öğünlerinize saygı duymaktır. Sık sık yemek yemek için her gün tükettiğiniz yiyecekleri daha küçük porsiyonlara bölebilirsiniz. Böylece günde üç büyük öğün yemek yerine 5 veya 6 kez daha küçük boyutta öğünler yapmış olursunuz.

4. Yaz diyetinize salatayı ekleyin

salata yiyen kadın ince kalmak

Salata, hafif ve taze bir yiyecek olduğu için özellikle yaz mevsiminde daha iştah açıcıdır. Ayrıca taze meyve, sebze, baklagil, tahıl, tohum, kuru meyve ve hatta et ve balık gibi sağlıklı yiyecekleri salatalarda bir araya getirebilirsiniz.

Bu kombinasyon zaten yeterince lezzetli olmayacakmış gibi üzerine bir de ev yapımı salata sosu ekleyebilirsiniz. Temel malzeme olarak kaliteli bir sirke ve kaliteli bir zeytinyağı tercih ederseniz suçluluk duymanıza da gerek kalmaz.

Salata hem lezzetli hem de kalorisi düşük bir seçenektir. Yaz boyunca formda ve ince kalmak için tam anlamıyla harikadırlar.

5. Meyve yiyin ancak ölçülü olun

Elbette meyve çok sağlıklı bir yiyecektir ve her sağlıklı ve dengeli diyetin bir parçasıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi meyveyi de ölçülü bir şekilde tüketmek önemlidir.

Meyvenin vitamin ve lif miktarı yüksektir ancak içinde bol miktarda şeker de bulunur. Bu yüzden çok fazla yerseniz büyük miktarda kalori almış olursunuz.

Yaz boyunca yenebilecek en iştah açıcı meyvelerden bazılarını karpuz, kavun, nektarin ve şeftali olarak sıralayabiliriz.

6. Bitkisel proteini yaz diyetinize ekleyin

Yaz boyunca kilo almamak için bir başka iyi seçenek de yağlı et ve deniz ürünü tüketimini azaltmaktır. Böylece daha az yemek yemenize gerek kalmadan tükettiğiniz yağ miktarını azaltmış olacaksınız.

Ayrıca bu yiyeceklerin miktarını azaltıp yerine protein açısından zengin sebzeleri ve baklagilleri tercih etmeniz de önemlidir. Her zaman yeterince protein aldığınızdan emin olun.

7. Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin

Yaz boyunca bol miktarda tuzlu atıştırmalık, endüstriyel şeker, dondurma ve smoothie tüketmek çok yaygındır.

Bu nedenle formda ve ince kalmanız için tavsiyemiz sebze, tohum, kuru yemiş ve meyve gibi daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmeniz. Bunların hepsi hem oldukça lezzetlidirler hem de cipsten veya dondurmadan daha sağlıklıdırlar.

Bu tavsiyeler sayesinde yaz boyunca formda ve ince kalarak, hak ettiğiniz tatilin keyfini daha sağlıklı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Hatta aynı şekilde bol bol dinlenmenin yanı sıra, rutininize döndüğünüzde tatilin vücudunuzda yaratacağı negatif etkiyi de azaltabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brito, A. D. E., & Li, F. C. Á. (2010). Dieta. Revista Finlay. https://doi.org/10.1787/578054332028 M4 – Citavi
  • Fernández Martín, M. (2006). Introducción de la alimentación complementaria. Medicina Naturista, ISSN 1576-3080, No 10, 2006, Págs. 190-198.
  • Hilde, S.-K. (2012). Comer y beber: entre la normalidad y el exceso Diagnóstico, tratamiento y prevención de los trastornos alimentarios en niños y adolescentes. Quintessence.
  • Kuppersmith N, Kennedy Ch. Perils of skipping meals. University of Louisville. Health Science Center. 2005.
  • Leidy H. J, Clifton P. M, et al. The role of protein in weight loss and maintenance. American Journal of Clinical Nutrition. Junio 2015. 101 (6): 1320S-1329S.
  • Martins, A. S., Durão, C., & Pasadas, S. (2002). Dieta Mediterrânica. Revista Nutrícias. https://doi.org/10.1016/j.parco.2016.10.006
  • Palacios, N., Montalvo, Z., & Ribas, A. M. (2009). Alimentación, nutrición e hidratación en el deporte. Consejo Superior de Deportes. https://doi.org/10.1016/j.jad.2014.04.038.
  • Roberts K. Mechanisms of dehydration following alcohol ingestion. Archives of Internal Medicine. 1963. 112 (2): 154-157.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.